isitici-kablo-nedir-ne-ise-yarar-nasil-kullanilir

Başoğlu Kablo, kış mevsiminin soğuk ve yağışlı geçtiği bölgelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın yaşadığı sorunları uzun ve kapsamlı bir araştırma ile saptayarak çözüme ulaştırmak üzere harekete geçti.

Başoğlu Kablo’ nun Ar-Ge çalışmaları sonucunda ortaya koyduğu silikondan üretilen “Isıtıcı Kablolar”, yeni nesil buz eritme sistemlerinin temelini oluşturuyor.

Başoğlu Kablo’ ya Isıtıcı Kablo İlhamı Veren Araştırma

Kablo sanayisinin en başarılı yerli üreticilerinden biri olmasının yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri ile yakından ilgileniyor oluşuyla da sektörün saygı ve sevgisini kazanan Başoğlu Kablo, bu kez ülkenin büyük bir kısmını olumsuz etkileyen buzlanma sorununa odaklandı.

isitici-kablolarin-yagmur-oluklarinda-uygulanda-uygulanmasi-1

Yeni nesil buz eritme sistemlerinin bel kemiğini oluşturan ve hammaddesi silikon olan “Isıtıcı Kablo”, Başoğlu Kablo tarafından gerçekleştirilen konu ile ilgili kapsamlı araştırmaların ardından buzlanma sorununun çözümü olarak ortaya çıktı.

Kış mevsiminin getirdiği iklim koşulları, kış boyunca soğuk ve yağışlı hava durumuna maruz kalan bölgelerimizde buzlanma ve buzlanmanın sebep olduğu çeşitli sorunlara neden oluyor. Bu sorunlar kış mevsiminin sert geçtiği bölgelerde yaşayan insanların yaşamını olumsuz etkiliyor.

Bu olumsuzlukların başında ise kazalara sebep olarak sağlığımızı tehlikeye atan buzlanmalar ve buzlanma kaynaklı oluşan maddi hasarlar geliyor.  Özellikle buzlanmanın yoğunlaştığı dönemlerde çatılarda oluşan sarkıtlar, insan hayatını tehlikeye atacak seviyelere ulaşabiliyor. Yürüyüş yolları, garaj giriş ve çıkışları gibi alanlarda oluşan buzlanmalar da yine ciddi kaza riskleri taşıyor.

Son yıllarda, kış aylarında donma kaynaklı oluşan çatı hasarları ve buna bağlı oluşan sızıntıların sayısında da oldukça fazla artış var. Kar yükünün zayıf çatılar için çökme/hasar riski oluşturması da bir başka problemi doğuruyor. Çatı katında ikamet eden birçok kişi sızıntı ve çatı hasarı kaynaklı sorunlar yaşıyor.

Oluşan bu sızıntılar ve donmalar ile kış şartlarında mücadele etmek, insanlar için fiziksel ve psikolojik olarak yıpratıcı olabiliyor. Sızıntının boyutuna bağlı olarak ev içerisinde farklı büyüklüklerde maddi hasarlar meydana geliyor. Kış dönemi atlatıldığında ise hem ev içerisinde oluşan hasarlar hem de çatıda sızıntıya sebep olan hasarlar için tamir telaşı başlıyor. Ancak bu tamir işlemi maalesef sorunu kalıcı olarak çözemiyor.

Yeniden kışın gelmesi ile benzer koşullar oluştuğunda aynı sorunlar tekrar yaşanıyor. Buzlanmanın önüne geçilmediği sürece sorunlar sadece öteleniyor. Sorunlara çözüm bulmak için başvurulan hizmet sağlayıcılar da buzlanmanın tamamen önüne geçilebilecek çözümlere sahip değil.

Saptanan bu problemler sonucunda harekete geçen Başoğlu Kablo, silikondan ürettiği ısıtıcı kabloları bayi iş birlikleri ile “Buz Eritme Sistemleri”ne dönüştürerek, kalıcı çözümler sunuyor.

