mutlusan-elektrik-basin-toplantisi-2020-pera-palas

Mutlusan Elektrik 04 Mart 2020 ’İstanbul Pera Palace Otel Paşa Salonunda Basın Toplantısı Düzenledi.

mutlusan-mustafa-kacmaz-2020-basin-toplantisi-gorseli

Düzenlenen organizasyonda, birlikte yapılankahvaltının ardından basına demeç veren Mutlusan Elektrik adına açılış konuşmasını Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kaçmaz’ın kızı Melek Sinem Kaçmaz yaptı.

mutlusan-elektrik-2020-basin-toplantisi-melek-sinem-kacmaz

Ekibe 2.jenerasyondan bir isim olarak dahil olan genç iş insanı, basın mensuplarına kendini tanıtarak önümüzdeki süreçte Mutlusan adına yürüteceği çalışmalardan söz ederek sözü Satış ve Pazarlama Müdürü Zeynel Yılmaz’a bıraktı.

mutlusan-elektrik-basin-toplantisi-zeynel-yilmaz-234

Zeynel Yılmaz; Mutlusan’ın geçtiğimiz dönemde Türkiye’nin dört bir yanında 36 noktadaki bayi toplantıları gerçekleştirdiklerini söyleyerek şunları ekledi:

“Bayilerimizden elektrik tesisatçılarına kadar yaptığımız 36 toplantıda Mutlusan’ın kampanyaları ve yatırım planları hakkında bilgi verdik. Ancak bu toplantıları yaparken tek amacımız bilgi vermek değil, paydaşlarımızdan da bilgi almaktı. Çünkü; onların ne düşündüğü, neleri istediği ve neler beklediğine çok önem veriyoruz.

mutlusan-elektrik-basin-toplantisi-gorsel45

Bu süreç boyunca bazen bize “yorulmuyor musunuz?” diye soran dostlarımız çok oldu. Hayır yorulmuyoruz çünkü Mutlusan; her bir ferdi ile aktif olmayı dinamizmi seven bir yapıya sahip ki, herhalde bu Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Kaçmaz’ın karakterinin tüm firma çalışanlarına yansıyışı olsa gerek.

mutlusan-elektrik-2020-basin-toplantisi-mustafa-kacmaz-345

Ben daha önce hep kurumsallaşmış global markalarda görevler üstlendim. Patronlarımı belki de 4 yıl da bir kez görürdüm. Mutlusan’da ise bambaşka bir yapı var. Başkanımız ve tüm Yönetim Kurulu üyelerimiz kol kola aktif bir süreç yönetiyoruz ve itiraf ediyorum ki bu atmosfer çok daha keyif verici..

mutlusan-elektrik-basin-toplantisi-nursah-sunay-3462

Yeni haberlerimizden biri olarak sizinle üç yapı market ile anlaşma imzaladığımızı da duyurmak isterim. Özellikle anahtar grubumuzda sadece sektör içindeki paydaşlara değil, Ayşe teyzeye kadar ulaşmak istediğiniz bir pazarlama süreci bizi bekliyor.

Bununla ilintili olarak, ayrıntılarını sizlere daha sonra bildireceğimiz bir sosyal sorumluluk projesi üstlenme kararını da almış bulunuyoruz.”

mutlusan-elektrik-basin-toplantisi-toplu-gorsel-wers

85 ülkeye, toplamı dünyanın çevresini 1,5 kez dolaşan kablo kanalı ihraç ettik

Zeynel Beyin ardından kürsüye gelen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hıdır Kaçmaz ise sözlerine mutlusan anahtar priz grubundaki iki yeni ürünün müjdesini vererek başladı.

mutlusan-elektrik-hidir-kacmaz-sd

Şok korumalı ve USB şarjlı anahtarlar hakkında bilgi veren Hıdır Kaçmaz 85 ülkeye yaptıklarını ihracat ile her yıl dünyanın çevresini 1,5 kez dolaşacak kadar kanal ürettiklerini, yeni hedefin ise üretim hacminde aynı hedefleri bir ayda yakalayacak düzeye ulaşmak olduğunu söyleyerek şunları ekledi;

2020 yılı toplam yatırım planlarına ayrılan bütçe 30 milyon dolar!

