halil-ibrahim-basoglu-1

Ticaretin ahlaki değerlerle yapıldığı dönemlerde yetişmiş, insana olan sevgisini yaptığı işe ölçekleyip kaliteden hiç vazgeçmemiş, ‘’Yaptığın işte, ya en iyisi ol ya da o işi hiç yapma..’’diyecek kadar prensiplerine düşkün, kablonun her teline hakim bir duayen.

Nurşah SUNAY: Halil Başoğlu adının ‘’Kablonun Duayeni’’ olarak anılmanızın başladığı döneme, Başoğlu Kablo’nun kuruluş yıllarına gidelim.

Halil BAŞOĞLU: Başarılı oluşumuzla ilgili yorumu ben yapamam evlat. Yaptığınız işi çevreniz takdir edip övüyorsa iyisinizdir.

Ama yaş olarak duayen olduğumuz aşikar. Başoğlu Kablo’ nun resmi kuruluşu 1987, Anonim Şirketine geçişi ise 1990 yılına tekamül eder. Bugün bulunduğumuz noktadaki başarımızı ise tek başıma sırtlanmam doğru değil.

halil-basoglu-yanmayan-kablo

Hepsiyle ayrı ayrı gurur duyduğum çok iyi bir ekibim var. Kendimi ön plana çıkarmaktan oldum olası hoşlanmadım.

Başoğlu Kablo’nun yükselişindeki dönüm noktası ise 1995 senesinde Bolu’ya gelip fabrikayı kurduğumuz zaman oldu.

Bugün itibariyle 3.fabrikamızı da burada yaptık, bitirdik. Yan tarafta bir arazimiz var, oraya da fabrika yapmayı düşünüyoruz. Benim felsefem ‘’Ya en iyisi ol, ya da o işi yapma’’. Sanırım ‘’duayen’’ diye anılma sebebim de budur.

BAŞOĞLU KABLO 2016 VIDEO

Bizim için insana verdiğimiz değer her zaman ön plandadır. Ürünümüz ne olursa olsun, insana hak ettiği değeri verip onlara en iyisini sunmalıyız. Bu ülke bizim ve hepimiz çok çalışmak zorundayız.

Peki Başoğlu Kablo hangi tür kablolar üretiyor?

Eski tabirle yer altı kabloları dedikleri çeşitler dışındaki tüm kabloları üretiyoruz. Bu döneme kadar beyaz eşya sektörüne yönelik ürünlerimize ağırlık veriyorduk. Kendimizi diğer alanlarda pek hissettirmedik.

Yanmaz kablo videosu 2018 başoğlu kablo
Başoğlu Kablo Yanmaz Kablo Videosu "Silikon Kablo"Nedir ?

2012’de yeni bir kararla bu durumu değiştiriyoruz. Zaten tüm ülkelerin kalite belgelerine de sahibiz. Bu konuda bir sıkıntımız yok. Şu an açıklayamadığım bir projemiz de var ama yakın zamanda tamamlayıp bu konudaki faaliyetlerimize de başlayacağız.

Kablo sektöründe kâr marjının çok düşük olduğundan bahsedilir. Dolayısıyla kablo imalatçıları için ihracat önemlidir. İhracat ve yurtdışı satış dengenizin oranları nedir?

İhracatımız bugün genel ciromuzun %37’si kadar. Kaliteli üretim yaptığınız zaman her zaman, her yerde pazarınız var demektir. Ama kalitesiz ürün üreteyim bir defa mal vereyim derseniz ömrünüz çok kısa oluyor.

Yaşım 68. Bankalar caddesinde yetiştim. Tecrübelerim bana gösterdi ki; iyi ürün yapan ayakta kalıyor. Yapmayan ise ya isim değiştiriyor ya da kapatıyor. Bence firmalar hak ettiklerini düşündükleri yere, kalitesiz mal ürettikleri sürece gelemezler. Tek tavsiyem kimse kaliteden şaşmasın.

Hannover Fuarı sırasında standınızda sergilediğinizi ve çok ilgi çektiğini gördüğüm yeni ürününüzden bahseder misiniz?

Hannover Fuarı’nda gördüğünüz ürünümüz yangın kablomuzdu. İlk kez bu konuda tevazu göstermeyeceğim. Bu ürünün eşi, benzeri, dünyada başka bir üreteni yok. Yakından inceleyenler ‘’Bu kabloya ne kattın?’’ diye soruyorlar hep. ‘’Sevgimi kattım’’ diyorum.

