Silikon Kablo Nedir, Nerelerde Kullanılır, Neden Gereklidir ?

silikon-kablo-nedir-nerelerde-kullanilir-neden-gereklidir-1

Kauçuğun sentetik hali silikon olarak adlandırılır. Kauçuk her ne kadar kullanım alanı geniş bir madde olsa da gerek duyduğumuz tüm alanlara uygulamada birtakım zorluklara sebep olmaktadır. Yeterli esnek olmayan yapısal özelliği kauçuğun kullanım alanını sınırlayan en büyük nedenlerdendir.

Yapısal olarak çok işlevsel ama uygulanabilirlik açısından işlevselliğinin yetersiz olduğu alanlarda Silisyum maddesi bazı kimyasal işlemlerden geçirilerek ihtiyaç duyulan esneklik, dayanıklılık, kullanım ergonomisi kolay, ısıya ve ısı farklarına dayanıklı, uzun ömürlü silikon dediğimiz esnek ve dayanıklı malzeme üretilmiştir.

Silikon kablo da o ürünlerden biridir. Silikon kablo üreticileri farklı ısı ve ortam koşullarına dayanıklılık için bu ürünü piyasaya sunmaktadır. Bu yazıda, silikon kablo ürünü hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

silikon-kablo-nasil-uretilir

Silikon Kablo Neden Tercih Edilir?

  • Silikon elektrikten elektroniğe, otomotiv sanayinden uçak ve gemi sanayine, beyaz eşya sanayisinden tıp, kozmetik ve hatta gıda sanayisine kadar bütün üretim kollarında kullanılan malzemelerin en başından gelir.
  • Esnekliği, sağlamlığı ve hafifliğinden dolayı özellikle elektrik ve elektronik sanayinin vazgeçilmez malzemelerinin başında gelmesi silikonun bu alanlarda kullanım çeşitliliğini de artırmıştır.
  • Yüksek ısılara dayanıklılığı kadar çok düşük ısılara da dirençli bir malzeme olmasından dolayı elektrik sektöründe özellikle dayanıklı ve güvenli kablo yapımında kullanılmaya başlandıktan sonra bu alanda adeta silikon kullanımı bir çığır açmıştır.

Dayanıklılık İçin Silikon Kablo

Çok yüksek ısılara maruz kalınan ortamlarda sorunsuz ve az maliyetli silikon kablo kullanımı silikonun bu alanda kullanılmasıyla başarabilmiştir. Ağır iş kollarında özellikle yüksek ısıya maruz kalınan demir çelik fabrikaları, seramik fabrikaları tersaneler gibi yüksek ısıya kalınan iş kollarında hem güvenlik açısından hem de ekonomik anlamda sayısız kazançlar sağlandığı için en çok tercih edilen kablo çeşitleri silikon kablolardır.

silikon-kablo-nedir-1

Hafif olması ve -60 ile +180 derecede çok verimli uygulanabilen silikon kablo kısaca toplam 240 derece ısı farklılığında sorunsuz uygulanabilmektedir. Esnekliği sayesinde hareketli ortamlarda çok rahat kullanım alanı açar.

Yüksek ısılarda çalışılan işlerde seyyar makinaların enerji aktarımı hafif ve ısıya dayanıklı olmasından dolayı silikon kablo çok rantabl bir şekilde kullanılmaktadır. Gaz veya petrol transfer borularından donmayı önlemek için ısıtmada silikon kablolar kullanılmaktadır.

Silikon Kablo Kullanım Alanları

Silikon kablonun en karakteristik özelliği çok yüksek ısılara ve aşırı düşük ısılara maruz kaldığında fiziksel özelliğini ve bütünlüğünü koruyabilir olmasıdır.

Bu kablo kullanımı açısından çok önemlidir. Kauçuk hammaddeli bir malzeme olmasına rağmen çok ısıya maruz kaldığında etrafa yapışmaz, erimez, ısınmaz ve iletkenliğinden bir şey kaybetmez.

Silikon kablo özellikle ağır sanayide çok kullanılır. Bütün hareketli bağlantı sistemlerinde hafif ve esnek olma özelliğinden dolayı tercih edilir. Herhangi bir iş kazasında ya da aksaklıktan dolayı belli saate kadar 300-400 derecelik ısıya maruz kalsa da işlevselliğini koruyor olması iş emniyeti ve güvenliği açısından da sayısız yarar sağlamaktadır.

