Son yıllarda adını çok sık duyduğumuz dijital pazarlamanın merkezinde bulunan SEO (Arama motoru optimizasyonu) birçok genç için popüler gelecek meslek planları arasındadır.

Görüntüde rahat bir iş olması, bir bilgisayar ve internet bağlantısının yeterli gibi gözükmesi belki de “SEO uzmanı” olmak için yeterli gibi gözükebilir.

Ancak bir web sitesini belli kelimelerde arama motorlarının üst sıralarına çıkarabilmek birçok farklı becerinin, bilginin bir araya gelmesi ile mümkün olabilmektedir. Bu ay SEO uzmanı olmak isteyen gençlere yol gösterecek bir makale hazırlamak istedim.

Makaleye tam başlamadan önce bazı konulara açıklık getirmekte de fayda görüyorum. SEO dijital pazarlamanın bir parçasıdır ve bence dijital pazarlamanın temelindedir. SEO bilmeden dijital pazarlama, dijital pazarlama bilmeden SEO olmaz.

Örneğin web sitesinde kullanılan başlıklar 60 karakter civarında olması gerektiği bir SEO’cunun bilmesi gereken bir konu ama 60 karakterde ziyaretçinin çekilebilmesi için gereken kelimelerin bulunması ise bir pazarlamacının işidir.

Diğer konu ise uzman kelimesi. Uzman kelime anlamı dışında göreceli bir kelimedir.

Ben size göre SEO’da bir uzman olabilirim ama benden çok daha iyi olan biri gözünde uzman olmayabilirim. SEO’da uzmanlık her zaman daha fazla çalışmayı, sürekli öğrenmeyi ve gelişmeyi gerektirir.

Bu konulara açıklık getirdikten sonra asıl konumuza dönelim.

SEO uzmanı olmak için;

  • Basit Kodlama Bilgisi

SEO uzmanı web siteleri ile uğraşır, web siteleri ise farklı kodlama dilleri kullanılarak hazırlanmaktadır.

Bu sebeple bir SEO uzmanı temel seviyede olsa da html, css, java gibi kodlama dillerini anlayabilmelidir. WordPress gibi hazır sistemlerde bile kodlama bilgisi gerek olmaktadır.

  • Klasik ve Dijital Pazarlama Bilgisi

Pazarlama bir ürün veya hizmeti tanıtmak için kullanılır ve ne kadar başarılı yapılırsa getirisi de o kadar yüksek olur. Bu mantıkla yola çıkarsak SEO uzmanı da bir pazarlamacıdır.

Tek fark pazarlamayı müşteriyi görmeden onunla direkt temasa geçmeden dijital olarak yapması gerektiğidir. SEO uzmanı bir web sitesini önce Google’a sonrasında ise Google’da arama yapan kullanıcılara pazarlamak zorundadır. Klasik pazarlama bilgilerini bilmelidir ki bu bilgileri dijitale dönüştürmeyi başarabilsin.

  • Arama Motorlarından Özellikle Google’ı Anlamak

SEO’nun temelinde arama motorları bulunur ve site üzerinde yapılan işlemlerin nerdeyse tamamı web sitesinin arama motorları tarafından anlaşılabilmesi içindir.

SEO uzmanı derdini arama motorlarını anlatmak istiyorsa eğer arama motorlarının dilini özellikle Google’ın çalışmasını, geçmişini ve gelecek için planlarını çok iyi bilmek zorundadır.

Arama Sonuçları ve Sıralama Faktörleri

Bu birçok site sahibinin dikkat etmediği bir konudur. Fakat bir SEO uzmanı mutlaka arama motorlarının sıralama faktörlerini dikkate almalı ve bilmelidir.

Bu hangi kelime ya da kelime gruplarında nasıl bir çalışma yapmasını gerektiğini, müşterisine nasıl bir strateji izlemesi gerektiğini anlatmasını için zorunluluktur.

Biraz daha açarsam örneğin Google üzerinde Aydınlatma kelimesinde bir arama yaptığımızda ilk sayfada çıkan sitelerin reklamlarda dahil tamamı ürün satan siteler.

Eğer “Aydınlatma” kelimesinde ilk sıraya çıkmak istiyorsanız mutlaka aydınlatma ürünlerinin listelendiği bir web sitesi olmak zorundasınız. İstediğiniz kadar blog yazısı yazsanız da bu kelimede ilk sayfaya çıkmak imkansıza yakındır.

Gelecek sayıda SEO’nun gereklileri konusundan devam edeceğiz.

Görüşmek dileğiyle…

Umarım yol gösterici ve faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…

Ekrem Karataş
Sektörüm Dergisi dışında vakit buldukça farklı mecralarda SEO ve dijital pazarlama konusundaki yazılarım ile tecrübelerimi paylaşarak Arama motoru optimizasyonu konularında meraklılara yardımcı olmaya çalışıyorum. Seolog SEO firma sahibi Ekrem Karataş'ın verdiği hizmetler; Marka Danışmanlığı · Grafik Tasarımı · Dijital Pazarlama · BT Danışmanlığı · Reklam · Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) · Arama Motoru Pazarlama (SEM) · E-posta Pazarlama · Kurumsal Fotoğrafçılık · Web Tasarımı.