backlink-cesitleri

Backlink Çeşitleri; En değerliden en tehlikeliye kadar farklı kanallardan alınan backlinler nelerdir? Sitemiz, markamız için bize faydaları ve zararları varmıdır?

Bildiğimiz gibi web sitelerinin arama sonuçlarında daha iyi sıralama almaları için yüzlerce farklı optimizasyon seçeneği vardır. Bunlar arasında yüksek öneme sahip olduğunu bildiğimiz başlıklardan bir tanesi de backlinktir.

Backlink (Geri bağlantı) başka web siteleri, forum, blog veya sosyal medya sitelerinizden kendi web sitenize gelen bağlantılar için kullanılan terimdir.

SEO için önemli olması ise arama motorlarının bir web sitesinin kalitesi, içeriği, otoritesi gibi sınıflandırmalarda  backlinklerden  faydalanmasıdır. Daha çabuk kavrayabilmeniz için basit bir örnek vermem gerekirse;

backlink-nedir

Akşam misafiriniz ile Taksim’de yemeğe  gitmeyi planlıyorsunuz fakat nereye gitmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. Bir kaç arkadaşınıza sordunuz ve 5 arkadaşınızdan 3’ü aynı restaurantı tavsiye etti. Bu durumda misafiriniz ile gideceğiniz yer %90 bu önerilen restauranttır.

İşte arama motorlarıda konuya bu şekilde bakıyor ve bir sitenin almış olduğu backlink (öneren site) sayısı fazlaysa onu üst sıralarda çıkarıyor… du! Du diyorum çünkü el birliğiyle bununda şirazesini kaydırmayı başardık.

Nasıl oldu? Çok basit, yüzlerce gereksiz  blog  açıp ana siteye link verip, para ile binlerce forum tanıtım yazısı satın alınarak, yine parayla binlerce sosyal medya imlemesi yaptırılarak, bilenler kendisi, bilmeyenler parayla binlerce hacklink “gizlice bir siteye sızılarak, site içerisinden başka sitelere link çıkışı yapma işlemi” satın aldı vb. gibi bir sürü şey yaparak arama motorları manipüle edildi.

Tüm bu manüpülasyonlardan sonra arama motorları ilk önce nofollow özelliğini devreye soktu ve sonun da pagerank değerlerini ortadan kaldırdı. SEO sektörüne yeni giren bir kişiyseniz pagerank’ı duymamış olma ihtimaliniz de yüksek.

Arama motorları daha sonrasında  spam ağırlıklı SEO yapanların yön değiştirmediğini görüp backlinkleri kategorize etmeye başladı ve sonrasında ise doğal olup olmadığını anlama yoluna gidip doğal yollar ile yapılmayan backlinkleri spam kabul edip web sitelerine ceza vermeye başladılar…

Peki Sitemize Nasıl Backlinkler Almalıyız?

SEO için faydalı backlinkler

Doğal Backlinkler: Sitenizin içeriğini beğenen kişiler tarafından direk içerik sayfasına verilen doğal geri linklerdir. Alması zordur, zaman ve sabır ister ama çok değerlidir.

Blog sitelerinden gelen backlinkler kimine göre gereksiz veya önemsiz olarak gözükebilir ama Google için halen gerekli ve değerli bir gösterge.

Farklı bloglardan sitenize verilen backlinkler SEO açısından faydalıdır. Yalnız burada da en önemli nokta; alınan backlinkin site ve konu içeriğiyle alaka düzeyi!

Onaylayan Backlinkler

Kendi sektörünüzde bir seminerde konuşma yaptınız veya sektörünüz ile ilgili bir fuara katılıp stand açtınız. Bu gibi organizasyonların web sitelerinden kendi sitenize alacağınız backlinkler onaylayan backlinkler olarak adlandırılabilir.

Yerel Dizinlerden Gelen Backlinkler

Foursquare, Yelp, Sarı Sayfalar gibi dizin sitelerinden gelen backlinkler eskisi kadar değerli olmasa bile halen önemli. Üstelik web siteniz için iyi birer trafik kaynaklarıdır.

Sosyal Medya Sitelerinden Alacağınız Backlinkler

Burada önemli olan sitenizin içeriği ve buna bağlı olarak linkin geldiği sosyal medya sitesi. Örnek bir aydınlatma firmasıysanız sizin için önemli olan Linkedin’deki varlığınız olmalı. Bir eğlence sitesiyseniz Facebook, Instagram sizin için daha önemlidir.

Marka Bilinirliğine Faydalı Backlinkler

Sosyal Medya Sitelerinden Alacağınız Backlinler

Facebook ve twitter gibi büyük sosyal medya sitelerinden verilen bağlantılar aslında nofollow’dur. SEO için etkisi düşük olsa da marka bilinirliği açısından fazladır.

Burada unutmamak gereken yüzlerce sosyal medya sitesi olduğudur. Buralarda yapacağınız paylaşımlar marka/hizmet/ürün bilinirliği konusunda oldukça faydalı olacaktır.

Yerel Dizin Siteleri

Bu siteler genelde bölgesel olarak firmaların listelendiği sitelerdir ve çoğu backlink verir. Fakat bu sitelerin backlinkleride nofollowdur ve arama motorları tarafından dikkate alınmaz. Buralarda yayınlanmanız marka bilinirliğiniz açısından faydalı olacaktır.

Yorumlara Bıraktığınız Bağlantılar

Farklı web sitelerindeki makalelere veya forum sitelerindeki paylaşımlara bıraktığınız linkler SEO açısından faydalı değildir. Aslında nofollow özelliğinin çıkma sebebide bu gereksiz linkleri engelleyebilmektir. Yinede bu linkler arama motorları için önemsiz olsa da marka bilinirliğiniz açısından faydalı olacaktır.

Umarım sizin için faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Ekrem Karataş
Sektörüm Dergisi dışında vakit buldukça farklı mecralarda SEO ve dijital pazarlama konusundaki yazılarım ile tecrübelerimi paylaşarak Arama motoru optimizasyonu konularında meraklılara yardımcı olmaya çalışıyorum. Seolog SEO firma sahibi Ekrem Karataş'ın verdiği hizmetler; Marka Danışmanlığı · Grafik Tasarımı · Dijital Pazarlama · BT Danışmanlığı · Reklam · Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) · Arama Motoru Pazarlama (SEM) · E-posta Pazarlama · Kurumsal Fotoğrafçılık · Web Tasarımı.