elcab-silikon-kablo-profil-conta-firmasi-roportaj-gorseli

 Elcab Kablo & Profil Fabrika Müdürü / Sadullah ÖZEL ile Röportaj

Ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti hızla sunma temel politikamızdır.

Sektörüm Dergisi: Sadullah bey, hangi sektörlere yönelik çalışıyorsunuz? Ürün gamınızda neler var?

Sadullah ÖZEL: Kurulduğu günden bugüne silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatında faaliyet gösteren firmamız, bu yola çıkarken misyonunu silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya yönelik olarak belirlemiştir.

silikon-kablo-simh-hx

Silikon Kablo

Silikon kablo yüksek sıcaklıklarda olduğu gibi düşük sıcaklıklarda dahi silikon özelliğini muhafaza eder. Silikon maddesi, radyasyona, oksijene, ultraviyole ışınlara, hava koşullarına, ozona karşı dayanıklıdır. Elektrik izolasyon seviyesi çok yüksektir İnert bir malzeme olan silikonun yaptıklarını başka bir malzeme yapamaz..

Bu nedenle “silikon kablo” üretiminde son derece iddialıyız. Bu bizim en belirgin kimliğimizdir. Elcab Kablo denilince sadece kablo üretimi yapan bir firma izlenimi ortaya çıkmaktadır.

Ancak firmamızın sadece kablo kimliği bulunmamakta olup, diğer kimliğimizle de, silikon başta olmak üzere farklı kabloların gruplama üretimini yapmakta ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekteyiz.

Bu bağlamda sektörde silikon kablo üretimi yapan ve müşterilerine bu alanda çözüm önerileri sunan bir firmayız. Beyaz Eşya Yan Sanayi Derneği (BEYSAD) üyesi olarak hedef kitlemizde beyaz eşya ve elektrikli küçük ev aletleri üreticileri elektrik marketleri bulunmaktadır.

Ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti hızla sunmak temel politikamızdır.

Hedef kitleniz hangi gruplardan oluşuyor ve bu müşterilere yönelik satış ağınızı nasıl koordine ediyorsunuz?

Hedef kitlemizde beyaz eşya ve elektrikli küçük ev aletleri üreticileri ile elektrik marketleri bulunmaktadır. Satış faaliyetimizi kurmuş olduğumuz iki ayrı profesyonel ekiple, hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz.

Pazar payımızı zaman zaman global ve ulusal alanda yaşanan değişimlere göre +/- oranda değişiklikler arz etse de, yüzdelik orana göre % 60 iç piyasa ve % 40 ihracat olarak değerlendirebiliriz.

İhracat oran ve pazarlarınızdan söz eder misiniz?

Ürünlerimizi Avrupa, Ortadoğu, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Güney Amerika gibi dünyanın birçok bölgesine ihraç etmekte olup, önümüzdeki yıllarda ise merkez & Kuzey Amerika ile Güney Afrika pazarlarında etkin bir şekilde bulunmayı hedeflemekteyiz.

İlk olarak 2000’li yılların başlarında ihracat yapabiliriz amacı ve düşüncesiyle yurt dışında fuarlara katılmaya başladık. Almanya’nın Köln şehrinde beyaz eşya yan sanayi alanında düzenlenen Domotechnica Fuarı bizim için dönüm noktası olmuştur.

Zira bu fuar ihracattaki ilk serüvenimizdi ve fuar sonrası çok önemli dönüşler sağladık. Bugün ise Elcab Kablo olarak 43 ülkeye ihracat yapmaktayız ki; İMMİB’in bünyesindeki elektrik ekipmanları ihracatçıları alanında üst üste 2 yıl en çok ihracat yapan 10 firma arasında yer aldık.

Elcab Kablo olarak temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız.

Bir pazarı ne kadar iyi takip ederseniz o pazardan o kadar çok sinyal alırsınız. Ancak bu sinyallerin ne kadar etkin ve verimli değerlendirildiği ise tamamen size bağlıdır. Bu nedenle bir pazara nasıl baktığınız, nasıl yaklaştığınız, ne aldığınız ve sonuçları nasıl değerlendirdiğiniz önemlidir.

Elcab Kablo olarak ihracatımızı arttırmak için gerçekleştirdiğimiz pazar araştırmalarından aldığımız tüm sinyalleri en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Doğrudan üretici firmalarla ürün ve proje bazlı çalıştığımız için bu ihracat yapısını koruyup manipüle etme konusunda zorluk yaşamıyoruz.

