offshore-kablolar-1

Offshore Kablolar

Offshore kelime anlamıyla kıyıdan uzak anlamına gelmektedir. Kıyıdan uzak yani bir gemi ya da denizin ortasında bulunan sabit bir platform olarak da anlayabiliriz.

“Offshore kablolar” ise genellikle gemilerde, deniz ortasında kurulan gaz ya da petrol platformlarında ortamın ya da şartların zorluklarında ihtiyaçlara cevap verebilecek özelliklerle donanmış, imal edilmiş kablolardır.

Deniz ortamında gerekli özelliklerle imal edilen bu kablolar aşırı neme ve ıslak ortamlarda son derece dayanıklı olmasının yanı sıra güvenlik açısından da azami dikkat gerektiren şartlarda üretilir.

Offshore Kablolar İşlevleri

Offshore kablolar sadece gemilerde ya da platformlarda kullanılmaz. Denizde yapılan sismik araştırmalar, yeraltı ve denizaltı araştırmalarında kullanılan cihazlara enerji ya da sinyal veri gibi ihtiyaçları son derece rantabl karşılayan kablo türlerinin en başında offshore kablolar gelmektedir. Offshore kablolar hem enerji ve güç kablolarıdır hem de sinyal ve veri aktarım kabloları olarak iş görmektedirler.

Sabit platformlarda, gemilerde yada araştırma gemilerinde hem sinyal hem veri hem de enerji aktarım işini görmelerinin yanı sıra offshore kabloların en önemli özelliği yangın gibi olağanüstü durumlarda enerji, sinyal ve veri aktarımını kusursuz yerine getirmesidir.

 Yangına dayanıklı , halojensiz ve aynı zamanda alev iletkenliği olmayan offshore kablolar çok kritik ortamlarda en çok tercih edilen kablo türleri arasında yer almaktadır.

Offshore Kablolarının Kullanım Alanları

Yüksek ısılara dayanıklı ve aynı zamanda ekranlı, halojensiz enerji ve kontrol kabloları genelde hazır döşenmiş tesisatlarda offshore kablolar tercih edilir. Gemi yapım ve tamiratlarında kullanabildiği gibi kontrol sistemlerinde, konveyor tiplerinde kuru, ıslak yağlı ve tüm deniz ortamlarında kullanılır.

Offshore kablolar ekranlı özelliklerinden dolayı haberleşme ve iletişim cihazların bulunduğu yerlerde sıkça kullanılabilmektedir. Offshore kablolar güvenlik alanında, alarm ve diğer önemli sistemlerde kullanılır.

Offshore kablolar yangında  750°C sıcaklıkta ve alevde sabit koşullarda 180 dakikaya kadar güç iletimini sağlar, ısıya  dayanıklı, halojensiz  kablo türlerindendir.

Yangın testi olan EN 50200’de  842 C alevde darbeye maruz kaldığında PH15-PH30-PH60-PH90 sınıflarını da başarılı şekilde geçmiştir. Offshore kablolar, yangın anında alevi iletmezler, halojensiz olduğu için duman yoğunluğu azdır. Korozyon  gibi çevresel etkenlere karşı da son derece dayanıklı ve kullanım ömrü uzun kablo türlerinin başında gelmektedir.