“Doğru ürün ve Ar-Ge, bizim en önemli başlıklarımız arasındaki iki kavram. Bu bakış ile ürünlerimiz arasında güçlenmesini istediğimiz otomasyon ve pano malzemeleri ürün gruplarına yoğunlaştık. Ayrıca delikli tip kablo kanalı, ABS kablo kanalı ve aksesuarlar ile ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor. Tüm bu planlama ve yatırımlar için ayrılan 2020 bütçemiz 30 milyon dolar. Bir sonraki hedefimiz inşallah İngiliz sisteme uygun üretim bandı oluşturmak olacak.”

mutlusan-elektrik-basin-toplantisi-gorsel-1

Zeynel Beyin konuşmasını takiben Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kaçmaz söz aldı. Kaçmaz, 46 yıllık sektörel geçmişinin oldukça mütevazi başladığını ve bugün geldikleri noktada, Türkiye sanayiinin önemli kuruluşlarından biri olmayı başarsalar da hala aynı mütevazi tutumun devam ettiğini, edeceğini söyleyerek şunları ifade etti:

“1971’de Erzincan’ın Kemah ilçesi Doğanköy’den İstanbul’a ilk gelişimle başlayan dönem, zorlu yılların ve mücadele dolu bir hikayenin de başlangıcıydı. Sultanhamam’daki bir tekstil atölyesinde iş hayatına atılışımı dün gibi hatırlıyorum.

Bu dönemde aldığım bir iş teklifi belki de hayatımın dönüm noktası oldu. Çalışmaya başladığım, Rum patronum ve Ermeni kökenli ustamdan çok şey öğrendim. 9 yıl emek verip bir aile olduğumuz, hala minnetle andığım ustalarımdan sonra, 1983 yılı mart ayında kendilerinden ayrılmak üzere izin istedim.

Patronumun sözleri hala kulağımdadır; “Bizden büyük bir yere gideceksen veya kendi firmanı kuracaksan hakkım helal olsun ancak bizden daha küçük bir firmada çalıştığını öğrenirsem hakkımı helal etmiyorum.” Kendi firmamı kurma kararı aldığımı söyleyerek ayrıldım ve aynı yıl 1983’te Mutlusan hayata geçti. 1992’de ortağım ayrıldıktan sonra, yol arkadaşım ve güçlü desteğim Hıdır Kaçmaz ile birlikte yürümeye başlayarak üretime geçtik.

37 yıl önce firmayı kurduğumda bir boşluk görmüştüm. Bu boşluk, hizmet alanındaydı. O yıllarda ürün isteyen müşterilere verilen cevaplarda; “depoda var, gelip alabilirsin” denirken, Mutlusan ürünü de, hizmeti de müşterinin ayağına götürdü.

Bu alışılanın dışındaki hizmet herkesin gönlünde bir karşılık buldu. Bu sebeple paydaşlarımızın mutluluğunu ve memnuniyetini her şeyden önemli olduğunu en iyi bilen firmalardanız. Tüm bu süreçve paydaşlarımızın teveccühü, bizi 2020 yılında 600’ü kendi bünyesinde olmak üzere toplamda 880 kişiye istihdam sağlayan bir kuruluş haline getirdi.

Ortalama bir ailenin 4 kişiden oluştuğunu varsayarsak, Mutlusan’ın yaklaşık 4.000 kişiye fayda sağlıyor oluşundan ötürü gururluyuz.”

