Firmanız Ticari Faaliyetlerine Ne Zaman ve Nasıl Başladı?
2 Şubat 1992 yılında Sakarya’da Ticari faaliyetine başlamıştır. İlk olarak aydınlatma tesisat malzemeleri satış mağazası olarak satışlarına başlamıştır.

Firmanız Ürün Yelpazesinde Ne Tür Ürünler var Öğrenebilir miyiz?
Yukarıda belirttiğimiz gibi başlangıçta aydınlatma ürünleri ve tesisat malzemeleri satışı olarak işe başlamış bulunuyorduk. Daha sonraları yaklaşık 2–3 yıl sonra mühendis olmamız dolayısıyla ürün satışlarımızı Orta gerilim malzemeleri ve şalt malzemelere kaydırdık.

Ürettiğiniz, İthalatını veya Satışını Yaptığınız Ürünlerin Özelleri Nelerdir?
Daha çok markalı ürünleri satmaya başladık. Şalt malzemelerin çoğunu satış mağazamızda stok olarak tuttuk. Aynı şekilde Orta Gerilim malzemelerinden stok olarak tuttuk. Adapazarı piyasasına yetecek kadar malzeme satış mağazamızda ve depomuzda bulundurduk.

Ürettiğiniz, İthalatını veya Satışını Yaptığınız Ürünlerin Benzerlerinden Farklı Yanları Nelerdir?
Daha çok satış ve taahhüt olarak odaklanmaya başladık. Adapazarı ve civarındaki sanayi tesislerinin talep etmiş oldukları malzemeleri çeşitlendirerek stok tutmaya başladık. Taahhüt işlerinde yapmış olduğumuzdan bu işler ile ilgili malzemeleri de stokta tutmaya başladık. Markalı ürünlerin dışında harcı alem malzemeleri de bulundurduk. Mümkün olduğu kadar her müşterinin isteklerine cevap vermek üzere planlandık.

Üretim Tesisleriniz ve Çalışanlarınız İle Neler Söylemek İstersiniz?

Firmanızın yapısını satış–taahhüt–proje gurubu olarak çeşitlendirdik. Her grubun başına deneyimli arkadaşlar getirdik, o arkadaşların ekibini piyasa şartlarına göre azaltıp çoğalttık. Bu sistem ile firmamız belli bir seviyeye ulaşmış bulunuyor.

Firmanızın Kısa ve Uzun Vadedeki Hesapları Nelerdir?

Firmamız şahıs şirketi olduğundan dolayı çok programlı hesaplar yapamıyoruz. Ayrıca yerel firma olmamız bazı programları engelliyor. Biz firma olarak günün şartlarını ve önümüzdeki ülke gelişimine uygun programlar yapmayı hedefliyoruz. Şu anki politikamız ticaretimiz ve yatırımlarımız için %100 öz sermaye ile hareket etmektedir.

Satışını yaptığınız ürünlerdeki herhangi bir arıza ya da aksaklık olması durumunda teknik desteğiniz var mı? Yenisi ile değiştiriyor musunuz?

Genelde markalı ürünlerde çok fazla arıza çıkmamaktadır. Genelde malzeme arızaları montaj ve kullanım hatasından kaynaklanmaktadır. Elemanlarımızın montajında ve kullanımından dolayı arızalarda ürünü yenisi ile değiştiriyoruz. Ucuz markalı ürünlerde ise değişim yoluna gitmiyoruz.

Firmanızın Kalite Politikası İle İlgili Neler Söylemek İstersiniz?

Firmamızın yapısı gereği kaliteden ödün vermeden hizmet etmeye çalışıyoruz. Rekabet şartlarından kaliteyi %80’den fazla arttıramıyoruz. Bunun başlıca sebepleri de ticari ve ekonomik beklentilerdir.

Sektörünüzü En İyi Bilenlerden Biri Olarak, Sektörün Gelişimi İle İlgili Görüşleriniz Nelerdir?

