yucel-kablo-ferhat-elal-roportaj

Ferhat Elal 1973 İstanbul doğumlu. Aslen Giresunlu olan Elal, evli ve 3 çocuk babası. Elektrik aydınlatma sektörüne, 1991 yılında Yücel Kablo San. ve Tic. A.Ş.’nde çalışmaya başlayarak “merhaba” diyen Ferhat Elal, bugün ortağı bulunduğu Yücel Kablo A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görevini sürdürüyor.

Sektör Olarak Ar-Ge, İnovasyon ve Markalaşma Faaliyetlerimizi Arttırmalıyız..

Ferhat bey, Yücel Kablo’nun geçmişten bugüne faaliyet trendine ilişkin bilgi alabilir miyiz?

Yücel Kablo A.Ş. 1975 yılında kurulmuş bir aile şirketi. 1994 yılına kadar elektrik kablosu üretimi alanında faaliyet gösterdikten sonra, elektrik sektörüne yönelik hizmetlerini geliştirmek amacıyla, bir pazarlama şirketini de bünyesine katarak yoluna devam etti.

ycl-elektrik-kablo-roportaj-firma-gorseli

2012 yılında ise sektördeki faaliyetlerimizi daha da genişletmek amacıyla, kablo ticareti ile beraber, sektörün sürekli ihtiyaç duyduğu aydınlatma ürünlerinin ithalatına da başladık.

Ancak bu genişlemedeki önem sıralaması bizim için daima üretim kanadında oldu. Dolayısıyla yatırımlarımızı, öncelikli olarak yerli üretici kimliğimizi koruma stratejisi doğrultusunda, teknoloji de dahil olmak üzere tüm ana kalem ürünlerimizde, Yücel Kablo’nun dışa bağımlılık oranını minimize etmek üzere planladık.

Powerline, YCL, All Light gibi markalarımızı yurtiçi ve yurtdışı alanlarında vazgeçilmez birer değer olarak inşa etmek üzere, hem istihdam sağladığımız çalışanlarımıza hem de elektrik aydınlatma sektörü özelinde ülke ekonomisine, yüksek oranda katkıda bulunma hedefiyle hareket ediyoruz.

Nurşah SUNAY: Powerline, YCL ve All Light markaları hak- kında biraz detay bilgi almak isteriz. Bir sektör paydaşı, bu markalardan hangi ürün gruplarına ulaşabilir?

Ferhat ELAL:YCL” markasını; tüm aydınlatma ürünlerimizde öncü markamız olarak kullanıyoruz. Ürünlerimiz:

 • LED paneller,
 • LED projektörler,
 • LED ray spotlar,
 • LED bant armatürler,
 • LED trafolar,
 • LED spotlar,
 • LED aplikler,
 • LED ampuller,
 • cam spotlar,
 • bahçe armatürleri,
 • masa lambaları

ve diğer tamamlayıcı ürünlerimiz için YCL logomuzla, uzun yıllardır ilk günkü heyecanı kaybetmeden sahada ve gönüllerdeyiz.

powerline-firma-logosu

Ayrıca YCL markamız ile LED panel grupları için 2019 yılı itibariyle TSE sertifikalı ürünlerin üretimine başladık. Zengin ürün çeşitliliği sayesinde, iç ve dış tüm mekanlarınızda aydınlatma ihtiyaçlarınızı güven içinde sağlayabilirsiniz.

Powerline ve Alllight:

LED şerit ürün grubumuzda 2 değerli markamız mevcuttur. Her iki markamızı, tek ve üç çip seçenekleri ile, İç mekan (silikonsuz) ve dış mekan (silikonlu) olarak, beyazdan RGB’ye kadar zengin renk çeşitliğinde ihtiyacınıza göre rahatça montajını yaparak kullanabilirsiniz.

ycl-elektrik-kablo-roportaj-firma-gorseli

Powerline markamız 12 Volt ile çalışan ve “Yüksek Lümen, Yüksek Verim” sloganıyla LED şerit pazarında yer almaktadır.

allight-firma-logosuAyrıca Powerline markasıyla, IP65 özellikli 220V ile çalışan neon ve hortum LED şeritlerimiz mevcuttur.

