alkan-aydinlatma-yetkilisi-hasan-alkan-sektorum-dergisi-roportaj-2

Nurşah SUNAY : Hasan Alkan Bey, babanız Fevzi Alkan ile başlayan Alkan Aydınlatmanın köklü bir geçmişi ve güzel bir başarı hikayesi var. Yola nasıl çıkıldı, herşey nasıl başladı? Sizden dinleyebilir miyiz?

Hasan ALKAN: Babam Fevzi Alkan tarafından 1967 yılında Rize’de kurulan firmamız, 1973 yılında Karaköy’de açtığı ilk mağazasıyla ticari hayatına İstanbul’da devam etmiştir.

Türkiye’de ilk “kanarya sesli kapı zilini” üreten firmamız, 1976 yılında aldığı marka tesciliyle beraber; balast, trafo, TMS tipi bant armatür ve kablo da üretmiştir.

Gelişen teknolojiyle birlikte, 2010 yılında Şile’de 80.000 m2 arazi içerisine yaptığımız yeni yatırımla, üretim tesisimizi modernize ettik ve ALKAN markası adı altında ürün çeşitliliğimizi arttırdık.

Alkan Kardeşler olarak, üretici kimliğimizin yanı sıra uluslararası markaların temsilciliğine de devam etmekteyiz.

Babam Fevzi Alkan tarafında başlatılan ticari faaliyetleri, ikinci ve üçüncü kuşak olarak bizler sürdürmekteyiz.

Şirket içi yapılanmanız nasıl? Departmanlar, çalışanlar.. Sektörde bir okul olarak da bahsedilen “Alkan Aydınlatma” kadrosu bugün kimlerden oluşuyor?

Şirket içi faaliyetlerimizi, oluşturduğumuz departmanlar ile kurumsal bir çatı altında yönetiyoruz. Satış faaliyetlerimizi ise 3’ü homeofis olmak üzere, toplam 35 yurt içi ve 4 kişilik ihracat departmanımızla yürütmekteyiz.

Bunun haricinde firmamız bünyesinde bulunan; İK, Üretim, Kalite, Pazarlama, Planlama ve Ar-Ge departmanlarında çalışan yaklaşık 150 kişilik ekibimizle, imalatını yaptığımız yerli ürünleri sektöre sunmaktayız.

Son dönemlerde ürün gamınızdaki genişlemenin hızlandığını görüyoruz. Bu bakımdan sektöre sunduğunuz ve sunmayı planladığınız yeniliklerden bahseder misiniz?

E27 duylu tasarruflu LED Ampul, Ledtube floresan ve diğer aydınlatma ürünleri ile sektöre yeni ürünler sunmaya devam edeceğiz. Bunun yanı sıra TÜBİTAK projeleriyle katma değerli ürünler tasarlayarak ülke ekonomisine fayda sağlamak için çalışıyoruz.

Peki hedef kitleniz hangi gruplardan oluşuyor? Proje firmaları, toptancılar.. ve bu müşterilerinize yönelik satış ağınızı nasıl koordine ediyorsunuz?

Hedef kitlemiz genel olarak; proje ve tasarım firmaları, elektrik toptancıları ve resmi kurumlara iş yapan taahhüt firmalarından oluşmaktadır. Satış ağımızı fabrika bünyesindeki satış departmanın yanı sıra perpa, karaköy şubelerimiz ve Anadolu satış ekiplerimizle koordine etmekteyiz.

Pazarlama departmanınızdaki gelişmeler paralelinde, kurumsal iletişimde eskiye nazaran, faaliyetlerini sektör paydaşlarına duyurmak üzere, daha aktif bir süreç yürüten, yeni bir Alkan görüyoruz adeta. Bu tespitimize katılır mısınız?

Aslında bizim düşüncemizde bu yönde… Tam da bu nedenle, 2018 yılında eksik gördüğümüz pazarlama faaliyetleriyle alakalı gerekli kadro oluşumunu sağlayarak, 2019 yılı ve sonrası için çalışmalarımızı başlattık.

Bu kapsamda “Alkan Aydınlatma” markamızı çeşitli reklam ve organizasyonlar ile yurt içi ve yurt dışına duyurmaya devam edeceğiz.

2020 öngörüleriniz ve dolayısıyla stratejik planınızda neler olacak?

Ürettiğimiz ENEC ve TSE’li LED Aydınlatma armatürlerimizi hem yurt içi, hem de yurt dışı fuar ve çeşitli organizasyonlarla daha aktif olarak pazarlara tanıtmaya devam edeceğiz.

Ayrıca bu yıl Frankfurt’da gerçekleşecek olan Uluslararası Light&Building fuarında yeni ürünlerimizle birlikte LED ampulü de tanıtacağız.

İç pazarda kendini kanıtlamış bir firmasınız. Peki ihracatta oran ve pazar durumunuz nasıl? Hangi ülkelerde güçlüsünüz, hangilerini hedefliyorsunuz?

2019 yılı ciromuzun %35’ini ihracat yaparak gerçekleştirdik. 2020 yılından itibaren bu oranı %50 ve üstüne çıkartmak için çeşitli strateji ve planlar ile yolumuza devam ediyoruz. 52 ülkeye ihracatımız bulunmaktadır.

2019 yılında üretimini yaptığımız armatürler için aldığımız uluslararası kalite (ENEC) belgelerimizin ihracat hedeflerimizi arttıracağı inancındayız.

Üretim ve Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Aslında üretim yapmaya başladığımızda, bugünkü gibi bir tesis kurma düşüncemiz yoktu. Fakat ilk yıllardan itibaren müşterilerimizden gelen talepler, bizi hep yatırım yapmaya ve kapasitemizi arttırmaya zorladı.

Bu koşullar karşısında sektördeki bilinirliğimiz ve yarım asırlık bir kuruluş olmamız, sağlıklı bir büyümenin ancak üretimle birlikte Ar-Ge faaliyetlerine yapılacak yatırımlar ile olacağını gösteriyordu.

Biz de sanayinin gelişimi, artan üretim kapasiteleri, uluslararası ticaretin artması gibi etkenlerin rekabet koşullarını çetin hale getirdiği günümüzde üretim ve Ar-Ge faaliyetlerimizi geliştirmeyi seçtik.

Markanızı rakiplerinden farklı kılan yanları nelerdir?

Yarım asırlık sektör tecrübemiz markamızın güvenilirliğini arttırırken, koşulsuz müşteri memnuniyetinin ve çözüm odaklı yaklaşımlarımızın bizi rakiplerimizden farklı kıldığını düşünüyorum.

Söyleşimizi sonlandırırken sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı? Ya da bir çağrınız…

Teknolojiyle birlikte devamlı gelişen aydınlatma sektöründe, LED’lerin her alanda ön planda yer aldığını görüyoruz. Yerli üretim yapan firmalar olarak kalitemizi ve ihracatımızı arttırarak, global pazarlarda daha fazla yer almamız gerekmektedir.

Türkiye’yi dünya pazarlarında, ürettiğimiz kaliteli ürünlerle tanıtmak hepimizin hedefi olmalıdır.

Unutmayalım ki; kalitesiz üretilen her bir ürün, ülkemiz ekonomisi için kaybedilen bir değerdir.

  • Röportaj: Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dergisi  / Nurşah SUNAY
  • Alkan Aydınlatma  / Yönetim Kurulu Başkanı Hasan ALKAN

Alkan Aydınlatma Tanıtım Videosunu aşşağıdaki bağlantıdan İzleyebilirsiniz.

Alkan Aydınlatma Firma Tanıtım Videosu