mutlusan-elektrik-sinem-kacmaz-roportaj-gorseli-1

Sinem hanım röportajımıza sizinle başlayalım.. Biraz kendinizden, Mutlusan idari kadrosuna dahil olma sürecinizden bahseder misiniz?

Tabii, İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Farklı zaman dilimlerinde yurtdışında eğitimler alıp sertifika programlarına katıldım.

Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelerde bahsetmiş olduğum eğitimlerimi tamamladım. Bu dönemde de İstanbul Teknik Üniversitesi’nin sertifika programına katılarak hafta sonlarını verimli hale getiriyorum.

Yönetim kadrosunun 37 yıl önce temellerini attığı Mutlusan firmasına faydalı olabilmek adına gelişimin sürekli olmasına önem veriyorum.

Mutlusan ailesine katıldıktan sonra tüm departmanlarda görev alarak sistemin nasıl işlediğini gördüm. Hala da dış ticaret biriminde görevim devam etmekte.

Başarı merdivenine doğru adımlarla çıkıldığını gören yönetim kurulumuzda güven duygusu oluşturup, her geçen gün o duyguyu sağlamlaştırdığıma inanıyorum.

Şirketimizin ve aile büyüklerimizin hedefleri doğrultusunda, ailenin yeni kuşak ferdi olarak üzerime düşen büyük bir sorumluluk olduğunun farkındayım. Bunun için gün geçtikçe pazarı daha iyi anlayarak ve analiz ederek şirketimize büyük katkılar sağlayacağıma inanıyorum.

melek-sinem-kacmaz-mutlusan-aile-gorseli

Büyük hedeflerimiz ve hedeflerim var. Temellerinin böylesine güçlü atıldığı aile firmamızda geleneksel değerlerimizden ödün vermeden, gelişen ve değişen Dünya’ya ayak uyduracak şekilde yenilikçi yaklaşımları şirketimize kazandıracağıma düşünüyorum. Yıllardır var olan başarı yolunu daha da güzelleştireceğime inancım tam.

Yaşanan pandemi sürecinde Mutlusan’da neler oldu, yeni normale kolay adapte olabildiniz mi ? 

Sadece ülkemizde değil, tüm dünyayı etkisi altına alan ve ne olacağını kestiremediğimiz bir salgın süreci ile tanıştık. Önce anlamaya çalıştık ne olduğunu ve ne olacağını.

Ama firmamızın çözüm odaklı yapısı ile birlikte çok hızlı ve net karar vererek bu süreçte iş ortaklarımızın yanında olmamız gerektiğine inandık.

Tüm ekibimizin ve çalışanlarımızın sağlık tedbirlerini alarak 7/24 çalışmaya ve üretmeye devam ettik.

Hatta aldığımız tedbirler doğrultusunda salgında üretim için örnek fabrikabaşlığı ile beraber ana haberlerde fabrika tesisimiz yayımlandı.

Pandemi döneminde birçok sektörde, çalışan sayısında azaltılmaya gidilirken Mayıs ayından bugüne firmamızda 200’den fazla kişiyi bünyemizde konumlandırarak Mutlusan ailesini genişlettik. Toplam sayımız 800’e kadar ulaştı. Tabii bu sıkıntılı süreçte bile büyüyebilmek bizim için bir hayli önem taşıdı.

Mutlusan’ ın sektördeki lider pozisyonu her zaman yakından takip edildi. Ancak belki de size başarıyı getiren, aynı zamanda sizin de paydaşlarınızı yakından takip edişiniz ve iletişiminizi üst seviyede tutmanızda gizli. Peki pandemi sürecinde bunu sağlamakta zorlandınız mı?

Sizin de dediğiniz gibi iş ortaklarımızla sürekli iletişimde olabilmek, ziyaret edebilmek ve teması hiç kesmemek Mutlusan’ın temel iş prensiplerinden biridir.

Bu süreçte hızlı aksiyon alarak 81 ildeki bayilerimizi ve yurt dışındaki bayilerimizi fiziksel olarak ziyaret edemesek bile video konferans yöntemi ile bir araya geldik.