Bunun yanı sıra özellikle sanayide söz sahibi olan ülkelere ihracat yaptığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Sektörde yaşadığınız zorluklar ve bunlara yönelik çözüm önerilerinizi paylaşır mısınız?

Elcab Kablo olarak bir üründe olmazsa olmaz ilkeler olan güvenlik, performans ve kullanım kolaylığı gibi özellikleri üretim politikamızın temel hedefleri arasında bulundurmaktayız.

Bunun yanı sıra üretim kapasitesini artırarak daha çok ürün elde edip hem iç hem de dış piyasada gerek fuar, gerek çeşitli pazar araştırmaları ve gerekse müşteri ziyaretleri ile mevcut müşterilerinin yanı sıra daha çok firmaya ulaşmayı hedef edinmiş olan firmamız bunu gerçekleştirirken mevcut kalite politikalarını takip ederek hareket etmeyi ve kaliteden ödün vermeden gelişmeyi prensip haline getirmiştir.

Türk kablo sektörüne dair gözlemlediğimiz en temel sorunun ne olduğuna dair konuşacak olursak bunun maalesef ki sadece sektörel bazda değil genel anlamda çoğu firmanın üretim kapasitesini arttırırken maliyetleri en aza indirmek ve tedarik sürelerini yakalayabilmek için ürün kalitesinden feragat etmesi veya kapasite arttırımına gidildiği halde atıl kapasite ile çalışıp bu durumun maliyete yansıması neticesinde haksız fiyat artışına gitmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra ülkemizde yaşanan denetimsizlik ve piyasalardaki fiyat odaklı yaklaşımın yaratmış olduğu algı nedeniyle üreticiler kendilerine akıllı makine ve sıfır hatalı üretim gibi geniş kapsamlı olumlu geri bildirimler getirecek Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına önem vermemekte ve bu durum da maalesef ki farklı ürün gruplarının üretimine dair herhangi bir adımın atılmamasına neden olmaktadır.

Asıl olan yüksek kapasite ile kaliteli üretim yapıp uygun etkin ve verimli pazarlama stratejileriyle müşterilere zamanında hizmet verebilmektedir. Elcab Kablo olarak üretim faaliyetimize bu stratejilerin ışığında gerçekleştirmekteyiz.

Firmanızı rakiplerinden farklı kılan yanları nelerdir?

Genç ve dinamik yapımızla taleplere hızlı cevap veren, kaliteli üretim yapan bir firmayız. Karlı, kaliteli, güzel ve başarılı işlerin ortaya çıkartılabilmesi için şahsi fikrim sektörün, firma yapısı, background, makine parkuru gibi alanlarda kendini geliştirmiş güçlü firmaların önderliğinde idame ettirilmesidir.

Bunun tekelcilik zihniyetinde bir yaklaşım olmadığının altını çizip sektörün gelişimi ve sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için bir gereklilik olduğunu özellikle belirtmek isterim. Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren Elcab Kablo olarak sektörün en hızlı büyüyen firmasıyız.

Üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak temel politikamız olup kurumsal bir yapı altında oluşturduğumuz müşteri odaklı bu anlayış bize daha çok tercih edilme ve rakiplerimize karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır.

Pazarlama, üretim ve Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ürünlerimiz ISO 9001:2008, ISO 14001:2005 standartları ile VDE, CE, TÜV, EAC, ROSH ve REACH ürün kalite belgelerinin sorumlulukları dahilinde, geniş makine parkurlarımızda çağın getirdiği teknolojik gereksinimlere uygun yöntemler kullanılarak üretilmektedir.

Üretim süreçlerimizde modern test cihazları kullanılmakta olup ürünlerimiz üretim prosesinin her safhasında ve son kontrol aşamalarında test edilerek gerekli standartlar dahilinde dokümantasyon ve raporlamaları yapılmaktadır.

İnovasyon ve Ar-Ge yatırımlarının ürün kalitesinde artış yaratacağının ve ürün yapısının geliştirilmesi için ürüne katma değer katarak küresel bir marka oluşturma yolunda büyük bir artı değer oluşturacağının bilincinde olan firmamız bu nedenle bu alanda daimi faaliyette bulunmakta, göstermiş olduğu etkin başarı ve performansı neticesinde global olarak rekabet eden, sanayinin ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile ana sanayiciler tarafından tercih edilen bir tedarikçi konumunda bulunmaktadır.

Zira her pazarlama stratejisinin nihai hedefi olan küresel bir marka olmanın yolu Ar-Ge, makine-teçhizat ve teknolojiye yapılacak yatırımlardan geçmektedir.