gunumuzde-reklam-nedir-turleri-nelerdir

Reklam nedir ?

Alım satıma yönelik herhangi bir ticari ürün ya da hizmetin; tanınma, beğeni görme ve talep edilme oranlarını arttırmak ve çoğu zaman alım satıma konu edilmesi amacıyla; radyo, tv, gazete ve dergi gibi yazılı basın materyalleri ve günümüzde yoğun biçimde internet üzerinden sosyal medya, dijital reklam alanları ve benzeri araçlarla yapılan tanıtma eyleme “reklam” diyebiliriz..

Reklam türleri kullanım amaçları ve hedef kitlelerine göre bazı farklılıklar gösterse de odaklandığı konuya göre; marka odaklı, ürün bazlı,hizmet duyuru amaçlı ve sosyal mesaj içerikli, coğrafi bandına göre; yerel,sektörel, ulusal, küresel ve yayınlanacak alanlara göre; işitsel, yazılı,görsel, etkileşimli ve dijital medya reklamları olarak sınıflanabilir.

Son dönemde duyusal etkileşim araçlarının neredeyse tamamını bünyesinde barındırması ve olağanüstü hızlı etkileşim sağlaması ile ön plana çıkan “Dijital Reklam “üzerinde duracağız.

Tercih edilen platforma uygun olarak, doğru biçimde hazırlanmış bir dijital reklam çalışmasının;
pahalı basılı materyal maliyetlerinden kurtulma, zaman tasarrufu, hedef müşteriye hızla ulaşım ve geri bildirim alabilme imkanı vermesi gibi birçok avantajı vardır.

Şimdi en çok tercih edilen dijital reklam terim ve içeriklerine göz atalım:

advertorial-reklam-nedir-gorsel
Advertorial Reklam Örnek Görsel
  • Advertorial Reklamlar

Sıradan bir bilgi, makale, içerik gibi görünen, gerçekte net hedef odaklı bir gizli reklamdır. Yazılı, basılı,  ve dijital tüm mecralarda farklı yöntemler uygulanarak kullanılsa da aynı sistemle çalışır. Müşteride bir reklam algısından çok haber etkisi uyandırır ki, etkisi bakımından yumuşak ama derin iz bırakan sevdiğim bir yöntemdir. Yalnız dijital değil, yazılı basında da sıkça kullanılır.

interstitial-reklam-nedir-gorsel
Interstitial Reklam
  • Interstitial Reklamlar

Bir içeriğe ulaşmaya çalışırken, alakasız bir şekilde “nedir bu” diyeceğiniz, ekranınızı gasp eden, şahsen hiç sevmediğim ve ayrıca web sitenizin SEO’su açısından kötü hatta Google tarafından ceza almanıza bile sebep olabilecek bir reklam türü.

pageskin-reklam-nedir-gorsel
Pageskin Reklam Türü
  • Pageskin Reklamlar

Sayfanın her yerinde gözüken reklam modelidir. Henüz ölçümlenmiş bir psikolojik etki çalışmasından haberdar olmasam da, kullanıcılar tarafından rahatsız edici bulunan bir reklam olduğunu söyleyebilirim. Biz bu tür sayfalara reklam bulama diyoruz:)

native-reklam-nedir-gorsel
Native Reklam
  • Native Reklamlar

Dikkat bozmama özelliği sayesinde, ilgili sayfanın sonunda ek bir bilgi gibi sunulan, dijital reklam mantığıyla hazırlandığı halde bunu gözünüze sokmadan, canınızı sıkmadan yapmayı başarabilen reklam türüdür; favorimizdir.

mailing-reklam-nedir-gorsel

  • Mailing Reklamlar

Çeşitli program ve eklentilerle, bir günde 5-10 bin mail adresine gönderilebilen reklam türüdür. Genelde çok kolay olduğu düşünülür; “al adresleri-mailleri yolla, ne var bunda” demeyin. Görsel hazırlığı, uygun başlık, mail izinleri vb. teknik bilgi sahibi olmayan biri bu işi ele alır ise, kaş yapayım derken göz çıkartması, maillerinizin spama düşüp çöp haline gelmesi kaçınılmazdır.

Hatta firma domaini ceza alır ve firma sahibi bu işleri bilemediğinden sorunu fark etmesi, fark etse de müdahalesine geç kalınabilir. Yine de mailingi akıllıca kullanan firma, ajans ya da webmasterlar için hızlı sonuç doğuracak etkili bir reklam biçimidir.

Herkese bol kazançlı mutlu yıllar dilerim.

Nurşah SUNAY
1983 İstanbul doğumlu olan Nurşah Sunay aslen Of’ludur ? Elektrik Aydınlatma sektöründe reklam satışı, marka danışmanlığı, sektörel fuar hizmetlerine kadar olan tüm Satış-Pazarlama birikimini, 2010 yılında kurduğu Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dijital Dergisi’ne taşıyarak sektöre önemli katkı sunan bir medya organı oluşturmuştur. Farklı disiplinlerde bilgi edinmeyi kişisel ilgi alanı olarak benimsemiş; Ekonomi alanında Sermaye Piyasası ve Menkul Kıymetler Borsası, Dinler Tarihi alanında İlahiyat ve Gazetecilik alanında Yeni Medya lisans ve ön lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Evli ve 4 çocuk annesi olan Nurşah Sunay, tüm mesleki faaliyetlerini, Sektörüm Dergisi’nin Dijital Medya Direktörlüğünü de üstlenen eşi Serdar Sunay ile birlikte yönetmektedir.