Böylece sektörümüzde bir ilki gerçekleştirmiş olduk. Düzenli olarak yapmaya başladığımız video konferanslarda Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kaçmaz’ın da katılımıyla birlikte bayilerimizle keyifli sohbetler gerçekleştirdik, onların eksiklerinin olup olmadığını sorduk.

Bu yaklaşımımızla sektördeki paydaşları bir araya getirerek onların memnuniyeti sağlamak bizleri de çok sevindirdi. Hem gündemi yorumlarken hem de sektörümüzdeki olası fırsatları ve tehditleri konuştuk.

Çokça fikir alışverişinde bulunulan video konferanslarımızda ortaya çok verimli sohbetler çıktı. Bir önceki sorunuzun cevabında da belirttiğim gibi iş ortaklarımızı asla bırakmayacağımızı gösteren bir yapıda olduğumuzu böylelikle bir kez daha kanıtlamış olduk.

2020 yılı zorlu başlayan bir süreçti ve neredeyse seneyi kapatıyoruz. Üretim ve satış rakamlarını göz önünde bulundurursak Mutlusan 2020’yi nasıl geçirdi?

Evet, katılıyorum, ülkemiz için zorlu bir süreçti. 37 yıllık köklü tecrübeye bakacak olursak bu zorlu süreçleri hep daha güçlü atlattığımızı söyleyebilirim.

Yerli marka olmanın bazı sorumlulukları vardır. Her türlü duruma hazırlıklı olunması gerekiyor. Ülkeye katacağımız değer ve büyüme, hem sektörümüz için hem de ülke ekonomisi için büyük önem taşımaktadır.

İş ortaklarının da satın alma yaparken bu açıdan değerlendirmesinin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Zorlu süreçler, gücü beraberinde getirir.

Hızlı çözümlerin ve doğru adımların başarıya götüreceğini unutmamak lazım. Hedeflerimiz doğrultusunda güçlenerek ve büyüyerek ilerliyoruz.

Mutlusan elektrik sektöründe çok geniş ürün gamına sahip bir üreticimiz. Bunların arasında son dönemlerde lokomotif olanları hangileri, biraz bilgi verir misiniz?

Sizin de dediğiniz gibi Mutlusan ’da kablo ve şalt hariç ihtiyacınızı karşılayacak her ürünü bulabilirsiniz. Her zaman bir numara olan kablo kanalı ürünümüzdür. Ama diğer ürün grupları da bir hayli önem taşır ve lokomotif görevindedir. Fatih Projesi Haber İçeriği

Anahtar priz grupları, elektrik tesisatı malzemeleri, otomasyon ürünleri, aydınlatma grubu gibi birçok ürün kaleminin rolü bizler için her zaman çok büyüktür.

Bunun sebebi; iş ortaklarımızın ihtiyaçları farklılık gösteriyor. Her ürün grubunu ihtiyaçlara yönelik hizmete sunuyoruz. Dolayısıyla küçükten büyüğe her ürünümüz bizim için çok değerli.

Ürün gamının geniş olması sebebiyle farklı alanlara hizmet ve ürün sunabilmek çok değerli diye düşünüyorum. Bu farklılara hitap ederken de hiçbir ürün kaleminde kaliteden ödün vermeden ilerleyebilmekte bizim için ayrı bir gururdur.

2020 Yılı itibariyle Mutlusan, anahtar priz ürün grubuyla sektörde önemli oyunculardan biri oldu. Bu başarıya ulaşmak için ne gibi çalışmalar sürdürdünüz?

Anahtar priz ürün grubuyla ilgili son 2-3 yıldır yoğun bir şekilde pazar çalışmalarımız var. Bununla birlikte bayilik yapımızı da geliştirerek güzel bir ivme kazandık.

Ürünü son kullanıcıya da ulaştırmak için yapı marketlerinde birçok aktiviteler ve çalışmalar yaptık. Saha ekimizin anahtar priz sektöründe tüm noktalara ulaşmak için ciddi bir çapa sarf ettiğini söyleyebilirim.

Ürünün montajını yapan kişiye kadar ulaşıp ürünü birebir anlattılar. Türkiye’de 81 ilin 46’sında ürün tanıtım toplantıları düzenleyerek iş ortaklarımızla birlikte verimli çalışmalara imza attık.

