makaron-daralan-kablo-1

Makaron Kablo Nedir, Nerelerde Kullanılır ?

Makaron kablo , diğer bir adı ile daralan kablo, ısıya maruz bırakıldığında belli  bir miktar daralan ve bu daralma sayesinde ise kullanıldığı alanı sabitleyip, kaplayıp, kapatan özel bir izolasyon kılıfıdır.

Çok çeşitli endüstri alanlarında

 • koruma,
 • sınıflama,
 • elektriksel izolasyon,
 • etiketleme,
 • yalıtım,
 • kimyasal ve mekanik koruma

ve benzeri işlerde koruma sağlamak adına  güvenle kullanılan bir malzemelerdir.

Makaronlar ısı etkisi ile 2’ye 1 ile 6’ya 1 oranı arasında küçülerek, işleme konu olan kabloların ve boruların etrafını sararak onları olası dış etkilerden koruma görevi görürler. Makaronların kullanım alan yelpazesi oldukça geniştir.

Kablo ve kablolu aletlerin ve cihazların kullanıldığı her alan ve mekânda (evde, işyerinde, otomotiv sanayinde, okulda, bilişim sektöründe, elektrik, elektronik vs.) kablo koruyucu kılıf olarak kullanılmaktadır.

Makaron İşlevleri

Makaronlar piyasada değişik birkaç isimle anılsa da (Makaron, ısı ile daralan makaron, kablo makaron, makaron kablo gibi) hepsi de aynı işleve sahip makaronlar olarak bilinmelidir. Çeşitli renk seçenekleri olmakla beraber en sık siyah renk makaronlar kullanılmaktadır.

Renk değişikliklerinin işlevleri ile ilgili bir farklılığı bulunmamaktadır. Ancak bazı alanlarda kabloların renk tanımlamasının, etiketlenmesinin, işaretlenmesinin sağlanması adına kablo tanımada kolaylık sağlaması için renkli olan makaronlar kullanılmaktadır.

Elektrik sanayisi alanında makaronlar büyük bir öneme sahip olmakla beraber otomotiv, iletişim, elektronik alanlarında da yoğunlukla kullanılan bir kaplama ve koruma üründür. Kablo gruplama makalemiz dikkatinizi çekebilir.

Özellikle ek yapılması gereken elektrik projelerinde, yapılan eklerin dış etkilerden korumanın sağlanması adına vazgeçilmez bir malzeme olmaktadır.

Makaronlar kabloyu dış etkilerden korumanın yanında bir taraftan da kablo kaynaklı olarak oluşabilecek tehlikelerden bulundukları mekânlarda can ve mal güvenliği için de bir koruma görevi görürler.

Endüstri alanında olduğu gibi  günlük hayatta da kullanım alanları hızla yaygınlaşmaktadır. Elektrik ve elektronik cihazların evlerde sayısının çoğalması ile birlikte makaronların evlerde kullanım için ihtiyaç duyulması da artmıştır.

Çeşitli çap ve büyüklükte çeşitliliğe sahip olması nedeni ile  kulaklık ve  şarj aletinden tutun da televizyon, bilgisayar ve benzeri kablo alanlarının ezilmiş, yıpranmış bölümlerinin kaplanmasına kadar birçok alanda kullanımları artmıştır. Makaronlar uygulandığı alanları bu sarma nedeni ile  kaplayıp sertleştirerek kabloyu darbelere, neme, kırılmalara karşı dayanıklı hale getirir.

Makaron Kullanımının Avantajları

 • Isı ile daralma özelliği olan makaronlar mükemmel bir koruma sağlar.
 • Sıcak ortamlarda olduğu gibi soğuk ortamlarda da aynı korumayıa sahiptir.
 • Sıcak ve soğuğa karşı bu mukavemetleri sayesinde tam bir koruma sağlarlar.
 • Elektrik yalıtımı özelliği ile kablo kaynaklı ya da dış kaynaklı yangın riskini azaltırlar.
 • Halojen içermediği için herhangi bir yangına karşı kendiliğinden sönebilirler.
 • Dış ortamdaki kimyasallara karşı kapladığı alanlara tam bir koruma sağlarlar.
 • Kablo kaynaklı kaçak ihtimalini ortadan kaldırırlar.
 • Kullanılan cihaz ve aletleri daha uzun süre kullanma imkânı verirler.

