dekoratif-aydinlatma-makale-gorseli

Dekoratif aydınlatma bir iç aydınlatma katmanıdır ve basitçe söylemek gerekirse, ev için kullanılan mücevher gibidir: Yaşam alanınızın ışıldamasına ve parlamasına yardımcı olur.

Dekoratif aydınlatma armatürleri ekleyerek evinizdeki en iyi özelliklerini ortaya çıkarabilirsiniz. Aydınlatma yapılacak her ortamda ; iç mekan aydınlatma , dış mekan aydınlatma konseptlerinde dekoratif aydınlatma tasarımı yanı sıra dekoratif aydınlatma  ürünleri ve LED ürünler kullanılabilmektedir.

Evinizde veya başka yaşam alanlarınızda kişiliğinizi yansıtmak için çeşitli dekoratif aydınlatma araçlarından yararlanabilirsiniz. Gösterişli avizeler, sıra dışı duvar lambaları, renkli şamdanlar… Beğenilerinize göre yaşam alanınızı kişiselleştirebilir, şık tasarımlara ulaşabilirsiniz.

Dekoratif aydınlatma çeşitleri

Dekoratif Armatürler

Dekoratif spot armatürleri ortamda  istenilen havanın oluşturulmasına yardımcı olan, mekanlarda ışık kaynağı olarak kullanılmasının  yanı sıra iç dekorasyonun önemli elemanlarından biri olarak kullanılan armatürlerdir.

Dekoratif Aydınlatma Çeşitleri ve Yapıları

Dekoratif armatürlerin kullanım alanları genellikle evler ve iş yerleridir. Bu armatürler

  1. Akkor flamanlı ampuller,
  2. Floresan ampuller ,
  3. Vitrin armatürleri,

olmak üzere 3 farklı biçimde  üretilirler. LED spotlar ile ve fiber optik kablolarla yapılan aydınlatma armatürleri de dekoratif aydınlatma sistemlerinde  kullanılabilirler.

Aplik Nedir ?

Aplik bir duvara, ışığı farklı açılarda yönlendirmek için duvara tutturulmuş bir ışık fikstür türüdür. Yerde bir tabanı yoktur. Ortaçağ Avrupası’nda meşale ve mumların kullanıldığı aplikler bölgesel aydınlatma için kullanılıyordu.

Günümüzde meşale ve muma gerek kalmadı ancak aplikler daha modern bir tarzda hem bölgesel hem de dekoratif aydınlatma için tercih ediliyor. Aplikler tipik olarak denge sağlamak için çiftler veya diğer çoklu ünitelere kurulur.

dekoraif-aydinlatma-estetik-duvar-aplikleri-gorseli

Kapıları çerçevelemek veya koridorda sıralamak üzere kullanılabilirler. Salıncak kolu aplikleri genellikle okuma amaçlı görev aydınlatması sağlamak için yatağın yanına yerleştirilir.

Neredeyse sonsuz çeşitlilikte şekil, ebat, renk, stil, kaplama ve fiyatlara sahip duvar aplikleri, odanın küçük alanlarına biraz ışıltı eklemek için mükemmeldir.

Aynı zamanda banyodaki makyaj çubuğunun yerine kullanılırlar. Apliklerde, hangi ışık kaynağının yanabileceğine ya da aydınlatmanın nasıl görüneceğine dair bir sınır yoktur. Kullanıcılar kendi tarzlarına göre aplikleri kullanabilir ve oldukça etkileyici ışıklandırma sistemleri elde edebilir.

dekoratif-aydinlatma-aplik-resimleri
Aplik Çeşitleri

“Pandantif” Aplik’midir ?

Apliklerin sapları olsaydı ve tavandan sarkabilselerdi; Bu durumda onlara pandantif derdik. Bu, görev aydınlatma çözümleri için kullanılabilecek, ancak genellikle dekoratif bir yetenekle hazırlanmış dekoratif aydınlatma biçimidir.

Mini pandantif dekoratif kullanım için çok uygundur, çünkü ultra-modern, doğal, kristal ve retro tarzlarında tasarlanabilir. Ortam aydınlatma için de çok sayıda pandantif çeşidi bulunur.

pandantif-nedir-aplik-gorsellleri
Dekoratif Aydınlatma

Avize Nedir ?

Avize genellikle çevre aydınlatması olarak kullanılsa da dekoratif niteliktedir. Tavandan sarkıtılan bir kristal çağlayanı evinizin dekorasyonunu tamamlar.

Mini avize çeşitleri ise odada ışığı düzenlerken ev dekorasyonunuzda şık bir tasarım sağlamanıza yardımcı olur.

avize-modelleri-gorseli
Dekoratif Aydınlatma

Lambader nedir ?

Lambader; Estetik aydınlatma aparatıdır, çok alan kaplamadığından ve konumlandığı yerin ortamını tepeden tırnağa değiştirdiğinden dolayı tercih tercih edilen bir tür ayaklı lambadır.

lambader-modelleri-gorseli

Dekoratif aydınlatma nerelerde kullanılır?

Dekoratif aydınlatma malzemeleri görev veya vurgu aydınlatması gibi amaçlar doğrultusunda kullanılabilir. Dekoratif armatürler diğer aydınlatma araçlarına göre çok yönlü özelliklere sahiptir.

Aydınlatma araçları kullanım amacını en başarılı şekilde karşılarken akılcı ve estetik çözümlerle birleşirse bulunduğunuz yerin aurasını kökten değiştirebilir. Bu alan bir evin salonu, bir kafe, bir restoran köşesi veya bir iş yeri olabilir. Aydınlatma firmaları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

estetik-cephe-aydinlatma

“Dekoratif aydınlatma”, aydınlatması yapılacak her mekanda veya yapıda , sosyal alanların tümünde kullanılabilir. Aplik, pandantif, avize , armatür, LED ürünler ve diğer dekoratif aydınlatma ürünleri stil ve dizaynın yanı sıra kullanım amaçlarına göre de tasarlanabilir.

Bu” DEKORATİF AYDINLATMA |” araçları, bahçe, teras, ev, konut, bina, köprü, camii, ofis ,gibi alanlarda kullanılabilir. Dekoratif aydınlatma araçları genelde aydınlatmada yardımcı işlevdedir.

Dekoratif aydınlatma kullanımında ve seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Tüm diğer aydınlatma çeşitlerinde olduğu gibi dekoratif aydınlatma için de aydınlatma amacının baştan net biçimde belirlenmiş olması gerekir.

estetik-cephe-aydinlatma

Bir çalışma odası ile romantik hava yaratılmak istenen bir restoran köşesi için aynı dekoratif aydınlatma araçları kullanılmayacaktır. Aydınlatma haberleri sayfamızda daha geniş bilgilere yer veriyoruz.

Aydınlatma amacı belirlendikten sonra ölçülü aydınlatma sistemi oluşturmak için işlevselliği doğrudan etkileyecek ışığın konumu, açısı, rengi, tonları, yoğunluğu gibi ayrıntılar işlevselliği gibi etkenler değerlendirilir. Aydınlatma tasarımı bir sanattır diyebiliriz.

Aydınlatmanın amacı her zaman nesneleri yüksek düzeyde görünürlüğe çıkarmak değildir. Seçimlerinize göre bulunduğunuz ortamdaki nesnelerin görselliği ön plana çıkarılabilir veya düşürülür. Objelerin tümünü veya bir kısmını, renkleri veya ortamı ön plana çıkarmak isteyebilirsiniz. Bu durumda aydınlatma araçlarınızı buna göre şekillendirmeniz gerekir.