untel-kablo-fabrika-gorseli

Günümüzde çevreci anlayışın bir getirisi olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artmasıyla birlikte; enerji şirketleri geleneksel petrol, gaz ve kömür kullanımının yerine yeni enerji pazarlarına geçiş yapmaktadırlar.

Rüzgar türbinleri de bu geçiş sürecinde önemli bir yere sahiptir. Üntel Kablo rüzgar türbinlerinde kullanılmak üzere ürettiği, uygulamaya %100 uyumlu kabloları ile daha sağlıklı bir çevre için karbon emisyonlarını tamamen sıfırlamak misyonunu taşıyan Net-Zero (Net-Sıfır) İklim Hedefleri’ni destekliyor. Öncelikle Net-Zero İklim Hedefleri’ne yakından bakalım..

Karbon Nötr” Bir Dünya İçin Firmalara Birtakım Sorumluluklar Düşüyor

İklim krizi üzerine yapılan araştırmalar, krizin en yıkıcı etkilerinden korunabilmek için karbon emisyonlarını önce azaltmak sonra da tamamen sıfırlamak gerektiğini gösteriyor. Net sıfır emisyon hedefi, karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltmayı, 2050 yılında ise tamamen sıfırlamayı kendine misyon ediniyor.

Böylece, insanlığın yaşamı boyunca sürdürdüğü faaliyetler sonucunda atmosfere salınan karbondioksit, azot, metan gibi gazların oluşturduğu sera etkisinin, doğal denge tarafından emilen sera gazı miktarıyla eşitlenmesi hedefleniyor.

Bu hedef doğrultusunda da çeşitli sektörlere “Karbon Nötrlüğü” sağlamak ve korumak adına birtakım sorumluluk düşüyor. Eğer hedefler tüm insan organizasyonları tarafından benimsenirse, küresel ısınma karbondioksit salınımı açısından bir nebze kontrol edilebilir hale gelecek. Bu ufak etki ise yeryüzündeki canlıların yaşamı ve doğal kaynakların korunması açısından büyük faydalar sağlayacak.

Net-Zero İklim Hedefleri bilindiği üzere teknoloji üreten ve imalat yapan firmaları, yenilenebilir enerji alanına talep arttıkça büyümekte olan pazarı destekleyecek çözümler sunmaya teşvik etmektedir.

Ayrıca, fosil yakıt miktarı günden güne azalması ve iklimsel acil durum, temiz enerjiye geçişin önemini arttırmaktadır. Bu noktada temiz enerji denince akla gelen rüzgar türbinlerinin kullanımının yaygınlaşması da karbon nötr bir dünya için atılacak en önemli adımlardandır.

Üntel Kablo, karbon nötr dünya dostu rüzgar türbinleri için ürettiği kablolar ile iklim hedefleri kapsamında üzerine düşen sorumluluğu başarıyla üstleniyor.

Kablo Sektörü ve Yenilenebilir Enerji

Kablo üreticileri, günümüzde tamamlanmış birçok açık deniz projesi (offshore) ve petrol ve gaz santralleri (kara-onshore), işleme-depolama-lojistik (midstream operations), petrol ve gazın ham ürüne dönüştürülmesi (downstream operations), kömür kaynaklı enerji kullanan santraller gibi önemli alanlara ürün tedarik etmiş ve ayrıca madencilik sektörüne de ürünleriyle destek olmuşlardır.

Bu sayede, geniş ürün yelpazelerine sahip olan kablo üreticilerinin, gelecekte pek çok yenilenebilir enerji projesinin gereksinimlerini ve artan taleplerini karşılamak için de sektörün önemli bir kaynak üreticisi haline geleceği beklenmektedir.

Kablo üreticilerinin yenilenebilir enerjiye günümüzdeki katkılarından biri ise rüzgar türbinleri için üretilen dayanıklı kablolar olarak belirtilebilir.

Rüzgar Türbinleri İçin Üntel Kablo Çözümleri

Yeni ve gelişen pazar koşullarına karşı daima inovatif bakış açısı kazanan, uzman Ar-Ge ekibi, geniş ve kaliteli ürün yelpazesi ile Üntel Kablo; yenilenebilir enerji üreten tesisler için de özel kablo çözümleri sunuyor.

Bu ürünlerin birçoğu; değişen iklim ve hava koşulları, yüksek sıcaklıklar, şiddetli rüzgardan oluşabilecek hareketler, titreşim, esneklik gerektiren koşullar, yüksek burulma gerilimleri ve elektromanyetik etkileşime karşı dayanıklı olmakla beraber rüzgar türbinleri içinde de bulunan hidrolik yağlara dayanıklı oldukları için rüzgar santrallerinde kullanıma uygunlar.

