havaalani-pist-aydinlatma-kablolari-1
Havaalanı ve pist enerji sistemleri, güvenlik ve işlevsellik için özel olarak tasarlanmış havaalanı ve pist kablolarından oluşur. Güvenlik açısından kritik olan havaalanı enerji sistemlerinde havaalanı – pist kablolarının rolü büyüktür.

Dünyadaki sivil ve askeri havalimanlarının sorunsuz çalışması ve güvenli işletilmesi, giderek artan talep nedeniyle kritik öneme sahiptir. Bu açıdan güvenli kullanım için havaalanı pist kabloları her geçen gün daha da gelişmekte ve yaygın bir kullanım alanına sahip olmaktadır.

Havaalanı – Pist Kablolarının Yapısı

Birincil ve ikincil devre havaalanı aydınlatma kabloları güç, yangın performansı, kontrol ve telekomünikasyon kabloları dahil olmak üzere kapsamlı bir yelpazede kullanıcılara sunulur.

Birincil devre 5kV Sabit akım regülatörleri ile pistlerdeki transformatörler arasında bulunan primer hava alanı aydınlatma kabloları dayanıklı ve su geçirmez yapıdadır.  İkincil devre Pist transformatörleri ile lambalar arasındaki bağlantıyı sağlar. Bunlar son derece esnek çoklu 2 çekirdekli standart kauçuk kablolardır.

Havaalanı kabloları yelpazesi operasyonel güvenilirlik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Havaalanı aydınlatması ve hava trafik kontrolü için yüksek hızlı veri kablolamasından acil durum güç konektörlerine kadar tüm güvenlik açısından kritik uygulamaları kapsar.

Havaalanı – pist kabloları pistlerin, taksi yollarının ve havaalanı binalarının yanı sıra aydınlatma sistemlerinin sürekli çalışmasını sağlamak için suya, UV radyasyonuna, buz çözme sıvılarına, yağlara ve greslere maruz kalmaya dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Dünyadaki havaalanlarının hem sivil hem askeri olarak sorunsuz çalışması ve güvenli çalışması etkin ve etkili iş ve tatil seyahati ve uzman savunma gereksinimleri için günümüzde giderek artan talep göz önüne alındığında havaalanı – pist kabloları kritik öneme sahiptir.

Havaalanı Kablo Çözümleri

 1. Havaalanı aydınlatma kabloları

Kalkış ve iniş sırasında pistlere, taksi yollarına ve aprona yön ve acil durum aydınlatması sağlamak için birincil ve ikincil devre bağlantı kabloları döşenir. 2kV ve 5kV olarak, PVC veya Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE) kılıflı, metalik ekranlı ve gerektiğinde zırhlı yapıdadır. Bu kablolar, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) gerekliliklerinin yanı sıra ulusal standartları da karşılamaktadır.

 1. Bagaj taşıma sistemleri

İster yolcu bagajı, isterse yük olsun, bagaj taşıma sistemleri bir havaalanı terminalinde önemli bir hizmettir. Büyük hacimli yükleri uçaklara zamanında ve verimli bir şekilde taşır. Sıkı kontrol ve izleme sistemleri gerektirirler. Bagaj taşıma sistemlerinde kullanılan kablolar yüksek düzeyde işlevsellik sağlar.

 1. Havaalanı terminal binası kabloları

Yolcu terminalleri havaalanı sisteminin önemli bir parçasıdır. Seyahat ve yürüyen merdiven gibi görünür servislerin yanı sıra yangın söndürme sistemleri ve yangına dayanıklı kablolar gibi daha az belirgin servislerin tümünde kablolar etkin rol oynar.

 1. Veri iletimi ve kritik hizmetler

Önemli bilgilerin iletildiği sistemlerden hava trafik kontrol kulesi ekranlarına ve yolculara uçuşlarının durumu hakkında zamanında bilgi veren bilgi ekranlarına kadar, bir havaalanı terminali çevresinde iletilen veri hacmi çok büyüktür. Bu alanlarda kullanılan kablolar işlemlerin sorunsuz gerçekleşmesini sağlar.

 1. Uçak Yer Güç Ünitesi kabloları (GPU’lar)

400Hz uçak yer destek kabloları, Yer Güç Üniteleri (GPU) ile uçak arasında kritik bir bağlantı sağlar.

Pist Kablo Terimleri:

BCL2: Çıplak Sınıf 2 Bakır TCL2: Kalaylı Sınıf 2 Bakır BAWGB: Çıplak Sınıf B Bakır TAWGB: Kalaylı Sınıf B Bakır EXSC: Ekstrüze Yarı İletken Bileşik XLPE: Çapraz Bağlı Polietilen SCT: Yarı İletken Bant BRT: Prinç Bant PE: Polietilen PVC: Polivinil Klorür

CPE-XL: Polikloropren veya Muadili Kauçuk CUT: Bakır Bant BCUB: Tavlı Bakır Teller ile Örgü Ekran TCUB: Kalaylı Bakır Teller ile Örgü Ekran

Bu sayfada Bulunan Bazı Pist Aydınlatma Kablo Çeşitleri
 • Sekonder Pist Aydınlatma Kablosu – Tip C
 • Ekransız Esnek Primer Pist Aydınlatma Kablosu – Tip B
 • Ekransız Primer Pist Aydınlatma Kablosu – Tip C
 • Bakır Bant Ekranlı Özel Esnek Primer Pist Aydınlatma Kablosu Tip B
 • Örgü Ekranlı Primer Pist Aydınlatma Kablosu – Tip B
 • Örgü Ekranlı Primer Pist Aydınlatma Kablosu – Tip C
 • Bakır Bant Ekranlı Esnek Primer Pist Aydınlatma Kablosu – Tip B
 • Pirinç Bant Ekranlı Esnek Primer Pist Aydınlatma Kablosu – Tip B
 • Bakır Bant Ekranlı Primer Pist Aydınlatma Kablosu – Tip C
 • Pirinç Bant Ekranlı Primer Pist Aydınlatma Kablosu – Tip C