untel-kablo-roportaj-gorseli-2

Üntel Kablo’da Yatırımlar Durmuyor

1972 yılında Günan ve Ünlü ailelerinin kurduğu Üntel Kablo’da bugün, 2.jenerasyon görev başında. Ürettiği kauçuk ve özel kablolar ile hem Türkiye hem de dünya pazarlarında yer alan Üntel Kablo’da ailenin en genç üyesi Onur Serhat Günan İş Geliştirme Müdür Yardımcısı olarak görev alıyor.

Serhat Günan, Üntel Kablo’da on yıllık deneyime sahip bir isim. Üntel Kablo’ya dahil olduğu ilk sekiz yıl boyunca İç Satışlar ve Özel Projeler ekibinde görev yaptı.

Geçtiğimiz yıldan bu yana ise İş Geliştirme bölümünde; kurumsal iletişim, pazarlama stratejileri, sertifikasyon süreçlerinin takibi ve yeni pazar ve müşteri araştırmalarına kadar birçok sorumluluğu üstlenen bir isim olarak önümüzdeki dönem adını daha çok duyacağız gibi görünüyor.

Bu sayımızda kendisine, Üntel Kablo’nun faaliyetlerine ilişkin bilgiler ve genel sektör değerlendirmesini almak üzere sorularımızı yönelttik..

untel-kablo-roportaj-onur-serhat-gunan-2-gorseli

Serhat bey, Üntel Kablo geçtiğimiz yılı nasıl geçirdi ve çalışmalar hangi düzeyde, bilgi alabilir miyiz?

Zor bir seneyi geride bıraktık. Kur dalgalanmaları, ertelenen projeler ve iç piyasadaki durgunluk gibi koşulları göz ardı edemeyiz ama 2018 yılını, Üntel Kablo olarak tüm bu koşullara rağmen, yılsonu hedeflerimizi yakalayarak hatta üzerine çıkarak kapattık.

Yurtiçinde kökleşmiş bir yapıya sahip olup, aynı zamanda ihracat odaklı bir firma olduğumuz için geçtiğimiz yıl satış bazında %60’ın üzerinde ihracat rakamını yakalamayı başardık.

2019 yılında da bu trendi devam ettirmek hedefiyle, Amerika, Afrika ve Uzak Doğu gibi yeni pazarlar üze- rinde çalışmaya devam ediyoruz. Geride bıraktığımız üç ayın değerlendirmesi yaparsak, yine zor bir ticari yıl olacağını düşünmekle beraber, daha çok çalışıp, hedeflerimizi yakalayacağımız, başarılı bir sene yaşayacağımıza inandığımız için, ekip olarak umutlu olduğumuzu söyleyebilirim.

Üntel Kablo denilince aklıma ilk gelen spesifik ürün grupları oluyor. Yanılıyor muyum?

Haklısınız.. Kauçuk ve özel kablolarda Üntel Kablo dünyada önemli bir noktada. 47 yıllık üretim tecrübesi ve kendi kompoundumuzu üretebilme yeteneğimiz ile Üntel hep niş pazarlarda yer aldı.

En başta kauçuk bazlı kablolar olmak üzere, PVC, Poliuretan, Halogen-free üretim teknolojilerine sahibiz. Bu sayede madenler, demiryolları, gemi inşa sanayi, offshore petrol platformları, havaalanı pist aydınlatmaları, liman vinçleri gibi bir çok alana özel çözümler sunuyoruz.

Peki biraz da içerden bilgi alalım. Bu yıl, Üntel Kablo’nun yatırım planları var mı?

Aslında 2010 yılından bu yana Üntel Kablo’da yatırımlar aktif olarak hız kesmeden devam ediyor. 2010 yılı sonunda üretim ve ofis alanlarımızın tümünü İstanbul Ümraniyedeki fabrikamızdan, Dilovası’ndaki 43.000 m2 alana kurulu fabrikamıza taşıdık. Bugün yaklaşık 250 personelimizle ve son teknolojiye sahip makina parkurumuz ve labarotuarlarımızla tek çatı altında faaliyet gösteriyoruz.

untel-kablo-roportaj-onur-serhat-gunan-gorseli

Yıl sonu itibari ile de yeni yatırımlarımızla birlikte fabrika inşaatımızın 2.etabını başlatmayı planlıyoruz. Bununla beraber en önemli başlıklarından biri daima sertifikasyon çalışmaları oldu.

Uluslararası tip onay belgelerimiz ve tescillerimiz, bize iç piyasa rekabetinde avantaj, dış pazarda ise bir dünya markası olma yolunda ciddi bir başarı sağlıyor.

Paydaşlarınızın size çok bağlı olduğuna tanık oluyoruz. İç pazar gücünüze katkı sağlayan etkenlerden biri de bu olabilir mi?

Kesinlikle.. Paydaşlarımız yani hem müşterilerimiz hem tedarikçilerimiz hatta dostlarımız diyebiliriz, bize, biz de onlara çok önem ve değer veriyoruz.

