SAVUNMA VE DONANMA KABLOLARI

Elektrik ve elektronik  sektörünün baş döndürücü bir hızla gelişimi bu sektörlerin ana elemanı olan kablo sanayisinde hızla gelişmesini sağlamıştır. Her iş kolunun ihtiyaç duyduğu enerji, güç, sinyal ve veri ihtiyaçlarını daha verimli taşınıp sorunsuz bir şekilde kullanımı için gerekli olan kablolar ihtiyaca özel olarak üretilmektedir.

Kablolar üretilirken çevresel etkiler göz önüne alınarak üretilir. Sıcaklık farkının çok yüksek olduğu yerlere özel kablo üretilerek zorlu iklim koşulları altında ihtiyaçlara cevap vermektedir. Yüksek güvenlik gerektiren alanlarda şartların ve kullanım alanlarının zorluğuna göre, hassasiyetlerine göre özel kablolar üretilmektedir. Bunların başında donanmalar gelmektedir. Dolayısıyla donanmalarda kullanılan kablolar ihtiyaça cevap vermesinin ötesinde aynı zamanda dayanıklı olması ile de öne çıkmaktadır.

Donanma Kabloları Standartları

Donanmalarda kullanılan kablolar standartlarını ilk kez Alman Deniz Kuvvetlerinin belirlediği standartlarda almışlardır. Güvenlik ve tedbirlerinn en yoğun olduğu alanlarda kullanılan kablolar diğer kablolardan daha zorlu süreçlerden geçirilerek test edilmektedir.

Donanmalarda kullanılan kablolar her şeyden önce yangına dayanıklı, halojensiz ve alev iletmeme özelliklerinin yanı sıra yangın anında güç, sinyal ve veri iletme görevlerini eksiksiz yapmaları gerekmektedir. Donanmalarda diğer gemiler göre enerji kullanımı daha fazla olduğu için enerji taşıyan kabloların çok dayanıklı ve güvenilir olmaları gerekmektedir.

Donanma içi haberleşme, iletişim, sinyal ve alarm tesisatlarının yangın halinde uzun süre dayanmaları gerekmektedir.

Donanma Kabloları Teknik Özellikleri

Donanmalarda kullanılan kablolar sabit panolarda kullanıldığı gibi aynı zamanda elektrik ve elektronik aksamların çoğunda kullanılan kablo tipleridir. Bu alanda kullanılan kabloların en temel özelliği neme ve ıslaklığa karşı dirençli olmasıdır.

Donanmalarda kullanılan elektrik ve enerji diğer gemilere göre çok fazla olduğu için burada kullanılan kabloların kalitesi ve işlevselliği diğer alanlara göre daha önemlidir. bu yüzden sadece donanmalarda kullanılan kablolar diğer kablolardan daha zorlu ve kompleks bir süreçte üretilirler. -40 derece ile +90 dereceler arasında özelliklerini ve fiziki yapılarını bozmadan uzun süre dayanabilmesi ve bu ortamlarda işlevselliklerine devam edebilmeleri gerekmektedir.

Yangın anında yüksek derecedeki ısılarda dışarıdan alınan darbelere dayanıklı olabilmesi bu kabloları üretirken çok sıkı standartlara uyarak üretilmektedir. Tuzlu suya ve neme dayanıklılığı çok ciddi testlerden geçirilerek test edilmektedir. 3 saat yoğun alev altında kaldığında iletkenlik özelliklerini kaybetmemesi için gerekli izolasyonlarda geçirilerek üretilen kabloların kullanım ömürleri de uzundur.

Sabit panolarda kullanımlarının yanı sıra donanma içinde hareketli aletlere enerji taşımak içinde kullanılmaktadır. Kullanım alanlarına göre çeşitlenen kablolar seyyar kullanım alanlarında daha hafif ve ergonomik olması açısından daha yumuşak ve dayanıklı üretilirler.

Donanmalarda kullanılan kablolar aynı zamanda deniz platformlarında, yolcu ve yük gemilerinde de rahatlıkla kullanılabilir. Bu donanmaların yüksek standartlarında üretilen kabloların diğer alanlarda daha rahat ve sorunsuz kullanılabileceği anlamını taşımaktadır.

Kablo sektörünün en zorlu ve prejtijli kablosu donanmalarda kullanılan kablolardır. Bu haliyle donanmalarda kullanılan kablolar kablo sektörünün amiral gemisidir denilebilir.