dekoratif-aydinlatma-urunleri-1

Evlerimizi taşırken veya yenilerken hepimizin belki de, en dikkat ettiği noktalardan biri aydınlatmadır. İnternet ise, her konuda olduğu gibi bu konuda da imdadımıza yetişerek bize çok farklı ve esnek seçenekler sunarak kapımıza kadar getiriyor.

İstediğimiz model ve fiyata göre onlarca sayfa arasından siparişimizi verebiliyoruz. Bu da bizi bir süre sonra ihtiyaç için değil, zevk için alışveriş yapar hale getiriyor. Eskiden sadece bir ihtiyaç olan aydınlatma ürünleri ve sektörü, modern zamanla birlikte çağa ayak uydurdu.

Günümüzde ise, artık bir ihtiyaçtan ziyade daha çok dekoratif amaçlı kullanılıyor. Modern toplumda insan, elektrik aracılığıyla bir yandan aydınlanma ihtiyacını karşılarken bir yandan ise, çok çeşitli dekoratif aydınlatma ürünleri arasından kendi göz zevkine hitap eden modelleri seçerek yaşadıkları alanı kişiselleştirerek güzelleştirmektedirler.

Aydınlatma kullanımı bu yönde bir ilerleme gösterirken dekoratif aydınlatma ürünleri ve seçenekleri de doğal bir artış göstermiş ve seçenekleri adeta bizi zorlayacak derecede çoğalmıştır.

Çoğalan seçenekler ve modeller ise, bizi en ideal aydınlatma ürününü nasıl seçmemiz gerektiği hakkında araştırmalar yapmaya sevk etmiştir.

Evimizde İdeal Aydınlatmayı Nasıl Sağlarız?

Evlerimizde aydınlatmayı sağlarken öncelikle dikkat etmemiz gereken iki önemli nokta, görsellik ve kalite önceliği olmalıdır.

Diğer bir nokta da, evimizde ortam aydınlatmasına mı, görev aydınlatmasına mı, yoksa vurgu aydınlatmasına mı dikkat çekmek istediğimize karar vermemiz olacaktır. Ortamdaki aydınlanmayı ön plana çıkaran ışık kaynaklarının perdelerimizden içeri süzülen gün ışığı ve tavan aydınlatmaları olduğunu bilerek hareket etmeliyiz.

Gösterişli avizeler, büyük ve göze hitap eden lambaderler, renkli tavan armatürleri, çeşitli renklerdeki floresanları ve tavan aydınlatmalarını bu şekilde kullanabilirsiniz.

Örneğin; farklı büyüklükte ve modelde sedir lambaları, banyo dolabı lambaları, şık abajurlar, sarkıt lambalar, tezgâh lambaları, okuma lambaları, tuvalet masası lambalarını vurgusal aydınlatma amacıyla kullanabiliriz.

Güvenilirliği onay alan tüm ürünleri istediğiniz şekilde dizayn etme lüksüne sahip olabilirsiniz. Vurgu aydınlatmasını ön plana çıkarmak istiyor iseniz, burada da sizi geniş bir model ve renk yelpaze karşılıyor olacaktır.

Aydınlatma ürünlerinin binbir çeşidini bulabilir ve dilediğiniz şekilde evinizi kendi zevkleriniz doğrultusunda tasarlayabilirsiniz.

Oldukça Pratik Aydınlatma Fikirleri ve Minik Tüyoları

Evinizin farklı noktalarını ve odalarınızı aydınlatan dekoratif aydınlatma ürünleri sayesinde, evinizde ışık almayan karanlık nokta ve aklınızı kurcalayan bir pürüz kalmayacaktır. Evinizin her alanında, salondan mutfağa, kilerden bahçeye kadar aydınlatma ve elektrik ihtiyacınıza en uygun olanı seçmek ve kullanmak işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Örneğin; son zamanlarda oldukça popüler hale gelen ve kadınlar arasında hızla yaygınlaşan banyo veya makyaj aynanızın üzerinde ve yanlarında küçük LED’ler halinde dekoratif aydınlatma ürünleri bulundurmak hem estetik açıdan sizi memnun edecek hem de çok erken yahut çok geç vakitlerde kullanmak istediğinizde yaşadığınız gölge sorununun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Odalarınızı Aydınlatmanız İçin Son Derece Yararlı Öneriler

Siz de odanızdaki ışığın tek yönlü aydınlatmasından muzdarip iseniz, odada ışığın kaynağını tek bir noktadan sağlamak yerine farklı noktalardan ve yüksekliklerden sağlamayı deneyebilirsiniz.

Bu sayede, sadece ışığı daha kaliteli kullanmış olmakla kalmaz, ayrıca göz alıcı bir izlenime sahip olursunuz. Bu izlenim size sağlık açısından da fayda sağlar. Örneğin; zamanla sizi yiyip bitiren baş ağrılarından kurtulduğunuzu ve çok daha iyi bir şekilde uyuduğunuzu fark edeceksiniz.

Evinizde Bohem Esintiler Yaratacak Lambalar

Televizyon dizileri ve sosyal medyanın da etkisiyle, artık dekoratif aydınlatma ürünlerindeki modayı ve çeşitleri takip etmek güçleşirken onlara ulaşmak ise oldukça kolay ve tercih edilir hale geldi.