Kullanım yerine ve süresine bağlı olarak daha ekonomik olan 12V led şeritlerimizi de, Alllight markamızla satışa sunuyoruz.

Ferhat bey, tüm bu anlattıklarınızla başarılı bir grup şirket profili çizdiniz. Peki faaliyetlerinizin sahada karşılığı ve yansımasını nasıl değerlendirirsiniz?

Markalarımızın tümünün gerek bayilerimiz gerek son kullanıcıların tepkileri bakımından, yükselen bir değere sahip olduğunu görüyoruz.

Her gün artan istihdam ve yatırımlarımız, bizimle çalışan firmaların ve yol arkadaşlarımızın mutluluğu, Yücel Kablo’nun başarı grafiğinin bir göstergesi sayılabilir. Özellikle aydınlatma tarafında, ürünleri ithal eden bir firma iken, kısa zamanda milyonlarca adet aydınlatma malzemesini bünyesinde üreten bir firma olmayı başardık.

Kurumsal çatımız altındaki tüm markalarımızla, müşteri odaklı stratejiler belirledik. Bu, her geçen gün kendimizi geliştirip, dinamik bir yapıya bürünmemizi sağlıyor.

Ürün ve hizmetlerimizi tercih eden müşterilerimizin markamıza olan güvenleri, kendimizi her alanda daha üst standartlara taşımamızın en büyük yardımcı etken ve sebebidir. Bu gelişim süreci tüm çalışanlarımız ile birlikte, hedeflerimizin ilham kaynağıdır.

Neredeyse yarım yüzyıllık geçmişi olan nadide firmalarımızdan birisiniz. Bu tecrübe doğrultusunda sektörle ilgili değerlendirmeniz nasıl olur?

Elektrik ve aydınlatma sektörü olarak ülkemiz ve ülkemizdeki müteşebbis ruh, köklü bir maziye sahip. Ancak elektrik ve elektronik gibi çok değer arz eden bir sektör olmamıza rağmen; yatırım, atılım ve teşebbüslerimiz olması gereken seviyede değil diye düşünüyorum.

AR-GE, inovasyon, tutundurma (markalaşma) alanlarında faaliyetlerimizi, rekabetçi küresel koşullara uygun olarak geliştirip arttırmalıyız.

Özellikle marka başta olmak üzere, bu faaliyetleri sürdürülebilir şekilde geliştiren firma ve girişimci arkadaşlarımızın, sektörün gelecekteki parlayan yıldızları olacağına inanıyorum.

Biz de Yücel Kablo ailesi olarak, hem bireysel hedeflerimiz bakımından, hem ülkemiz adına bu başarı tablosunda yer almaya gayret ediyoruz.

Elektrik aydınlatma sektöründe, kariyer planlayan genç girişimcilere tavsiyeleriniz neler olur?

En başta rekabet ederken etik ilkeler dışına çıkmamaları gerektiğini söylemeliyim. Sektördeki yoğun ve düzensiz yarış hali, sahada kalitesizlik ve fiyat düzensizliklerine sebep oluyor.

Ticari değil ilkesel bir yaklaşım; ilk başta daha az kazançlı ve fedakarlık isteyen bir tutum olarak görünse de, uzun vadede etik ilkeler bütününde hareket eden işletmeler, sektörde sarsılmaz bir yer edinmeyi başarıyor. Dolayısıyla doğru olan tutum budur.

Sektörü yakından takip ederek ihtiyaçların belirlenmesini takiben, kalite odaklı (Ar-Ge, inovasyon ve tutundurma temelli) faaliyetler yürütmelerini, yerli ve milli olabilecek şekilde organize olmaları, haksız ve hukuksuz yol ve yöntemlerden uzak durmalarını tavsiye ediyorum.

Ferhat bey, söyleşi için şahsınızda Yücel Kablo ailesine teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

Sektöre sunduğunuz katkılar dolayısıyla ben teşekkür ederim Nurşah hanım.. Tüm çalışanlarınız ve okurlarınızı saygıyla selamlıyorum.

 • Röportaj:
 • Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
 • Nurşah SUNAY