Makaron Kullanım Alanları

Kullanım alanlarına göre makaronlar mevcuttur. İnce duvar kalınlıklı, orta duvar kalınlıklı, kalın duvar kalınlıklı çeşitlerinin yanında yapışkanlı makaron çeşitleri de vardır.

Bu çeşitlilik kullanım alanlarındaki geniş kullanım alanlarının ihtiyaçlarının karşılanmasına imkan sağlar. Isıya maruz bırakılarak yapılan bu daralma işlemi nedeni ile makaronlarda erime ve buna bağlı bozulma kesinlikle olmaz.Isıya maruz bırakılması işlemlerinde makaronların belli bir oranda daralması sağlanır.

Bu daralma ölçüsü çap daralması olarak yüzde 50 iken uzunluk daralması ise yüzde 10 olarak gerçekleşmektedir. Bu daralma sayesinde kaplama ve kaplandığı alan ile arasında boşluk kalmaması sağlanmış olur. Bu işlemler yapılırken sağlıklı bir kaplama ve koruma oluşturması için doğru bir uygulama yapılması önemlidir.

Tamir ve koruma amaçlı kullanılan makaronlar uygulama kolaylığı nedeni ile kolayca kullanılabilir. Yıpranmış ya da kopmuş kabloların telleri uç uca getirilip herhangi bir kaçağa sebebiyet vermemesi için üzerine makaronlar sarılıp ısıtılarak işlem yapılabilir.

Evlerde kullanılması durumunda makaronlar ısıtma uygulamalarını saç kurutma makinesi, ısı tabancası hatta çakmak yardımı ile bile uygulama yapılabilir. Uygulama işlemi için fazladan bir ustalık gerektirmez.

Kolay uygulanabilir olması en büyük avantajıdır.

 • Elektrikli alet kabloları,
 • bilgisayar kabloları,
 • elektrik panel kabloları korumaları
 • bir kablonun uzatılması için ek uygulanması

gibi durumlarda kullanılabilir.

Bunların haricinde kullanılmayan kablo uçlarının sarılıp muhafaza edilmesi ve saklanması işlemleri için de kullanılmaktadır. Yapışkanlı makaronlar ise genellikle nemli ve sulu zeminlerde daha fazla koruma sağlaması için kullanılır.

Bu yapışkanlı tür olan makaronlar uygulandığı kaplama alanında sökülme ve çıkarılma işlemi gerçekleştirilemez.

 • Yüzme havuzları,
 • saunalar,
 • kuyular

gibi yerlerde tam koruma ve kaçak olmaması için genellikle yapışkanlı makaronlar kullanılır.

Var olan kablonun herhangi bir şekilde kopması, kırılması gibi durumlarda onarımın yapılması için kullanım imkanı sunar. Günümüzde özellikle otomotiv ve elektronik olmak üzere elektrik ve kablonun olduğu her alanda makaronlar sıklıkla kullanılması vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.

Koruma Bandı ile Makaron Malzeme Kyaslaması

Elektrik alanında yapışkanlı siyah veya kırmızı kaplama ve koruma bantları kullanılmaktadır.

Bu yapışkanlı bantlar ile makaronlar aynı şeyler değildir. Aynı işlemi yapmalarının yanında sağlamlık ve koruma kabiliyetleri arasında çok fark vardır.

Bantlar darbelere dayanıklı değildir. Kapladığı alanda zamanla sıcak ve soğuk  farklarından dolayı kalkma ve soyulmalar olabilir. Bu da kablolarda kaçak olma ihtimalini doğurur. Özellikle yüksek gerilimli kablolarda kesinlikle makaronun yaptığı işlevi gerçekleştiremezler. Kullanım alanları çok dardır. Sulu nemli alanlar için uygun değildir ve darbelere dayanıklılıkları azdır.

Makaronlar ise kılıf şeklinde olmaları nedeni ile soyulmamalarının yanında içinde bulunan polyolefin sayesinde ısınma işlemi ile kapladığı kabloyu yüzde elli daraltarak dayanıklı bir sertlik ve koruma sağlar.Bu polyolefin sayesinde ısıya, neme, kimyasallara ve darbeleri karşı daha fazla direnç gösterirler.

Makale: Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dijital Dergisi Araştırma Servisi Tarafından Hazırlanmıştır.