Yüksek ısılara yüksek derece de direnç gösterebilen bir ürün olduğu için kabloların ısınmasından meydana gelebilecek yangın tehlikesi de silikonlu kablo kullanımıyla minimum seviyelere indiğini söyleyebiliriz.

Bu açıdan zor şartlarda ve iklimlerde izolasyon malzemelerinin gerektiği yerlerde silikonlu kablo izolasyon özelliğinin yüksek olmasından dolayı ilk tercih edilen malzeme haline gelmiştir. Rutubetli ortamlarda izolasyon genellikle çözümü en zor işlerin başından gelmektedir. Bu durumlarda izolasyona harcanan zaman ve emeğin telafisi günümüzde “silikonlu kablolar” ile telafi edilmektedir.

Demir Çelik fabrikalarında hem ekip hem de ekipmanların çok yüksek ısılara maruz kalarak çalışıldığı ortamlardır. Kablo dayanıklılığı bu iş kolunda hayati önemdedir. +180 dereceler dayanabilen silikonlu kabloların kullanımı hem iş gücünü azaltmış hem de ekonomik kayıpların önüne geçmiştir.

Yüksek ısılarda hareketli makinalara enerji sağlayan kablo kullanımı bu açısından iş verimi konusundan artı avantajlar sağlamıştır. Sadece yüksek ısılara maruz kalındığında kullanılan bir malzeme değildir.

Her ne kadar ülkemize ölçü olmasa da kullanım alanları hakkında bilgi vermek için kısaca Antarktika’da -50 derecelerde çalışan bilim insanlarının araştırma için bulunduğu kolonilerde teknik ekipman ve ısıtma için kullanılan sistemin ana malzemesi silikonlu kablolardır.

Bazı zamanlarda -70 dereceler düşen hava sıcaklıklarında çok verimli şekilde kullanılabilmektedir. Bu kolaylık teknolojinin gelişmesi ile kauçuğu gerekli işlemlerden geçirilip silikon gibi kullanışlı bir malzemenin ortaya çıkarılması ile direk alakalıdır. Önceden çok sınırlıı alanlardan kullanılan silikon günümüzde artık gıda sektörüne kadar girmiştir.

Gıda sektöründe özellikle sağlıklı paketlemeler için kullanılan silikonun ekonomiye artı değer katması sanayiye ve elektrik sektörüne uygulanması ile olmuştur.

Silikon kablo yüksek elektrik direncine ve yorulmalarına karşı çok dayanıklıdır. Bu özelliğinden dolayı ağır sanayi ortamların çok verimli kullanılmaktadır. Tersanelerde riskli ve tehlikeli iş ortamlarında kullanılan aletlerin daha verimli kullanılması silikonlu kablolar sayesinde olmuştur. Hafif dirençli ve seyyar bağlantılı olmasından dolayı iş gücüne sayısız katkı sağlamaktadır.

Silikon Kablo Avantajları

  • Silikon kablolar oksitlenmeye, zararlı kimyasal ve organik yağlara, tuz çözeltilerine, ultraviyole ışınlarına karşı yüksek dirençlidir. Bu özelliği kullanım alanlarında maliyeti ve iş gücünü en aza indirmeyi sağlamaktadır.
  • Silikon kablo ile diğer kabloları kıyas ettiğimizde silikonlu kabloların uygulama alanları diğer kablolara göre daha fazla çeşitlilik gösterdiğini görürüz. Isıya karşı dirençli olması, her türlü ortama uygulanıyor olması ve hareketli makinalara enerji sağlamak için seyyar kullanıma en elverişli malzeme olmasının yanında en önemli özelliğinin maliyeti ve iş gücünü azaltıyor olmasını sayabiliriz. Her türlü elektrik dirençlerinde rahatlıkla kullanılabilen kablo çeşididir.

Yanmaz Kablo

Silikonlu kabloları tanımlarken en sık kullanılan tanımlama ‘yanmaz kablo’ tanımlamasıdır. Çok yüksek derecedeki ısılara gösterdiği direnç özelliği ile kablolara aşırı yüklenme sonucunda çıkan yangınların önüne geçtiği için böyle bir tanımlama kullanılmıştır.

Başoğlu Kablo Yanmaz Kablo Videosu "Silikon Kablo"Nedir ?