Buz Eritme Sistemlerinin Başrolü Isıtıcı Kablolar

Başoğlu Kablo’nun Bolu fabrikasında silikondan ürettiği “Isıtıcı Kablolar” çevresinde oluşturulan yeni nesil buz eritme sistemleri, araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bu sorunlara kalıcı olarak çözüm üretiyor.

Buz eritme sistemleri ısıtıcı kablo, sensörler ve elektronik kumanda sistemlerinden oluşuyor. Kablo üretimi alanında Türkiye’de lider firma konumunda bulunan Başoğlu Kablo ürettiği ısıtıcı kabloları dünyanın birçok noktasına ihraç ediyor.

Silikondan üretilen ısıtıcı kablolar çoğunlukla çatı saçak bölgelerine, yağmur kanallarına ve yağmur iniş borularına uygulanıyor. Hava sıcaklığını ve nemini ölçen teknolojik sistemler ile birlikte çalışabilen kablolar, buzlanmanın oluşacağı koşullar oluştuğunda kendiliğinden devreye girerek, buzlanmayı henüz oluşmadan önlüyor. Böylece eriyen kar suları buzlanma oluşturmadan yağmur olukları ve iniş borularından tahliye ediliyor.

Paralel rezistanslı ısıtma kabloları, arzu edilen uzunlukta kesilerek sisteme entegre edilebildiği için yürüyüş yolları, çatı saçak bölgeleri, yağmur iniş boruları, garaj giriş çıkışları gibi rampa ve buzlanmanın sorun oluşturduğu yollar, çatı olukları ve buzlanmanın düşme, yaralanma tehlikesi oluşturduğu yürüyüş alanları gibi daha birçok buzlanma noktasında kullanılmasının yanı sıra zemin ısıtma sistemi olarak da uygulanabiliyor. Isıtıcı kablolara yakıt borularının donmasını önlemek amacıyla yer altında dahi başvurulabiliyor.

Silikon, Buz Eritme Sistemlerini Güvenli Hale Getiriyor

Buz eritme sistemlerinde doğru ürün kullanımının önemini çok iyi bilen Başoğlu Kablo, buzlanma ile ilgili sorunları ortadan kaldırırken daha büyük risklerin oluşabileceğine dikkat çekiyor. Piyasada bulunan plastik yapıdaki ısıtıcı kablolarla ilgili vatandaşları uyaran Başoğlu Kablo, bu tip kabloların kısa devre esnasında yangın riski taşıdığını belirtiyor.

basoglu-kablodan-yeni-buz-eritme-sistemi-isitici-kablo-2

Başoğlu Kablo tarafından üretilen ısıtıcı kabloların hammaddesinin silikon oluşu, bu riski tamamen ortadan kaldırıyor.  Silikon malzeme yapısı itibari ile Başoğlu Kablo’nun kablo sektörüne kazandırdığı alev dayanımı ve damlama yapmayan özelliğe sahip olan ısıtıcı kablolar, buz eritme sistemlerinde güvenli bir deneyim sunuyor.

Bu iki önemli özellik, Başoğlu Kablo tarafından üretilen tüm silikon kablolarda mevcut. Silikon kablolar -40⁰C ila +180⁰C gibi geniş bir aralıkta çalışmaya uygun yapıda oldukları için güvenle kullanılıyor. Isıtıcı kablolar 5 W/m ila 150 W/m aralığında farklı güçlerde üretilebiliyor. Uygulama alanı özelliklerine göre de uygun güç tespiti yapılıyor.

Sonuç olarak Başoğlu Kablo tarafından üretilen silikon kablolar, zorlayıcı kış şartlarında herhangi bir risk taşımaksızın güvenle enerji iletimini sağlıyor. Buz eritme sistemlerinin başrolü haline gelen Başoğlu Kablo silikon kabloları, kış boyunca kesintisiz çalışıyor ve uzun ömürlü yapısı sayesinde kış aylarının sert geçtiği bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın maddi kayıplarını engelliyor.