alves-kablo-yonetim-kuruli-baskani-hikmet-bicak-1

GELİŞMEYEN KAYBEDER

Alves Kablo A.Ş. Kurucusu ve EMSİAD (Elektrik Malzeme Satıcıları ve İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Alabıcak, çok kısa sürede ulusal ve uluslar arası pazarda kendisine önemli bir yer edinen Alves Kablo’yu anlattı. “Gelişmeyen Kaybeder” sloganıyla müşterilerine her an en iyi hizmeti vermek için çalışan şirket, dünya standartlarında yenilikçi çözümler sunuyor.

Sektörüm Dergisi: Alves Kablo sektöründe çok yeni bir marka olmasına karşın, büyük başarılara imza atıyor. Bu başarının altında yatan faktörleri sıralar mısınız?

Hikmet ALABICAK: Biz Alves Kablo’yu kurarken iki temel üzerine firmamızı inşa ettik. Birincisi kaliteli kablo üreteceğiz, ikincisi de müşteri memnuniyetini hiçbir zaman geri plana atmayacağız dedik. 

Alves Kablo Enerji Tasarrufu Haftası #alves #alveskablo #kablo

Bugün bir başarı varsa bu iki faktörün sayesindedir. Alves Kablo olarak bu doğrultuda, her zaman müşteri memnuniyetini ve ulaşılabilirliği ticari kaygıların önünde tutuyoruz. 

Bunun sektördeki başarımıza büyük katkısı olduğuna inanıyorum. İnsana, makinaya, teknolojiye yapmış olduğumuz yatırım ve yüksek kaliteye sahip, geniş ürün yelpazemiz, hem yerel hem de global sektörde kısa sürede önemli bir yer edinmemizi sağladı. 

Sahip olduğumuz uluslararası kalite belgeleri markamıza duyulan güvenin ifadesidir. Bu özellikler sayesinde de bizimle iş yapan herkese değer yaratıyoruz.

alves-kablo-yonetim-kuruli-baskani-hikmet-bicak-ile-roportaj-1

Dünyadaki gelişmelere de bakarsak kablo sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Alves Kablo olarak bu krizde şunu gördük, her an her şeye hazırlıklı olmalıyız. Bugün gelecek için yapılacak her öngörü mutlaka yaşama geçecek diye bir şey yok. 

Her firmanın pazarlama ve satış konusunda mutlaka cebinde birkaç alternatifi olmalı. 

Alves Kablo bugün ürünlerinin yüzde 35’ini Orta Doğu, Balkanlar ve Türki Cumhuriyetlere ihracat ediyor. Bu oranı daha da arttırmak, üretimimizin yüzde 60’ını ihracata kazandırmak istiyoruz. 

alves-kablo-fabrika (7)

Katma değerli ihracat bizim için çok önemli. Bunun için de zaten üçüncü dünya ülkelerine yöneldik. Ayrıca Türkiye ciddi oranda geri dönüşüm yapabilecek bakır ve plastiğe sahip. 

Gerçekleştireceğimiz yatırımla, hurda bakır ve plastiği geri dönüştürerek her ay 4 milyon dolarlık ithalatın önüne geçebiliriz. Bunun için de Ankara’da tamamen bakırı geri dönüştürecek bir tesis kuracağız. 

Ülkemizde 100 firma olduğu düşünülürse ve her firma geri dönüşüm gerçekleştirirse, yaklaşık 400 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilebilir. 

Alves Kablo’nun ihracat yaptığı ülkelerin sayısını hızla arttırıyor. Bu başarının ardında yatan faktör sizce nedir?

Kablo ile ilgili sektörlerin hemen hemen her ihtiyacına hizmet edecek kablo ürünleri üretiyor ve pek çok ülkeye ihracat yapıyoruz. 

Dünyada ve Türkiye’de öncü projelerin tedarikçisi olmak için, sektöre dayanıklı ve yüksek performansa sahip, yenilikçi çözümler sunmak gerekiyor. 

Alves Kablo olarak, kalite yönetim sistemimizin sürekli iyileştirilmesi, müşteri memnuniyetinin karşılanması, şirketimizin ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabetçi fiyatlarla ürün kalitesi konusundaki itibarının artırılması ve sürdürülmesi için kararlıyız. 

En kaliteli, en güvenilir ürünleri elde etmek adına sürekli araştırıyor ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Kalite ve performans değerlerimiz dünyadaki köklü üretici firmalarla rekabet edebilecek seviyededir. 

alves-kablo-uretim (2)

Türk kablo sektörünün ve Alves Kablo’nun önümüzdeki dönem hedefleri neler olmalıdır?

Türkiye kablo sektöründe dünyada önemli bir nokta olabilir. Bu tamamen sektörümüzün alacağı kararlarla ilgilidir. Biz 2020 yılında tüm dünya pandeminin etkisindeyken bile üretime aralıksız devam ettik. 

Dünya’nın 35 ülkesine yaptığımız ihracat sayesinde Türkiye ekonomisine pozitif katkı sağladık. Pandemi koşullarında Ankara’da 

Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştiren önemli bir fabrika kurduk. 

Satışlarımızı elimizden geldiğince pandemiden önce nasılsa öyle devam ettirmeye çalıştık. 2021 yıl sonuna kadar bu yatırımı 25 milyon Euro’ya ulaştırmayı hedefliyoruz. 

alves-kablo-solar-kablo-teknolojileri

Stratejimizi ihracata yönelik kurduğumuz için yüzde 35 olan ihracat rakamlarını 2021 yılı sonunda yüzde 50’ye çıkartmayı hedefliyoruz.

Siz aynı zamanda sektörle ilgili çok önemli bir derneğin, EMSİAD’ın da başkanısınız. Derneğinizin önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmalarla ilgili bilgi verir misiniz?

Elektrik Malzeme Satıcıları ve İş Adamları Derneği çok önemli bir sektör temsilcidir. Ankara başta olmak çok sayıda ildeki elektrik malzemeleri satan kuruluşların bir araya gelerek kurduğu STK’dır. Sektörün sorunlarını ilgili makamlara taşımak, mevcut problemlere çözüm üretmek en önemli görevidir. 

Bu dönem başkanlığını yapacağım EMSİAD, özellikle iki konuda önemli projelere imza atacak.  

Bunlardan birincisi meslek liselerinde okuyan öğrencilerimize çeşitli konularda destek olarak sektörün insan kaynağına faydalı bir çalışma yapmak. Gençlerimize şimdiden destek olarak onların sektör içinde kalmasını sağlayacağız. 

Bunun için pilot okul belirleyip çalışmalarımızı yürüteceğiz. İkincisi ise üye sayımızı çok yukarılara taşımak istiyoruz. 

Sektörümüzde yer alan ama halen EMSİAD’a üye olmayan kurum ve kuruluşları çatımız altına alacak bir seferberlik başlatacağız. Bu ve benzeri çalışmalarla EMSİAD bu dönem adından çok söz ettirecek.