pvc-zayif-akim-sinyal-kontrol-ve-veri-kablolari-1

Zayıf akım tanımını en kısa anlatım ile içinde insanlara zarar vermeyecek derecede minimal elektrik akımı taşıyan ve bağlı olduğu sistemin çalıştırılmasını sağlayan kablolar olarak tanımlayabiliriz.

Günümüzde teknolojinin gelişmesine paralel olarak günlük yaşantılarımız içerisinde birçok teknolojik cihaz ve donanımların kullanımının yaygınlaşması kaçınılmaz olmuştur. Teknoloji alanındaki bu hızlı gelişmeler ile birlikte buna paralel olarak da teknolojik imkânları hayatlarımızın birer parçası haline getirildi.

pvc-zayif-akim-sinyal-kontrol-ve-veri-kablolari-liy-st-y-tp-2

Evlerimiz, işyerlerimiz başta olmak üzere sosyal hayatın bütün alanlarında bu hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Bu hız ve çeşitlilik kullandığımız cihaz ve donanımlarla beraber bunların çalıştırılması için gerekli olan kablo çeşitliliğini de beraberinde getirmiştir. PVC zayıf akım sinyal, kontrol ve veri kabloları da bunlardan biridir.

PVC ZAYIF AKIM KABLOLARI NEREDE KULLANILIR?

 • Akıllı Ev Sistemleri
 • CCTV / Güvenlik Kamera Sistemleri
 • Alarm Sistemleri
 • Sinyalizasyon sistemleri
 • Geçiş Kontrol Sistemleri
 • Seslendirme Sistemleri
 • Hemşire çağırı sistemleri
 • Yangın algılama sistemleri
 • Acil Anons Sistemleri
 • Telefon / Santral
 • TV / Uydu Sistemleri
 • Kapı zil sistemleri

Zayıf akım sistemleri temel olarak kullanım alanlarında güvenlik, kontrol ve veri akışını sağlama görevlerinin yerine getirilmesini sağlarlar.

pvc-zayif-akim-sinyal-kontrol-ve-veri-kablolari-liy-st-y-lg-1

Kapı zil sisteminden başlayıp daha geniş kullanım alanı olarak Akıllı ev sistemlerine, sinemalara, hastanelere, okullara, kreşlere, alışveriş merkezlerine kadar geniş bir kullanım alanı olan zayıf akım kabloları kullanım yelpazesi vardır.

Zayıf akım kablolarının kullanım alanları kullanıcıların ihtiyaçlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Örnek olarak evlerde kullanılacak sistemler ile iş yeri veya hastanelerde kullanılacak olan sistemler arasında kapsam farklılıkları olacaktır. PVC zayıf akım sinyal ve veri kabloları her kullanım alanına uygun olarak üretilmektedir

Kullanılacak alan yer neresi olursa olsun sistemin düzgün ve verimli olabilmesi kullanılacak kabloların kalite standartlarına göre üretilmiş olmasına bağlıdır

pvc-zayif-akim-sinyal-kontrol-ve-veri-kablolari-Liy-st-cy-tp-2

Zayıf akım kabloları 1kV altı kullanımda çoğunlukla bina içi uygulamalarında yer alır ve binanın ses, görüntü, telefon, alarm, veri, CCTV, güvenlik gibi sistemlerinde kullanılırlar. Kablo gruplamasında alçak gerilim kabloları, zayıf akım kablolarını da içine alır.

PVC ZAYIF AKIM SİNYAL, KONTROL VE VERİ KABLOLARI ÇEŞİTLERİ

 1. Bükümlü kablo (Telefon, sinyal, haberleşme, veri iletimi)
 2. Koaksiyel kablo (TV/Uydu)
 3. Fiber optik kablolar (Bilgisayar)

Bu kablolar verileri iletmede kullanılan ana veri kablolardır. Bükümlü çift, koaksiyel kablo ve fiber optik kablolardır.

