Elitline Kablo Taşıma Sistemleri, 2021 Sonuna Kadar 5 Ülkede “Varım” Diyecek !

Sektörüm Dergisi Şubat sayısı konuğu, ELİTLİNE Kablo Taşıma Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı, genç kadın girişimci Semra YILMAZ oldu. 1981 İzmir doğumlu Yılmaz; elektrik sektörüne yaklaşık 15 yıllık geçmişe sahip ve İzmir’de bulunan fabrikanın yöneticisi olarak görevini sürdürüyor.

Elitline Kablo Taşıma Sistemleri Firma Sahibi Semra Yılmaz Video Röportaj

 

 

Nurşah SUNAY: Semra hanım çok genç bir girişimcisiniz. Kablo kanalı üretimi yapan sanayicilerimiz arasında da bildiğim kadarıyla tek kadınsınız. Sektöre girişiniz nasıl başladı, bize biraz anlatır mısınız? 

Semra YILMAZ: Elitline kurulmadan önce de eşim Kenan Özdemir ile birlikte kablo kanalı sektöründeydik. Özellikle pazarlama alanındaki uzun yılların ardından artık kendimiz üretmek, hedeflerimizi ve hayallerimizi hayata geçirmek istedik. Bir marka düşledik ve hedefledik. Türkiye genelinde ve bir çok ülkede tanınan bir marka..

Elitline hangi ürün gruplarına yoğunlaştı. Biraz bundan bahsedelim.

Kablo taşıma sistemleri başlığı altına alabileceğimiz; kablo tavaları, kablo merdivenleri, kablo aksesuarları, topraklama şeridi, topraklama kazığı ve diğer topraklama elemanlarını üretiyoruz.

Bu ürünlerin görücüye çıktığı çok değerli projelere imza attık. Topkapı Sarayı, Adana İncirlik Hava Üssü gibi önemli yerlerde ürünlerimizin kullanılması ve beğenilmesiyle Elitline kendini kanıtladı.

Ciddi projelerden bahsediyorsunuz. Peki İzmir’deki ekipten söz edelim? Markanın ardında nasıl bir ekip var?

Çok profesyonel bir ekip var.  Çok ciddi çalışma arkadaşlarımız var. Biz zaten daha en başında yol arkadaşlarımızı, sektördeki uzmanlıklarını, geçmiş tecrübelerini ve üretime ne kadar hakim olduklarına göre belirledik. Öyle profesyonel bir kadro oluştu ki; biz de onlarla birlikte üretimi mutfağında öğrendik diyebilirim.

Kablo kanalı ya da sizin tabirinizle diğer adı kablo tavası olan ürünlerin malzeme ve kullanım yerleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kablo kanalı ve kablo tavalarının; okullar, tüneller, karayolları, havaalanları, köprüler ve artık restoranlara kafelere kadar genişleyen çok fazla kullanım alanı var.

Hatta birkaç müşterimizin, renkli kablo kanalı talebi ile ürünlerin dekoratif hale getirilmeye başladığını da gördük. Dairesinin içerisine açık bir şekilde döşemişti. Sonuç gerçekten etkileyiciydi. Hala talep edildiği takdirde her renk üretim yapmayı sürdürüyoruz.

Öncelikle proje alanında ne kullanılması gerektiği hakkında keşif yapmak üzere, ekibimizi yönlendiriyor, sonra renk gibi extra talepleri varsa, ürüne uygulayarak projeyi tamamlıyoruz.

Elektrik – Aydınlatma sanayinin birçok alanında üretim yapan firmalarımızın, her birinin kendine göre yaşadığı zorluklar var ancak kablo kanalında sanırım iş bir parça daha zor. Saldırgan satış politikaları, projelere verilen teklifler arasında oluşan uçurum farklar ve bunları proje karar vericisine izah etmede yaşanan sıkıntılar.. Durum neden böyle, işin bilinmeyenlerini bizimle paylaşır mısınız?

Elbette..  Mutfakta yemek yapan aşçının dahi kendisine özel tarifleri ve sırları vardır. Her işte olduğu gibi, bizim de kendi içimizde küçük sırlarımız var. Kablo kanalı imalatı yapan herkes için bu durum aynıdır.