Bu ürünümle çok iddialıyım. Aynı özelliklerde yapabilen varsa buyursunlar. İstenilen ortamda teste de hazırım. Aslında bu ürün yeni değil, 15 senedir yapıyoruz. Gururla söyleyebilirim ki, Türkiye’nin bir çok gökdeleninde, hastanelerinde, okullarında hala kullanılıyor.

Bu ürün grubunda yangına dayanıklılık süresi olarak standartlar en fazla 3 saat diye belirtilir. Ben süre vermiyorum. Üstelik bu kablo tamir edilebilir. Alev altında kalan yer, aynı hamuruyla tekrar bakır üzerinde pişirilir. Bunu isterseniz elle de yapabilirsiniz.

Onu pişirdikten sonra o kabloları atmadan, aynı kablonun üzerinde devamını sağlayabilirsiniz. Dünyada bu özellikte başka bir kablo yok. Üstelik herhangi bir ham maddeciden tedarik ettiğimiz bir kısmı da yok, tamamı bize aittir. Normal silikon kablolar aleve dayanır ancak bir müddet sonra alevi yürütmeye ve dökülmeye başlar.

Bildiğim kadarıyla Ar-Ge departmanınız da Bolu’daki fabrikanızda, değil mi?

Evet burada. Her gün yeni bir şeyler yapıyoruz. En son Solar Kablo’yu yaptık. İnşallah 2012 sonuna kadar piyasaya sürmeyi planladığımız ve üzerinde çalıştığımız yeni ürünlerimiz de var. Bugünkü rakamlar irili ufaklı yaklaşık 600 civarında üretici olduğunu gösteriyor. Bu kadar çok kablo üreticisi olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence rekabet güzel bir şey. Keşke 1600 olsa. O zaman inanıyorum ki daha güzel ürünler çıkar, daha çok kalite yarışı olur. Tabi TSE’nin bu konuda yetersiz kalmaması lazım. Şu an maalesef denetim yok, test laboratuvarları yetersiz.

Bazı testleri yaptırmak istiyorsunuz mümkün olmuyor. Biz çözümü ürünlerimizi kendi laboratuvarımızda test etmekte bulduk.

Peki laboratuvarınız diğer firmalara da hizmet veriyor mu?

Aynı konuda çalışan bir arkadaşımızın kablosunu test edersem, herhangi bir yanlış anlaşılmaya meydan vermemek için ancak onlardan birinin test esnasında yanımızda olması şartı ile yaparım.Bu sebeple şu an dışarı hizmet vermiyorum.

Önümüzdeki bir yıllık süreçte hedeflenmiş ihracat noktalarınız nerelerdir?

Biz bugüne kadar hep batıyı hedefledik. Kafkasları, Balkanları, Orta doğuyu ihmal ettik. Bugüne kadar kablocu olarak değil, beyaz eşya sektörünün yan sanayii olarak ağırlığımız vardı.

Beyaz eşya sektöründeki hemen hemen dünya markalarının hepsi bizim müşterimizdir. 2012’nin başından itibaren Avrupa’yı olduğu gibi muhafaza ederek, Kafkaslar, İran, Balkanlar, Orta doğuyu hedefliyoruz.

Büyük rakamlarda olmasa da Çin’e yaptığımız ihracatı özellikle vurgulamak isterim. Bu bize ayrı bir keyif veriyor. Zaman içinde bu rakamların daha da büyüyeceğini düşünüyorum.

Uzun yıllar içerisinde kendi çabalarıyla büyümüş birçok firma tanıyoruz. Şahsıyla da bu kadar çok sevilen, fazla da isim yok açıkçası. Bunu nasıl sağladınız, bu sırrı da paylaşın isterim.

Bunun temeli sevgidir evlat. Eğer karşındaki insanı insan olarak düşünüp seviyorsan sorun yoktur.

basoglu-kablo-fabrika
basoglu-kablo-fabrika

Aynı konuda çalışıyor olsak bile, ben elimden geldiğince bütün arkadaşlarıma yardımcı olurum. Seversen sevilirsin, sayarsan sayılırsın. Benim kimseye karşı kötü düşüncem yoktur, herkesi seviyorum. Temel felsefem hep bu oldu.

Sevmeyi becerebiliyorum. Parayı herkes kazanabilir ama sevmeyi becerebildiğiniz an birbirinizi rakip değil aynı yolda çalışan insanlar olarak düşünürsünüz ve saygı da aynı şekilde devam eder.