Üntel kurulduğu günden bugüne gelen hem müşterileri hem de tedarikçileri var. Onlar bize, biz onlara çözüm ortağı oluyoruz. Başarımızda bunun önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum.

Elbette; yenilikleri, gelişmeleri ve en iyileri yakından takip ediyoruz ancak Üntel Kablo olarak biz kısa süre içerisinde ve büyük değişimlere gitmeye hep temkinli bakıyoruz.

Üntel kablo olarak daima; uzun soluklu düşünüp salt ürün değil hizmetler ve ilişkiler noktasında da karşılıklı olarak %100 memnuniyeti hedefliyoruz. Tüm çalışma arkadaşlarımızın da bu felsefe de olmasına özen gösteriyoruz.

Yürüttüğünüz çalışmalar ve yatırımlarınızın sektörümüze sağladığı katkı için size teşekkür ediyoruz. Başarılarınızın sürmesi dileğiyle, eklemek istedikleriniz var mı?

Çalışmalarınızı ve hem dijital hem yazılı medyadaki içeriklerinizi ilgiyle takip ve takdir ediyoruz. Kaliteli çizginizin devamını dileyerek tüm Sektörüm Dergisi okurlarına ve takipçilerine selamlarımı iletiyorum.


 

Investments of Üntel Kablo Do Not Cease

Founded in 1972 by Günan and Ünlü families, 2.generation is on duty today in Üntel Kablo, Serhat Günan who is the youngest member of the family serves as the Deputy Manager of
Business Development in Üntel Kablo, which takes part in both Turkey and in the world markets with its rubber and special cables.

untel-kablo-reklam-tasarimi-gorseli

Serhat Günan is a person with ten years of experience in Üntel Kablo. During the first eight years that he was involved in Üntel Kablo, he served in the Domestic Sales and Special Projects team.

It seems that we are going to hear more of his name in the next period for he takes on many responsibilities since last year in the Business Development section ranging from corporate communication, marketing strategies, follow-up of certification processes and new market and customer research

In this issue, we asked him questions in order to get information about the activities of Üntel Kablo and general evaluation of the sector.

Mr. Serhat, how Üntel Kablo spent the past year and what is the level of works, can we get information?

We left behind a tough year. We can not ignore the conditions such as exchange fluctuations, delayed projects and recession in the domestic market, but despite all these conditions as Üntel Kablo we have closed 2018 as a year that we captured year end targets and even ascended these targets.

Since we are an export-oriented company with a structure that is rooted within the country, we managed to capture over 60% of the export figures on sales basis last year.

With the aim of continuing this trend in 2019, we continue to work on new markets such as America, Africa and the Far East. If we evaluate the three months that we have left behind, although I believe that it will be a difficult commercial year, I can say that we are hopeful as a team, because we believe that we will work harder together and achieve our goals and live a successful year.

Specific product groups come to my mind when I hear of Üntel Kablo. Am I wrong?

You’re right. In rubber and special cables Üntel Kablo is an important point in the world. Üntel has always been involved in niche markets with 47 years of production experience and our ability to produce our own composition.

untel-kablo-fabrika-gorseli

Notably we have rubber-based cables production technologies and also have PVC, polyurethane, Halogen-free production technologies. In this way, we offer a wide range of special solutions such as mines, railways, shipbuilding industry, offshore oil platforms, airport runway lighting and port cranes, etc.

Well, let’s get some insider information. Does Üntel Kablo have investment plans this year?

In fact, since 2010, the investments in Üntel Kablo have been continuing actively without slowing down. At the end of 2010, we moved all of our production and office areas from our factory in Ümraniye, Istanbul to our factory in Dilovasi, which was established on an area of 43.000 M2. Today, we are operating under a single roof with approximately 250 employees and our state-of-the-art machinery park and laboratory.

As of the end of the year, we plan to start the second phase of our factory construction with our new investments.

However, one of the most important topics has always been certification studies. Our international type approval certificates and registrations provide us ad- vantage in domestic market competition and a serious success in becoming a global brand in the foreign market.

We are witnessing that your stakeholders are very committed to you. Can this be one of the factors contributing to your internal market power?

Absolutely. We can say that our stakeholders who are both our customers and suppliers and even our friends value us and we value them very much also.

Üntel has both its customers and suppliers since the day it was founded. We become solution partner to them and they become solutions partners to us. I think this has an important role in our success.

Of course, we follow innovations, developments and the best closely, but as Üntel Kablo we are always cautious about going to major changes in a short period of time.

As Üntel Kablo we always think long-term and we aim mutual 100% satisfaction not only in terms of products but also in terms of services and relations. We pay attention to all of our colleagues to have this philosophy as well.

We would like to thank you for your efforts and the contribution with your investments to our sector. Wishing you continued success, is there anything you want to add?

We appreciate your work and your content in both digital and printed media. I wish continuation of your quality line and I extend my greetings to all your readers.