Bir rüzgar türbininin ana bileşenleri; çelikten üretilen kule, elektriksel ve mekanik bileşenleri içeren nasel (nacelle), üç rotor kanadı, rotor göbeği, hareketi göbekten dişli kutusuna ileten ana mil, kademeli şanzıman ve elektriği üretmek için sistemde yer alan jeneratörden oluşmaktadır.

Rüzgar türbinlerinde bulunan nasel içinde kullanılan kablolar; alçak gerilim güç dağıtımı, veri iletimi, yapıyı oluşturan diğer parçaların kontrolü ve sensörlerden gelen sinyallerin iletimi görevini üstlenirler.

Kulede kullanılan alçak gerilim güç ve data kabloları ise trafoya güç taşımakla birlikte ve sistem takibi için de veri taşımaktadır. Son olarak, orta gerilim kablolarla da trafo dağıtım noktasına bağlanmaktadır.

Üntel’in Rüzgar Türbinlerinde Bulunan Uygulamalar İçin Sunduğu Kablo Cinsleri

1) Kule Sabit Kabloları Ve Burulma, Torsiyona Dayanıklı Kablolar

Üntel, kulelerde kullanılan sabit uygulanan ve döngüsel burulma direncine sahip, torsiyona dayanımlı çeşitli güç kabloları ürün portföyüne sahip ve bunları aşağıdaki gibi sıralıyor:

 • NYY FLEX 0,6/1 kV PVC güç kabloları (Sabit uygulama)
 • H07RN-F 450/750 V Kauçuk güç kabloları (Sabit ve torsiyona dayanıklı)
 • H07BN4-F 450/750 V Kauçuk güç kabloları (Soğuğa dayanıklı – sabit ve torsiyona dayanıklı)
 • H07ZZ-F 450/750 V LSZH Kauçuk güç kabloları (Halojensiz – sabit ve torsiyona dayanıklı)
 • NSGAFOU 1,8/3 KV Kauçuk güç kabloları(Sabit ve torsiyona dayanıklı)
 • NSHXAFÖ 1,8/3 KV LSZH Kauçuk güç kabloları (Halojensiz – sabit ve torsiyona dayanıklı)

2) Nasel (Makine Dairesi)

Nasel kablolarında, Üntel’in kontrol kabloları ve sinyal kablolarından oluşan geniş ürün yelpazesinde belirtilen ürünler tercih ediliyor;

 • YSLY (YY) 300/500 V PVC – Kumanda kabloları
 • YSLCY (CY) 300/500 V Ekranlı PVC – Kumanda kabloları
 • HSLH (YY LSOH) 300/500 V LSZH – Kumanda kabloları – Halojensiz
 • HSLCH (CY LSOH) 300/500 V Ekranlı LSZH – Kumanda kabloları – Halojensiz
 • Sinyal Kabloları – Nasel
 • LIYCY 250 V PVC – Ekranlı Sinyal kabloları
 • LIHCH 250 V LSZH – Halojensiz Ekranlı sinyal kablolar

3) Kule Konstrüksiyon Ve Nasel Pano Kablolar

Marka, rüzgar kulesi konstrüksiyonu ve nasel kumanda panoları için aşağıda belirtilen kablo tipleriyle, çeşitli topraklama telleri ve pano kabloları sunuyor:

 • H07V-K
 • H07Z-K
 • M2X

4) Şebeke Bağlantı Kabloları

Rüzgar santralinin şebeke bağlantıları için de çeşitli sabit uygulamalı kabloları da Üntel’de bulunuyor. Bunlar;

 • NYY
 • N2XY
 • N2XH

5) Og Güç Kabloları

Üntel’in uzun yıllara dayanan deneyimi ile üretmekte olduğu ve uluslararası tanınırlığı olan saygın kuruluşlardan onaylı OG Güç Kabloları, enerji sektörlerinde büyük kuruluşlar tarafından tercih ediliyor ve yaygın olarak kullanılıyor.

Üntel Kablo yeni gelişen enerji piyasalarının ihtiyaçlarını karşılamak için yeni ürünler geliştirmeye ve ürünlerinde çözüm odaklı gelişimlere devam ettiğini bildiriyor.

Sonuç olarak Üntel, rüzgar enerjisi projeleri için firmaların duyduğu her türlü kablo ihtiyacına, geniş ürün portföyünün yanı sıra alanında uzman kadrosu ve proje ekibiyle de destek oluyor. Rüzgar türbinleri denilince de Üntel Kablo ürünleriyle ve kalitesiyle öne çıkıyor.