dijital-reklam-nedir-nasil-kullanilir-gorsel-1

Herşey hızla dijitalleşiyorken reklam ve pazarlama stratejilerinin aynı kalması beklenebilir mi? Elbette hayır.. Dijital Reklam Nedir, Nasıl Kullanılmalıdır?

Sektördeki sanayicilerimizin büyük kısmı dijital reklam alandaki değişim ve yenilenmeyi fark ederek reklam ve pazarlama faaliyetlerine “dijital reklamcılığı” da dahil ediyor.

Üzülerek söyleyeyim; artık dijital tanıtımları ihtiyacı kadar ama etkin biçimde kullanmayan sanayicilerin işi çok zor olacak.

Dinamik bir yapının egemen olduğu rekabette; ürün, fiyat ve kaliteleri arasında ciddi farklar kalmadı. Dolayısıyla müşteriyi beklemek yerine müşteriye ulaşmanın, ne üretiyor/satıyor olursanız olun dijital reklamların bir mecburiyet haline dönüştüğünü görmek zorundayız.

Öyleyse Nedir Bu Dijital Reklam? 

“Dijital reklamcılık|”  (” İnternet pazarlaması “) veya “internet reklamcılığı” olarakta tanımlanabilir. “Dijital reklam” firmaları tüketicilere tanıtım,reklam,içerik sunmak için internet ortamını kullanmaktadırlar. Pazarlamanın internete taşınmış versiyonudur. Bu mecrada satılan ürüne dokunmak yerine ya resmine yada videosuna bakabilirsiniz.

Dijital reklam sosyal medya, e-posta, arama motorlarında online reklam, mobil ve masaüstü için internet sitelerinde banner olarak çeşitli şekillerde içerik yayınlama şekillerinden biridir.

Dijital Reklam Nasıl Kullanılmalıdır?

Aslında bildiğimiz reklam çeşitleri (tv reklam filmleri, dergiler, gazeteler.. vs) hedef kitlenin tercihine bağlı olarak sunulur.

Buradan kasıt okur;sayfayı kapattığında, izleyici; kanalı değiştirdiğinde reklam görevini tamamlamış, ömrü bitmiştir.

Her yandan reklam bombardımanına tutulduğumuz bu dönemde daha etik olarak uygun olanın bu olduğunu düşündüğümü ifade etmeliyim.

Ancak dijital reklamda olay biraz daha farklı.

Burada kullanıcının tercihinden çok bazen ”tam yerinde” dedirten, bazen de ilgiyle okuduğumuz bir haber ya da makalenin tam ortasında açılıp bizi çıldırtan pop up‘lar, aniden önümüzde beliren interstitial’lar diğer reklamlar kadar naif değil bilakis tacizcidir.

Yine de kabul etmemiz gerekir ki teoriyle pratik her zaman örtüşmüyor.

Elbette bir firmanın en son isteyeceği şey ; reelde veya online satış ortamında müşterisinde bıkkınlık yahut itici bir algı yaratmaktır.

Heyhat.. Madem çağın emri bu, küresel kurallara uymak durumundayız. Finalde geldiğimiz noktada bizim için en önemli klik şu olacak;

Dijital medyayı en doğru biçimde nasıl kullanırım?

Aslında bu sorunun cevabı henüz sağlam yapıtaşları üzerine oturmuş değil ve doğru tek bir stratejisi yok.

Google adwors reklamlarından sosyal medya etkileşimlerine, haber sitelerinden portallara kadar önünüze çıkacak birçok alternatif var.

Eğer güçlü bir kurumsal yapıya ve mali güce sahipseniz işiniz nispeten daha kolay.

Zira doğru bir araştırmayla pazarlama ekibiniz, size en uygun portal ve haber sitelerinde ne tür bir çalışma yapılacağı konusunda doğru verileri sağlayabilir.

İşine hakim bir dijital reklam ajansı bu mecralarda kullanılacak doğru materyalleri sağlama konusunda vurucu ve son hamleyi gerçekleştirebilme yetisine haizdir.

Ancak orta ya da küçük ölçekte bir işletme iseniz, muhtemelen tüm bu alanları aynı anda kullanmanın getireceği mali yükü ve zaman kaybını göze almanız mümkün değil.

Öyleyse yapılacak en doğru şey (ürün, hizmet yahut sadece marka bilinirliğini) bir odak belirleyip bu alana yoğunlaşmak olacaktır.

Odak hedef belirlendikten sonra yapılacaklar listemizi filtrelemiş olacağız. şimdi sıradaki soru;

Dijital Medyada Hangi mecralarda yer almalıyım?

Bu soruyu cevaplamadan önce bazı dijital medya organlarının işlevi ve teknik terimlerini bilmemizde fayda var.

İzninizle önümüzdeki sayı buradan devam edelim.

Keyifle kalın..

Nursah SUNAY
1983 İstanbul doğumlu olan Nurşah Sunay aslen Of’ludur ? Elektrik Aydınlatma sektöründe reklam satışı, marka danışmanlığı, sektörel fuar hizmetlerine kadar olan tüm Satış-Pazarlama birikimini, 2010 yılında kurduğu Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dijital Dergisi’ne taşıyarak sektöre önemli katkı sunan bir medya organı oluşturmuştur. Farklı disiplinlerde bilgi edinmeyi kişisel ilgi alanı olarak benimsemiş; Ekonomi alanında Sermaye Piyasası ve Menkul Kıymetler Borsası, Dinler Tarihi alanında İlahiyat ve Gazetecilik alanında Yeni Medya lisans ve ön lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Evli ve 4 çocuk annesi olan Nurşah Sunay, tüm mesleki faaliyetlerini, Sektörüm Dergisi’nin Dijital Medya Direktörlüğünü de üstlenen eşi Serdar Sunay ile birlikte yönetmektedir.