prysmian-kablo-cableapp-tamer-yavuzturk-roportaj-1

Nurşah SUNAY: Tamer Bey, Prysmian Türkiye’nin son dönem faaliyetlerinden kısaca bahsederek başlayabilir miyiz?

Tamer YAVUZTÜRK: Merkezi 1964 yılından bu yana Mudanya’da (Bursa) olan Türk Prysmian Kablo, Prysmian Group bünyesinde, aynı anda enerji, haberleşme ve fiber optik kabloları üretimi yapabilen 16 tesisten biri olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Ürün yelpazemiz içinde 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3.600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan özel kablolar bulunuyor. Fabrikamızda 22.000 farklı kablo üretimi yapabiliyoruz.

Bunun yanı sıra kablo ve sistemler için “Anahtar Teslimi” projeler yaparak tüm müşterilerimize yenilikçi hizmet ve çözümler sunuyoruz.

Çalışmalarımızı “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonumuz doğrultusunda sürdürüyoruz. Bu misyonla doğru orantılı olarak, ülkemizin geleceği için büyük öneme sahip ve alanında en prestijli projelere imza attık.

Son yıllarda İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Boğazı Denizaltı Kablo Bağlantı Projesi, Marmaray, Ilgaz ve Avrasya Tüneli gibi Türkiye’nin dev projelerinde kablolarımız tercih edildi.

Ayrıca Türkiye’nin ilk özel sektör rafinerisi Star Rafineri, Avrupa’nın en iyi sağlık projesi seçilen Eskişehir Şehir Hastanesi, Bursa, Tekirdağ, Ankara Bilkent Şehir Hastaneleri, Avrupa’nın en büyük doğal ağır soda külü ve sodyum bikarbonat üreticisi olan Kazan Soda Elektrik, en az 11.600 yıllık tarihi ile UNESCO Dünya Mirası Adayı olan Göbeklitepe ve “En İyi Yüksek Katlı Mimari Konut Projesi” Türkiye ve Avrupa birincisi olan Gaziantep İconova gibi projeler kablolarımızın kullanıldığı ve bizim de içerisinde yer almaktan gurur duyduğumuz projelerden bazıları.

Bildiğiniz gibi hızlı bir dijital dönüşüm dönemi yaşıyoruz. Prysmian bu çalışmaların neresinde ve neler yapıyor?

Giderek artan dünya nüfusunun ihtiyaçlarına bağlı olarak sanayileşmenin artması; yüksek yapılaşmaya doğru gelişen inşaat endüstrisi, hızla değişen altyapı ve ulaşım ihtiyaçları, yenilenebilir enerjiye geçiş için yapılan çalışmalar, Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti” gibi dijital devrimlerle birlikte “Enerji ve İletişim” modern yaşamın vazgeçilmezleri haline geldi.

Bu alanda ihtiyaçları karşılamak için yüksek teknoloji ürünü fiber optik kablolara ve çeşitli endüstriyel sektörlerdeki uygulamalara özel, yeni nesil kablolara talep ciddi artmaya devam ediyor.

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe dünya lideri olan Prysmian Group, en karmaşık teknolojik projeleri gerçekleştirmeye fırsat tanıyan üretim kapasitesiyle, kendi kategorilerinde dünyada en büyükler arasında yer alan fabrikaları ile dikkat çekmektedir.

Türk Prysmian Kablo da Prysmian Group bünyesinde, aynı anda enerji, haberleşme ve fiber optik kabloları üretimi yapabilen 16 tesisten biri olarak öne çıkmaktadır.

Mudanya’daki fabrikamızda ve Ar-Ge Merkezi’mizde son teknoloji ürün ve çözümleri kullanıcıları ile buluşturarak, rekabet gücünü geliştirmeyi hedefliyoruz.

Aynı zamanda verimli, etkin, üstün ve çevreye duyarlı ürün ve sistem çözümleri üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Ürün kalitesine son derece önem veren Türk Prysmian Kablo, Ar-Ge faaliyetlerinin sonucunda, Türk kablo sektöründe ilk CPR ürün sertifikası alan firmadır. 2019 yılında teknolojiye ve inovasyona yatırımımızı arttırdık.

Ar-Ge çalışmalarımız için yıllık yaklaşık 5 milyon TL ayırdık ve önümüzdeki dönemlerde bu konudaki yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz. “Türkiye’yi yarınlara bağlıyoruz” misyonumuz doğrultusunda geliştirdiğimiz yenilikçi ürün ve sistemlerimizle Türk kablo sektörüne liderlik ediyoruz.

Geçtiğimiz ay dergimizde haberini yayınlayarak sektöre duyurduğumuz Cableapp uygulamanızdan biraz bahseder misiniz? Prysmian’ı bu uygulamayı geliştirmeye iten etkenler neler oldu?

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe faaliyet gösteren Prysmian Group, 2018 yılının ilk yarısında, General Cable firması ile gerçekleşen birleşme sonrasında, sektördeki liderliğini pekiştirmiş durumda.

Halihazırda tüm dünyadaki kablo sektörünün önemli bir kısmına hitap eden firma, sektördeki ilk firma oluşu, liderliği ve gerçekleştirdiği özel çalışmalarla, farkını her daim ortaya koyuyor.

Bu fark, sektörü geliştirme sorumluluğunu da beraberinde getiriyor. Biz bir kablo üretim şirketinden çok daha fazlasıyız.

