Öncelikle şunu kesin olarak beynimizin bir yerine yerleştirmeliyiz. Google’ın amacı web sitelerini cezalandırmak değildir. Google’ın tek amacı arama yapan kullanıcıya en alakalı en iyi içeriği sunabilmektir.

Bu amacı yerine getirebilmek için ise kendine özgü, yıllardır gelişen bir algoritma yapay zeka kullanmaktadır. Öyle bir yapay zeka ki aradığınız kelimelere, bulunduğunuz lokasyona, daha önceki arama geçmişinize, cinsiyetinize, yaşınıza ve ilgi alanlarınıza göre size özel sonuçlar getirir.

Örnek bir anahtarcı aramasında Kars’ta bulunan bir kişiye çıkardığı sonuçlar ile Edirne’de bulunan bir kişiye çıkardığı sonuçlar aynı değildir. Hatta bırakın illeri İstanbul Avcılar ilçesi ile İstanbul Şişli ilçesinden yapılan sonuçlarda bile farklı sonuçlar ile karşılaşırsınız.

Site sahiplerinin bildiğini sandığı büyük bir yanlış sitesinin aramalarda çıkmamasını ceza almasına bağlamasıdır. Halbuki başta da söylediğim gibi Google ceza vermeyi sevmez ve istemez.

Eğer siteniz sizin için önemli kelimelerde çıkmamaya başladıysa ilk bakmanız gereken şey sizin yerinize gösterilmeye başlanan siteler olmalıdır.

Neden sizin önünüze geçtiler? İçeriklerinde ne var? Unutmayın ki arama sonuç sayfalarında ilk sıralarda çıkmak isteyen bir tek siz değilsiniz.

Peki Bu Kadar İyi Niyetli Bir Algoritmaya Sahip Olan Google Siteleri Neden Cezalandırır?

Google genel anlamda cezalandırma konusunda hiçbir zaman tam anlamıyla bir açıklama yapmamıştır.

Google’ın cezaları en çok hacklinklerden gelmektedir ve hacklink sitelerin üst sırada çıkmasının en hızlı çözüm yolu olarak gözükse de adil olmayan bu işlemden dolayı yakalandığınız anda Google sitenizi arka sıralarda göstermek yerine direkt arama sonuçlarından silebilir.

Google Sandbox Cezası

Web sitelerinin özellikle yeni web sitelerinin başına gelen en büyük filtreleme cezasıdır.

Bu cezayı aldığınızda siteniz arama sonuçlarında çok arkalarda bazı durumlarda ise hiç çıkmamaktadır. Özellikle yeni sitelerin çokça başına gelen bir durumdur.

Sandbox’un en büyük sebebi plansız ve organik olmayan SEO çalışmalarıdır. Kopya içerikler, gizli linkler, sitede geçirilen ortalama sürenin düşük olması (Hit programları ile organik olmayan hit çekmekten kaynaklanır) çok fazla etiket kullanılması, bir anda sitenize günde yüzlerce backlink gelmesi vs gibi.

Sandbox cezası alan sitelerin Google arama sonuç sayfalarında sadece reklamlarda çıkmasına izin verilir.

Sandbox filtresinden çıkmak maalesef girmesi kadar kolay değildir. Birçok SEO firması ve kişi bu filtreden çıkmak için öncelikle sitenize gelen kalitesiz backlinklerin silinmesini önerse de aslınca bu benim için en son seçenektir çünkü her site için backlink yapabilir.

Rakip sitenizin sahibi yüzlerce önemsiz ve atıl siteye hatta sizinle alakası olmayan yetişkinlere yönelik siteden sitenize backlink alırsa? Sizce Google böyle bir riski düşünmemiş olabilir mi?

Örnek BMW var gücüyle Mercedes’in sitesine organik olmayan backlink çalışması yapsa Mercedes aramasında Google Mercedes yerine başka bir sitemi gösterecektir?

Google -30,-60,-90 Cezası

Bu ceza web sitenizin Google arama sonuçlarındaki konumunun bir anda 30-60 veya 90 sıra geri düşmesidir. Bu sebeple bu cezaya -30,-60,-90 adı takılmıştır.

Yine tahminlere göre kalitesiz içerik backlinklerden kaynaklanan bir cezadır.

Google -900 Cezası

Bu aslında Google’ın site sahiplerine yaptığı en büyük uyarıdır. Arama socuçlarında sitenizin neredeyse hiç bulunamasıdır. Bu ceza Google’ın size sitenize çeki düzen ver demesinin en kesin yoludur ve gerekli düzenlemeleri yapmalısınız. Aksi taktirde bir sonraki aşamada bir bakmışsınız ki Sandbox filtresine takılmanız kesindir.

Google Kopya İçerik Cezası

Google için en değerli şey özgün içerikken eğer başka bir siteden kopyaladığınız içeriği kendi sitesiniz de olduğu gibi kullanırsanız alabileceğiniz bir cezadır. Bir sitenin içerikleri kopyaysa Google bu tarz siteleri asla 1. sıraya çıkarmaz.

Arama sonuçlarında hatta bazen 2. sırada gösterse bile 1. sıraya çıkarmaz. Eğer sitelerin içerikleri özgünken sonraki zamanlarda kopya içerikler oluşturmaya başlarsanız buda ceza almanıza sebep olacaktır.

Google Bomb Cezası

Bu ceza bir kelimede web sitenizin aldığı çok fazla sayıdaki iç ve dış linklerdir. Bu gibi durumlarda Google arama sonuçlarındaki yerinizi çok gerilere atabilir. Yine de Sandbox kadar kötü bir ceza değildir. Çözüm yolları da diğer cezalara göre basittir.

Google Cloaking Cezası

Bu cezada SEO’nun web siteleri için öneminin artması ile ortaya çıkmıştır. Çünkü seo ile ilgili bir cezadır. Doğru düzgün ve özgün içeriği olmamasına rağmen sadece SEO çalışmaları ile üstlerde çıkan sitlere verilmektedir.

Zaten bu sitelerin amacı sadece arama motoru Google’a iyiymiş gibi gözükmektir. Halbuki Google kandırılmaya çalışılmasını hiç sevmez. Ceza almamış içeriği özgün ve kullanıcılar için gerçekten verimli web siteleri ile ilk sıralara çıkmanız dileğiyle

Ekrem Karataş
Sektörüm Dergisi dışında vakit buldukça farklı mecralarda SEO ve dijital pazarlama konusundaki yazılarım ile tecrübelerimi paylaşarak Arama motoru optimizasyonu konularında meraklılara yardımcı olmaya çalışıyorum. Seolog SEO firma sahibi Ekrem Karataş'ın verdiği hizmetler; Marka Danışmanlığı · Grafik Tasarımı · Dijital Pazarlama · BT Danışmanlığı · Reklam · Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) · Arama Motoru Pazarlama (SEM) · E-posta Pazarlama · Kurumsal Fotoğrafçılık · Web Tasarımı.