İşte tüm bu mutfak bilgileri, çoğu kez daha çok satış yapmak adına, haksız rekabet oluşturmasına rağmen müşteriye çarpıtılarak sunuluyor.

elitline-firma-sahibi-semra-yilmaz

Rakip üreticiyi basamak olarak kullanmak ya da kötülemek de sürekli yaşanan bir başka sorun. Özellikle son dönemlerde tüm sırlarımız, yanlış biçimde ortalığa döküldü. Et kalınlığı da dediğimiz mm’ler mesela.. Üreticilerden ziyade, pazarlamacıların daha çok satış yapmak amacıyla takındıkları yanlış tutumun bir sonucu olarak pandoranın kutusu açıldı. Bütün milimleri, püf noktaları ve hatta maliyet hesaplarına kadar öğrenmemesi gereken herkes öğrendi.

O yüzden rekabet şansımız çok çok azalıyor. Bütün firmalar adına konuşuyorum. Bu sadece Elitline’a özel bir durum da değil, sektörümüzün kanayan yarası.

Sektörde uzun soluklu, yıllardır üretim yapan çok ciddi markalarımız var. Elitline kendine masada yer açarken zorlandı mı?

Evet çok zorlandı, çok emek verdi, çok koşturdu. Ama şimdi çok büyük hayalleri, hedefleri var. Kaliteden ve dürüstlükten hiç ödün vermeden hayallerimize yürüyor ve daha çok çalışıyoruz. Sabırla, azimle..

2020 yılında yaşanan pandemi ortamında hammadde bulmakta zorlandık, yurtdışı tedarikçilerimizde gecikmeler yaşadık ama her şart altında temkinli davranıp, daha çok çalıştık.. Bu emeğin bir sonucu olarak, Irak’a ilk ihracatımızı gerçekleştirdik ve bayilik verdik.

2021 planlarımızın arasında da daha fazla, daha fazla çalışmak var. Elitline Mart ayı sonunda Azerbaycan’da, Mayıs sonlarında doğru da Ukrayna’da olacak. Hedefimiz yıl sonuna kadar 5 ülkeyle aktif ihracat yapan bir firma olmak.

Pazarlama tarafına gelecek olursak.. Malum, klasik yöntemlerimizin yanına dijital dünyanın gerçeklerini de hızlıca ekledik. Bu konuda fikirleriniz neler?

Nurşah hanım, açıkçası bunun böyle olması gerektiğine beni en çok siz ikna ettiniz. Dünya dijitalde dönüyor aslında. Biz ülke olarak biraz gerideyiz.

Batı hakikaten bu işte iyi ve tüm dijital platformlarda yer alıyorlar. Ben ülkemiz ve sektörümüz adına da sizi gerçekten tebrik ediyorum. Bu alanda çok zor bir şey yaparak öncü bir vizyon geliştirdiniz. Yönlendirmelerinizin de etkisiyle, Elitline dijitaldeki yerini daha da sağlamlaştıracak. Evet, belki bizimki raf ürünü değil ama dijital platformda biz de olmak zorundayız. Pandemide bunu hepimiz gördük.

Değerlendirmeleriniz için ekibim adına teşekkür ederim.

Semra hanım ben bir projemde kablo kanalı kullanacağım ve firmalar arasında bir tercih yapmak zorundayım. Neden Elitline’ı seçmeliyim? Beni bu konuda nasıl ikna ederdiniz?

Elitline tercih etmelisiniz çünkü; Elitline’da milimlerde asla sıkıntı olmaz. Bu en önemli başlıktır. Örneğin; bir üründe 1,20 le 1 mm arasında %20 fiyat farkı var. Totalde bu kocaman bir fark demektir. Bizim ürünümüz size 1,20 mm anlaşıldıysa tam 1.20 gelir. Ayrıca Elitline ürünü size zamanında teslim eder.

Semra hanım bu keyifli sohbet için size teşekkür ediyor, başarılı bir 2021 diliyorum.

elitline-kablo-kanali-ve-kablo-merdivenleri-teknik-bilgiler (1)