Mustafa beyin konuşmasının ardından soru-cevap kısmına geçildi ve yönetim kurulu üyeleri basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gelen sorular arasında; yurt dışında fabrika yatırımı, anahtar prizdeki satış hacmi, sektörel birliklerin oluşturulması yönünde birçok başlık yer aldı. Mustafa Kaçmaz cevap kısmında basınla şu bilgileri paylaştı;

“Mutlusan’da yatırımlar hiç durmadan devam edecek ancak biz bugüne kadar birçok cazip teklif gelmiş olmasına rağmen, ülkemiz dışında bir yere 1 kuruşluk yatırım yapmadık ve yapmayacağız. Yatırım ve istihdam planlarımızın odağında daima Türkiye oldu ve hep böyle olacak.

25 yıl yan yana çalıştığımız ancak hala nereli olduğunu dahi bilmediğimiz iş arkadaşlarımız var. Çünkü bizim için öenmli olan; ırklar, etnisite, mezhepler ya da başka farklılıklar değil, ülkemiz ve vatanımız paydasıdır.

Hangi görüşten, hangi ırktan ya da hangi inançtan olursa olsun, çalışanlarımız ya da paydaşlarımızda aradığımız tek bir ortak özellik var; “Yurdunu sevsin, vatanına, milletine, bayrağına sahip çıksın yeter.” Bu bakış açısı ticari adımlarımızda da görülür.  Bu büzden ilerde hayata geçecek bir fabrika yatırımı yine bu topraklarda olacaktır.

Bu anlamda başta siz basın kuruluşları olmak üzere isteğimiz, yerli markalara sahip çıkmanızdır. Çünkü Mutlusan’ın her fabrikası Türkiye’nin fabrikası, her başarısı Türkiye’nin başarısıdır.

mutlusan-elektrik-basin-toplantisi-2020-nursah-sunay

Mutlusan’la çalışan Mutlu olur

Genel Yayın Yönetmenimiz Nurşah Sunay’ın “Koronovirüs salgını sebebiyle kapanan sınırlar ve özellikle dünya sanayisinin mutfağı haline gelen Çin krizinin hammadde sıkıntısı yaratıp yaratmayacağı” konusundaki sorusuna verdiği cevapta Mustafa Kaçmaz :

mutlusan-basin-toplantisi-nursah-sunay-sektorum-dergisi

Mutlusan Elektrik’in hammadde temininin sadece Çin’le sınırlı değil, 14 farklı ülkeden temin ediyoruz. Dolayısıyla kriz devam etse dahi “Mutlusan Elektrik’in üretiminde bir aksama yaşanmayacak. Bugüne dek birçok kriz gördük, geçirdik. Bugün de aldığımız ve alacağımız tedbirlerle, hiçbir bayiimizin, ürün temininde herhangi bir sorun yaşamayacağının altını çizmek istiyorum. Güvenle çalışmalarını sürdürsünler” diyerek sözlerini “Mutlusan’la çalışan Mutlu olur” şeklinde noktaladı.

Özel hayatında futbola ve özellikle Galatasaray Spor Kulübü’ne sempatisi ile tanınan Mustafa Kaçmaz, kendisine sorulan “Başkanlığa aday olma hedefiniz var mı?” sorusuna

“İş hayatında dahi her çalışan ast, üstünün koltuğunu hedeflemelidir. Sanılanın aksine tüm faaliyetlerde başarıyı, bu azim ve tatlı rekabet getirir. Ben bugün Galatasaray Futbol Kulübü Kongre üyesiyim.

Bir sonraki hedefim ise yönetim kurulunda görev almak. Hedeflerimin nihai noktası neden Kulüp başkanlığı olmasın?” diye yanıt verirken, Mutlusan Elektrik idari kadrosundaki Fenerbahçeli isimlerin sempatik tepkileri toplantıya keyifli bir hava kattı.

Basın mensuplarına USB girişli anahtar prizlerin takdim edilmesinden sonra Mutlusan Elektrik basın buluşması tebrikler eşliğinde sona erdi.

Usb Girişli Anahtar Priz

Kaynak : Sektörüm Dergisi Haber Servisi

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.