Bu nedenle dijital uygulamalarımız, çevrimiçi eğitim programlarımız ve kablo sektöründe ilkleri içeren eğitim girişimlerimizle de sektörde ürün kalitesinin ve güvenliğinin gelişmesine katkıda bulunuyoruz.

Bu misyonla Prysmian Group tarafından geliştirilerek birkaç yıldır yayında olan ve ilk olarak İspanya ve Hollanda’da kullanıma sunulan CableApp’in 18. sürümü geçtiğimiz aylarda kullanıcılarıyla buluştu.

Sektörün ihtiyaçlarına ve yeni çıkan yönetmeliklere göre sürekli güncellenen ve içeriği yenilenen uygulama artık Türkiye’de.

Sahada kullanıma yönelik TS HD 60364-5-52 standardının uygulanması için kolaylık sağlayan mobil uygulama 1 Kasım 2019 itibariyle Türkçe olarak kullanıcılarıyla buluştu.

Hem çevrimiçi olarak hem de mobil işletim sistemlerine uygun olarak çalışan CableApp mobil uygulaması sayesinde, endüstri profesyonelleri kendi gereksinimlerine uygun kabloyu kolayca seçebiliyor.

Bu uygulama ile kablo kesiti hesaplamalarını kolay ve hızlı bir şekilde yapabiliyor, kablo seçimine ve CO2 emisyon kazancına göre ne kadar enerji tasarrufu yapabileceklerini görerek sürdürülebilirliğe de katkıda bulunuyorlar.

CableApp’ın hedefi nedir?

CableApp uygulaması; sahadaki uygulamalara yönelik kullanılan TS HD 60364-5-52 standardının uygulanmasına yönelik kolaylık sağlamak, projelendirme ve uygulama zamanlarından tasarruf sağlamak ve sektörde bilinçli kullanıcı sayısını artırmak amacı ile geliştirildi.

Teknolojiyle paralel olarak hızla gelişen sektörümüzde artan ihtiyaçları ve talepleri göz önüne aldığımızda, mobil uygulamamız hem doğru kablo seçiminde kolaylık hem de zamandan tasarruf sağlayacak.

CableApp ile kullanıcıları ne gibi kolaylıklara erişecek?

CableApp“, öncelikle en uygun kablo tipi ile elektrik tesisatınızı yapılandırmanıza yardımcı oluyor. Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip bu uygulamada, “Montaj Tipine Göre” ya da “Özelliklerine Göre” kablo seçimini yapıp, uygun bir kesit için basit ve detaylı olarak hesaplama yapmak mümkün.

Uygulama sadece istenen parametreleri sunarak, işlem karmaşasına son veriyor ve işleminizi kolayca yapmanızı sağlıyor.

Sonuç kısmında, en uygun ve alternatifli kablo kesitlerini, üst kesitlerin seçilmesi durumunda ne kadar enerji tasarrufu yapacağınızı, CO2 emisyon kazancınızı ve hatta gerilim düşümüne uygun kesit değerini görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca, yapmış olduğunuz kablo kesiti hesaplaması sonuçlarını dilerseniz mobil cihazınıza kaydedebilir ve istediğiniz kişi/kişiler ile paylaşabilirsiniz.

Tüm bu avantajlarıyla CableApp uygulaması, sahadaki montaj elemanından ofisteki mühendislere kadar tüm kullanıcılara proje ve tesisat yöntemine uygun olarak en iyi kablolama çözümünü seçmede yardımcı oluyor.

2020 hedefleriniz ve pazarlama stratejilerinizi de dinlemek isteriz. Prsymian’la ilgili bu yıl bizi neler bekliyor?

Türk Prysmian Kablo olarak kullanıcıları teknolojik yeniliklerle beraber üstün performanslı ürünlerle buluşturarak, ülkemizin rekabet gücünü geliştirmeyi hedefliyoruz.

Ar-Ge Merkezimizdeki inovasyon ve ürün geliştirme çalışmalarına ek olarak yeni teknolojilerle katma değeri yüksek projelere de imza atmaya devam etmeyi hedefliyoruz.

2020’de de güneş enerjisi kabloları, özel demiryolu kabloları, petrol ve gaz sektörü için enstrümantasyon kabloları, mini tüp fiber optik kabloları gibi farklı alanlarda çalışmalarımıza devam ederek yatırımlarımızı hız kesmeden gerçekleştireceğiz.

Türk Prysmian olarak, 1964’ten yılından bu yana, enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe, inovasyon ve gelişmedeki liderliğimizi son kullanıcılar ile buluşturuyor ve böylelikle, rekabet gücümüzü geliştirmeyi hedefliyoruz.

Türk kablo sektöründeki ilk T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ve 2016 yılından bu yana faaliyetlerine devam eden Ar-Ge Merkezi’mizde enerji, fiber ve haberleşme kablolarında, kullanıcı ve endüstri ihtiyaçlarına göre, dünyadaki değişik zorlu coğrafya, çevre ve kullanım şartlarına uygun yenilikçi, rekabetçi, yüksek performanslı çözümler geliştiriyoruz.

Prysmian Group Ar-Ge ailesi içinde bulunan 25 merkezden birisi olan Ar-Ge Merkezi’mizde tasarladığımız yeni nesil kablolar ve sistemler, sektördeki kapsamlı altyapımız ve gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Türk kablo sektörüne de öncülük ediyor; iletişim ve telekomünikasyon gibi hızla gelişen, dinamik sektörlere ilham veriyoruz.

Röportaj: Nurşah Sunay

Röportaj veren: Tamer Yavuztürk, BSc, MBA, MSc.Marketing and Business Intelligence Director at Prysmian Group