endustriyel-kablo

Kablo sektörünün gelişimi teknolojik cihazların gelişmesi ile doğru orantılı olarak gelişmektedir. Kablo, elektrik ve elektronik sektörünün en temel malzemesidir.

Tüm enerji tesislerinin ve iletişim sektörünün işlemesi sağlıklı ve yeterli bir kablolama ile olmaktadır. Kullanım alanlarına göre çeşitlilik gösteren kablolar ihtiyaca göre özel olarak da üretilebilmektedir.

Metro gibi raylı sistemlerde, havaalanı ışıklandırmasında, gemi ve yat kablolalmalarında, ışıklandırma sistemlerinde, asansör ve vinç kablolamalarında, ethernet kablolamasında, robotik uygulamalarda, otomasyon sistemlerinde, rüzgar santrallerinde ve limanlarda kullanılan “endüstriyel kablo” kullanım alanı açısından en sık kullanılan kabloların başından gelmektedir.

Endüstriyel Kablo Çeşitleri

  • Havaalanı Pist Kabloları
  • Savunma Donanma Kabloları
  • Maden Kabloları
  • Demiryolu Kabloları
  • Offshore Kablolar
  • Gemi-Yat Marin Kablolar
  • Enstrumantasyon Kablolar

Havaalanı ve Pist Kabloları Hakkında Bilgiler

Havaalanı - Pist Kabloları Havaalanı ve pist enerji sistemleri, güvenlik ve işlevsellik için özel olarak tasarlanmış havaalanı ve pist kablolarından oluşur. Güvenlik açısından kritik olan...

Savunma ve Donanma Kabloları Hakkında Bilgiler

SAVUNMA VE DONANMA KABLOLARI Elektrik ve elektronik  sektörünün baş döndürücü bir hızla gelişimi bu sektörlerin ana elemanı olan kablo sanayisinde hızla gelişmesini sağlamıştır. Her iş kolunun ihtiyaç...

Maden Kabloları

Elektrik hayatımızın her alanında olduğu gibi madenlerde de sıkça kullanılmaktadır. Elektriğin taşıyıcısı olarak kablo da maden işletmelerinin işleyişinde önemli bir yer tutmaktadır. Maden ocaklarında kullanılan maden kabloları farklı...

Demiryolu Kabloları

Demiryolları ve Bu Alanda Kullanılan Kablolar Halihazırda 10 milyondan fazla nüfusa sahip yirmi metropole sahip olan kentleşmesi hala genişleyen bir dünyada, kentsel, bölgesel ve uzun mesafeli toplu...

Offshore Kablo Nedir, Nerelerde Kullanılır, Ne İşe Yarar ?

Offshore Kablolar Offshore kelime anlamıyla kıyıdan uzak anlamına gelmektedir. Kıyıdan uzak yani bir gemi ya da denizin ortasında bulunan sabit bir platform olarak da anlayabiliriz. “Offshore kablolar”...

Gemi Kabloları (Marin Kablolar) Nedir, Nerelerde Kullanılır ?

Gemilerde yer alan “gemi kabloları” oldukça küçük bir bölgede mümkün olan en efektif şekilde monte edilmesi gerekirken yangına ve suya dayanıklı olması da göz...

“Endüstriyel kablolar” güvenlik açısından birçok testten geçerek üretilmektedir. Alev iletmeme özelliğinin yanı sıra yangın anında halojen oranı sıfır düzeyindedir. Bu kablolar için standart olarak uygulanmaktadır.

Kullanım alanları göz önüne alındığında güvenliğin çok üst seviyede olması gereken yerlerde kullanıldığı için diğer kablolara göre daha zorlu testlerden geçerek üretilir. Endüstriyel kablo binalar arasındaki uzak mesafelerde ses, veri aktarımı ve görüntü amacı ile de kullanılmaktadır.

Suya, neme, yangına, yağa ve çevresel etkilere karşı son derece dayanıklı olan endüstriyel kablolar yatay ve dikey olarak monte edilen ve yeterli esnekliğe sahip olan kompakt esnek bir fiber optik kablo türlerindendir.

Kısaca endüstriyel kablo çeşitlerini özetlersek; kumanda kabloları, bilgisayar kabloları, veri kabloları, hareketli kablo kanalı, motor, servo, enkoder kablolar gibi alanlarda kullanılır.

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde kablo sektöründe bu hıza kendini yenilemeyi başarabilmiş ender sektörlerdendir.

Her çeşit ihtiyaca göre kolay üretilebilen kablolar kalite bakımından kullanılacak işe göre standartlar oluşturularak üretilmektedir.

Sıkı güvenlik testlerinden geçerek yüksek ısılara maruz kaldığında ortamdaki emisyonun derecesi, alev altında işlevselliğinin uzun süre dayanabilmesi ve aynı zamanda fiziksel bütünlüğünü uzun süre koruyabilmesi gibi testlerden geçirilerek üretilen güvenlikli kablolardır.