Damar İzolasyonu

Damar izolasyonu denilen özelliğinin çok esnek olmasından dolayı en sık kullanılan hareketli kablolardandır. Bu özellik sanayide ve yüksek ısılarda çalışılan ortamlarda çok büyük kolaylıklar sağlamıştır. Ayrıca diğer bir özelliği halojensiz olmasından dolayı enerji santrallerinden sık kullanılmasını sağlamıştır.

Kırılmaz Yapı

Elastiki yapısından dolayı kablo kırılması gibi sorunların yaşanmasını en aza indirir. Bu kablo kullanımında en sık yaşanan sorunların başından gelir. İşletmelerde en sık karşılaşılan bu sorun zaman ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Silikonlu kablonun karakteristik özelliğinden dolayı bu tür sorunlara karşı direnci işletmelere ve kullanıcılara sayısız faydalar sağlamaktadır.

Güneş Işığına Karşı Direnç

Kabloların ömrünü azaltan en büyük etken güneş ışığıdır. Güneş ışığından bulunan ultraviyole ışınları kabloların çürümesine ve fiziksel özelliklerinin kaybolmasına neden olan etkenlerin başından gelmektedir.

Aynı zamanda iletkenlik özelliğinin de kısa zamanda bozulmasına veya tamamen kaybolmasına neden olmaktadır. Bu işletmeye ek maliyet ve zaman kayıplarına sebep olmasının yanı sıra iş kazalarına da sebebiyet vermektedir. Silikonlu kabloların güneş ışığına karşı gösterdiği yüksek direnç sayesinde bu tür sorunların yaşanmasını en aza indiren kablo çeşididir.

Ekstra Güvenlik ve Tasarruf

Silikon kabloların binlerce uygulama alanlarının olması hemen hemen bütün sektörlerde kullanılması kablo tercihi noktasında tüketicilerin tercihini olumlu yönden etkilemiştir. Uygulama kolaylığı iş gücü açısından tasarruf sağlar.

silikon-kablo-simh-hx
Silikon Kablo

Silikon kablo kullanımı can ve mal güvenliği açısından sağladığı faydalar diğer alanlardan daha öne çıkmaktadır. Kısa süreliğine +400 dereceler karşı gösterdiği yanmazlık özelliği yangın tehlikesine karşı da alınabilecek tedbirlerin arasına girmiştir. Her kurumun elektrik tesisatlarında daha güvenli olmasından dolayı artık silikon kabloları ihale şartnamelerinin en başına koyması silikon kablonun güvenlik açısından ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Güvenlik ve Dayanıklılık İçin Silikon Kablo

Her türlü iklim koşullarında uygulanabilen ve her türlü ortama uygulanabilirlik özelliğinden dolayı bizler farkında olmasak da silikonlu kablolar hayatımızın her alanında kullanılan çok değerli bir malzemedir. Yüksek ısılara direnci sayesinde adından sıkça bahsettirse de kullanım alanlarının her geçen gün artması her alanda sayısız kolaylıklar sağlamıştır.

Ağır sanayi tesislerinin kurulumunda özellikle en çok tercih edilen kablo çeşidinin olması maliyet hesaplamalarının sonucudur. İlerde çıkabilecek bir sorunu en başta minimum seviyeye indirmek işletme verimliliği açısından da çok önemlidir.

Hayatımızda sanayiden evlerimize kadar günlük kullandığımız aydınlatma cihazlarına kadar yer alan silikonlu kablolar kullanımı en rahat ve en güvenli malzeme olması tercih edilme nedenlerinin en başında gelmektedir.

Silikonlu kablolar her ne kadar elektrik sektörünün ürünü olarak tanınsa da kullanım alanlarına baktığımız zaman sadece elektrik ile ilgi olarak hayatımızda yer almıyor. Süslemede, ışıklandırmada, reklam tabelalarına kadar bütün alanlarda kullanıldığı için her sektörün vazgeçilmez ürünü olmuştur. Çocukların elektrikli oyuncaklarına kadar güvenle kullanılan bir malzeme olması silikonlu kablonun hayatımızdaki önemini ortaya koymaktadır.

Silikon Kablo Üreten Kablo Firmaları

Kablo imalatı yapan firmalarımızdan bazıları silikon kablo üretimide yapmaktadırlar. Silikon kablo imal eden, ülkemizin en iyi firmalarından örnek olarak hazırladığımız dijital tanıtım sayfaları dikkatinizi çekebilir.

Makale: Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dijital Dergisi araştırma servisi tarafından hazırlanmıştır.