Kullanım alanlarına göre Veri kablo çeşitleri vardır. Bunlardan bazıları;

 • Cat 5 kablo, Ağ kartları ile,
 • Koaksiyel kablo, TV/Uydu ve projektörler ile,
 • Kompozit kablo, Projektör ve konsollar ile
 • DisplayPort kablosu, Bilgisayar monitörlerinde,
 • DVI Kablo, Monitörler, projektörler ve diğer ekranlarda,
 • HDMI kablo, Monitörler, projektörler ile,
 • Mini fiş kablolar, Kulaklık, mikrofon ve hoparlörler de
 • PS / 2 kablolar, Klavye, fare ile,
 • USB kablolar, Telefon, yazıcı, Klavye ve maus ile kullanılır.

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan zayıf akım ile çalışan sistemler genellikle kapalı ev alanlarımızdan kullanıldığı için bu kabloların insan sağlığına zarar vermeyecek kalite ve güvenlikte olmaları gerekmektedir.

Alçak gerilim içeren bu zayıf akım kabloları dış kaplamaları kullanım alanlarına göre farklı kaplama malzemeleri ile kaplanmışlardır. PVC kaplamalı olanlara PVC zayıf akım sinyal, kontrol ve veri kabloları olarak adlandırılırlar.

Kabloların iletken kısmı aynı kalmak şartı ile kullanılacak alanın iç mekân veya dış mekân ya da sıva altı veya açık alan olarak kullanım yerleri vardır. Kullanılacak bu alan farklılıklarına, kullanım alanı risk durumlarına göre kaplama malzemeleri değişiklik göstermektedir.

PVC (Polivinil Klorür) ile izolasyonu yapılan bu kablolar yaygın olarak kullanılan termoplastik yalıtkanlı kablolardır. PVC yalıtkanlı kablolar ucuz ve mekanik dayanıklılıkları sebebi ile yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kısa devre sıkıntısı yaşatmaması, korozyona karşı dayanıklılığı, neme, yaşa dayanıklılığı gibi avantajları vardır. Çalışma sıcaklık aralıkları (PVC türüne bağlı olarak) 70°C ve 105°C arasında olmaktadır.

PVC yalıtkanlı kablolar malzemesinin mekanik sağlamlığı nedeni iç mekânlarda kullanıldığı gibi dış mekânlarda da kullanım için tercih edilen ürünlerdir. Eğer kullanılacak mekânlarda yüksek yangın riski bulunmuyorsa muadilleri içerisinde en ucuz gurup olması nedeni ile daha ekonomik olarak ihtiyaca cevap verebilir.

Genellikle zayıf akım ile çalışıp günlük hayatımızda can ve mal güvenliğimiz için çok büyük katkılar sunan bütün bu imkânlarda maksimum fayda elde edilebilmesi bu sistemlerin çalışması için gerekli olan kablo ve kablolama elemanlarının doğru seçilmesine bağlıdır.

Kullanım yaygınlığına ve çeşitliliğine uygun kablo tedarikinde Başoğlu Kablo kaliteden ödün vermeden hizmet etmektedir. Ne kadar donanımlı sistemleriniz olursa olsun hemen hemen teknolojik bütün cihazlar kablolar aracılığı ile çalışmaktadır.

Alınan sistemde maksimum fayda için doğru kurulum ve kablolama hayati öneme sahiptir. Televizyonunuzda bir yayını kaliteli seyretmek ancak kaliteli yerinde kullanılan bir anten kablosu ile sağlanabileceği gibi, Bilgisayarınızda verileri kullanma hızı da yine orada kullanılan verimli, kaliteli kablolar sayesinde olacaktır.

Hangi sisteme ne tür kablolar kullanılması konusunda Başoğlu Kablo firmamız teknik destek hizmetleri ile tüketicilere yardımcı olmaktadır. Kablo ve izolasyon malzemelerimiz ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak üretilmekte olup güvenle kullanıma sunulmaktadır.