Önümüzdeki dönemlerde yeni model ve çeşitliliğimizle ön planda durmaya devam edeceğimize inanıyorum.

Rita’ya kardeş gelecek diyebiliriz. Aynı zamanda önümüzdeki süreçte modüler sistemle ilgili yatırımlarımızın olacağını da buradan duyurmuş olayım.

Yurtdışı faaliyetleriniz nasıl seyrediyor?

Yerli marka olarak Türkiye’yi temsil etmenin ve ülkemize döviz kazandırmanın gururunu hep dile getiriyoruz. Avrupa ülkelerinde dahi var olmak bizim için katlayıcı bir değer haline geliyor.

85 ülkeye ihracatımızın olduğunu ve ilerleyen süreçlerde de pazar payını arttırıcı çalışmalarımızın olduğunu söylemek isterim. 2020 yılı zor başlasa da biz yine 2 ülkede gerçekleşen fuarlarda ülkemizi ve markamızı temsil etmeyi ihmal etmedik. Bunlardan biri Dubai fuarıydı.

Mart ayının başında gerçekleşti. Diğeri ise Ekim ayında olan Ukrayna fuarıydı. Bu iki büyük fuara katılarak markamıza değer kattık. Yurtdışı çalışmalarımız için güçlü ve kalabalık bir ekibe sahibiz. Her bölgenin temsilcisi vardır ve yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da ziyaretlerimizi belirli aralıkla mutlaka gerçekleştiririz. Mutlusan için temasın önemli bir kavram olduğunu belirtmiştim.

Yurtdışında her bölgede pazar payını genişletmeyi hedefleyerek marka bilinirliğini arttırmak esas amacımız. Bunun için de ekimizle sıkı bir şekilde çalışıyoruz.

Sizce sektörümüzü nasıl bir 2021 bekliyor, Mutlusan neler yapacak ?

Her ne kadar sıkıntılı süreçlerimiz de olsa salgın hastalık gibi; büyüyen, gelişen ve her yıl yapılanın üzerine koyan bir ülkeyiz. Sektörümüzün de güçlü bir yapıya sahip olduğunu düşünüyorum. 2021’de yapılacak yatırım konularında tereddütlü yaklaşımlar olabilir. Bilinmezlik, etkisini bir süre daha devam ettirecek gibi duruyor.

Fakat iş akışında yoğunluğun devam edeceğine inanıyorum. Şunu unutmamak lazım ki her krizin yaratacağı fırsatlar vardır ve sektörümüzün bu fırsatları yakalamak için çalışmalarında başarılı olacağına inanıyorum.

Mutlusan 2020 yılının Mart ayında pano ve otomasyon ürün grubuna yatırım yapacağını sektörel basın toplantısında duyurmuştu. Stresli süreçlerden geçmemize rağmen çok güzel ilerledik. Yaptığımız yatırıma iş ortaklarımız ve hitap ettiğimiz kesim çok memnun oldu. 2021 yılı için bu yatırımımızı geliştirerek ve saha çalışmalarımızı yaparak sektörümüze damga vurmak istiyoruz. Bununla birlikte anahtar priz grubunda çeşitliliği arttıracağız ve modüler sistemle alakalı yatırım planlaması hazırlayacağız.

Sektörüm Dergisi okurlarına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Başta Genel Yayın Yönetmeni Nurşah Sunay’a ve Sektörüm Dergisi’nin tüm ekibine yaptıkları çalışmalardan dolayı çok teşekkür ederim.

Büyük bir emekle hazırladıkları dijital dergiye çok verimli içerikler bulup sektördeki gelişmeleri takip etmemiz açısından büyük rol oynuyorlar.

Her ay düzenli olarak takip ederek, severek dergilerini okuyorum. Sektörüm Dergisi aracığıyla iş ortaklarımızın bilmesini isteriz ki; biz, hem sektörümüze hem ülkemize güvenerek yatırımlarına devam eden bir şirketiz.

Mutlusan ailesi olarak her daim onlarla birlikte çalışmaya devam edeceğiz, iş ortaklarımızdan güç alıp, birlikte büyüyeceğiz.