Bunlardan en gözde olanları ise, şu sıralar daha çok hasır malzemelerden yapılmış ve sarkıtılmış şekilde duran lambalar. Evini yenilemek ve son modalara ayak uydurmak isteyen modern insan gözlerini bu ürünlere ve muadillerine dikmiş durumda.

Gördüğünüz gibi, her zevke uygun lamba türüne ulaşmak mümkün. Siz de rahatlıkla zevkinize en uygun ürünü satın alarak, evinizin keyfini sürebilirsiniz.

Tarz Seçimi: Hasır Lamba mı, Klasik Avize mi?

Aydınlatma ürünü seçerken kişileri ve ürünleri ayıran en önemli nokta ise, tarz farklılığı oluyor. Evinde daha modern ve bohem bir atmosferi esmesini isteyenler hasır ve çok daha salaş lambaları tercih ederken; evinde daha klasik ve şık bir atmosfer yakalamak isteyenler avize seçeneğine yöneliyorlar.

Avizeler, Osmanlı’dan beri ihtişamı ve şıklığı simgeleyen oldukça şaşaalı büyük ve uzun dekoratif aydınlatma ürünleridir. Örneğin; Anneannenize gittiğinizde salonunda küçük veya büyük bir avize illa ki görürsünüz.

Fakat artık yeni evlerde görmemeye başladığımız avize yıllar geçtikçe aklımızda ve evimizde sadece nostaljik bir öğe haline gelmeye başladı.

Böyle de devam edecek gibi görünüyor. Çünkü avizeler yerlerini kullanımı ve temizliği çok daha basit olan ve aynı zamanda; evinize çok daha sade ve hoş bir hava veren hasır lambalara bıraktı.

Bu lambaların kullanımı çok daha geniş olup temizliği de daha kolaydır. İşte bu nedenlerden dolayı son zamanlarda daha çok tercih edilen dekoratif aydınlatma ürünlerinin başında hasır lambalar gelmektedir.

Dekoratif Aydınlatma Ürünü Kombinleri

Alacağınız ürün kadar onu nasıl ve nerede kullanacağınız da çok önemlidir. Evinizi, odanızı sorunsuz aydınlatmaları ve göz yormamaları yanında bu ürünlerin yerleştirilmesi ve estetiği de büyük önem taşımaktadır.

Giyinme odası ve makyaj masası çerçevesinde LED’ler kullanan da var, yemek masasının veya ocağının tepesin de kullanan da. Burada devreye zevk ve tarz giriyor. Peki, siz evinde dekoratif aydınlatma ürünlerini klasik bir şekilde mi, yoksa daha farklı ve göze hitap eder şekilde tasarlayanlardan mısınız?

Farklılık Arayanlara: Bırakın Işıklarınız Sizi Eğlendirsin

Eğer klasik aydınlatma ürünlerinden sıkıldıysanız ve son teknoloji bir farklılık arıyorsanız size bir müjdemiz var. Kişisel kablosuz aydınlatma teknolojisi. Işık kaynağını prizlerden açıp kapatmanızla yönlendirebildiğiniz, renklerini değiştiremediğiniz, gece tam uyuyakalacakken kalkıp kapatmak zorunda olduğunuz klasik sistemlerden ve ürünlerden sıkıldıysanız; bu teknoloji tam da size göre.

Nasıl mı? Akıllı telefonunuza indirebileceğiniz bir uygulama ile evinizdeki dekoratif aydınlatma ürünlerinizin keyfini çok daha üst düzeyde yaşayabilirsiniz. Sınırsız renk ve aydınlatma olasılığı ile günlük aydınlatma düzeninizi olağanüstü bir deneyime dönüştürebilir ve renklerle oynayabilirsiniz.

Üstelik tek bir tuşla açabildiğiniz ışığı, yerinizden kalkmadan yine tek bir tuşla, istediğiniz zaman söndürebilir veya aydınlatmalarınızı müziğinizle ve filmleriniz ile senkronize edebilirsiniz.

Son Olarak Aydınlatmada Güvenlik

Aydınlatma ve elektrik tesisatları hakkında yapılan uluslararası araştırmalar aydınlatmanın ne derece önemli ve hafife alınmaması gereken bir konu olduğunu gözler önüne seriyor.

Özellikle göz önünde bulundurmanız gereken teknik özellikler ise armatür  ve armatürün teknik türleridir. Bu faktörleri dikkatlice değerlendirerek piyasaya sürülen aydınlatma aksesuarları büyük oranda sağlıklı ve kaliteden ödün vermeyen ürünlerden oluşmalıdır.

Bütün bunlar düşünüldüğü ve dikkate alındığında, günümüzde aydınlatma ve temin edilme noktaları, sizlere çok geniş bir yelpaze sunar. Elbette aydınlatmanın hayatımızdaki yeri ve önemi yadsınamaz bir faktördür. Bu yüzden nicelik ve kalite değerlerine çok dikkat etmeliyiz. Evleriniz en güzel ve en mutlu şekilde aydınlansın.

Makale: Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dijital Dergi haber araştırma servisi tarafından yazılmıştır.