Malzeme temini ve satışı konusunda rekabetten dolayı firma karları çok azalmıştır. Firmalar özellikle üretici ve ithalatçı firmalar satış bayilerini yarış atlarına döndürmüştür. Satış bayileri de ayakta kalabilmek için öz verili bir şekilde bu yarışta koşmaktadır. Netice de belirli mesafeden ve sürekli tempodan dolayı yorgun kalmaktadırlar. Bu tür firmaların ömrü 8 – 10 sene civarındadır.

Bakınız Karaköy piyasasına, bakınız Ankara ulus piyasasına, bundan 10 – 15 sene önce çok güçlü firmalardan kimler ayakta kalmıştır. Satış bayileri ve üreticiler şapkalarını önlerine koyup iyice düşünmelidirler. 3 -5 sene sonra sermaye ve emtiası güçlü firma bulmakta zorlanacaklardır.

Aynı şekilde montaj ve taahhüt firmaları da bu modaya uymakta olup kar marjlarını son 5 senedir iyice düşürmüşlerdir. Aşırı rekabet, kontrolsüz firmalar yüzünden bu işi ciddi yapan firmalarda zarar görmüştür. Gelecek günlerde güçlü montaj ve taahhüt firmaları da bulmakta güçlük çekeceğiz.

Sektörünüz İle İlgili Olarak Ülkemiz Sizce Dünya Pazarının Neresindedir?

Gelişmiş ülkeler seviyesine baktığımızda ilk 30 ülke arasında girebiliriz. Çünkü ülkemizde satılan malzemelerin büyük kısmı gelişmiş ülkelerin malzemelerindendir.

Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler içerisinde ise ilk 5 içinde bulunabiliriz. Ülke insanı olarak Enerji sektöründe bilgi ve becerilerimiz geride kalmıştır.

Hükümet acele olarak enerji politikasını gözden geçirmelidir. İlköğretimden başlayarak üniversite–doktora öğrencilerine kadar bilgili, donanımlı–yeterli teknik elemanlar yetiştirilmelidir. Sanayinin desteklenerek Ar-ge çalışmalarıyla üniversite–sanayi işbirliğini çok geliştirmelidir.

Gelişmiş ülkelere bakınız, 40–50 senede bir kendi aralarında savaşsalar dahi teknik alt yapıları güçlü olduğundan 30 sene içersinde dünya devletleri içinde üst sıralarda yerlerini almaktadırlar. Örneğin Almanya, Fransa, İngiltere, Amerika, Japonya v.b

Kendi Sektörünüzle İlgili Olarak Yaşadığınız Sorunlar Nelerdir?

Üretilen ve ithal edilen ürünler ile ilgili olarak firmalardan yeterli teknik destek alamıyoruz. Satışını yaptığımız ürünlerde, vadeli alımlarda, vade farkları mevcut ekonomiye göre yüksek olmaktadır. Firmalar bunları düzeltmelidir.

Bu Sorunlara Çözüm Öneriniz ve Fikirleriniz Nelerdir?

Markalı ürünler Türkiye genelinde çok fazla bayilik vermektedirler. Aslında her şehirde o şehrin ekonomik durumu güçlü olan firmalarına ana bayilikler verilmelidir.

Satışları bu ana bayi üzerinden yapmalıdır. Üretici ve ithalatçı firmalar ara satıcı ve son tüketicilere ürün tanıtımı, teknik destek konusunda yoğunlaşmalıdırlar.

Ana bayide kendisinin güvendiği, teminatları sağlam ara bayiler oluşturulmalıdır. Satış şekilleri daha bir güvenceye bağlanmış olur. Daha az ve öz yapılanmalar ile karlılıklarda arttırılmış olur.

Son Olarak Dergimize Yönelik Düşünceleriniz, Önerileriz ve Paylaşmak İstediklerinizi Öğrenebilir miyiz?

Sektörüm Dergisi içeriği ve kalitesiyle oldukça üst düzey bir yayın, ayrıca Anadoludaki firmalar olarak bizlere getirdiğiniz hizmet için teşekkür ederiz. Özellikle sitenizin sektör açısından zenginleşerek daha çok kitlelere ulaşacağını ümit ederim. Emeği geçen tüm personele başarılar dilerim.