pektas-kablo

1990 yılında ticari hayatına başlayan Pektaş Kablo 1996 yılında ülkemizin PVC İzoleli Kablo ve PVC Granül İmalatı sektöründe faaliyete başlamıştır.

İstanbul Güngören’de 10.000 m2 kapalı alanda uzman kadrosuyla TS 9758-TS 9759-TS 9760 TS IEC 60227-6 TS IEC 60502-1 TS IEC 60884-1 TS HD 604- kapsamına giren 11 adet kablo hattı, 3 adet PVC granül hattı ile aylık 700 ton bakır işleme,1.000.000 adet fişli kablo, 1.500.000 ton PVC granül kapasitesiyle 2011 yılında ilave edilen Alüminyum kablo ve Halogen free kablo imalatıyla faaliyet göstermektedir.

2006 yılı sonu itibariyle üretimine başladığımız fişli kablo bölümü ile aylık 1 milyon adet fiş basımı ile Türkiye’nin önde gelen grup priz, beyaz eşya; çeşitli elektrikli ev aletleri üreticilerinin fişli kablo ihtiyaçlarını karşılamaktayız.

2010 yılında ilave ettiğimiz yeni Granül makinesiyle granül üretim kapasitesini iki katına çıkartan firmamız kendi üretim ihtiyaçlarının yanı sıra diğer kablo firmaları ve PVC granül ham maddesi kullanan firmalarında ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

‘’Enerjinin; Emek ve Kalite İle Buluştuğu Nokta’’ sloganıyla hareket eden Pektaş Kablo bu inancın yansıması olarak, ISO 9000 standart serisi içinde yer alan ISO 9001-2000 kalite güvence sistemi modelini tüm organizasyon ve çalışmalarına yerleştirip, sürekli iyileştirmek ana prensibi olmuştur.

Bu prensiple ürettiğimiz güç ve enerji kablolarını inşaat ve elektrik sektöründe, yurt içinde ve yurt dışındaki satışlarıyla faaliyetini sürdürmektedir.

Türk Standartları Enstitüsü ve uluslararası standartların belirlemiş oluğu bütün deneyleri yapabilecek laboratuvar teçhizat ve ekipmanlarına sahibiz.

Konusunda uzman personelimizle Ar-Ge çalışmalarımızı değişen müşteri talepleri ve gelişen piyasa koşullarına göre şekillendiriyoruz. Bu doğrultuda bakır fiyatlarındaki artışın ardından alüminyum kablolara olan talebin artmasıyla birlikte, güvenilirliği de ön plana alarak alüminyum ve halogen free kabloları ürün yelpazemize ilave ettik.

ISO 9001-2000 kalite güvence sistemi ve TSE-TSEK-HAR – CE – ROSH – IEC sertifikalarına sahibiz. Bu doğrultuda faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Pazarın büyümesi ile birlikte kablo üretimi yapan birçok firma ortaya çıkmaya başladı bunun sonucu olarak maalesef büyüyen her sektörde yaşandığı gibi kablo sektöründe de kalitesiz ve standart dışı ürünlere rastlanıyor.

Ucuza mal edilmiş kalitesiz ürünler tasarruf yapmak isteyen firmaları tam tersine zarara uğratıp para kaybetmelerine sebep oluyor.

Pektaş Kablo olarak firmalarımızı bu konuda bilinçlendirip ürün alımlarında TSE standartlarında ürünler istemeleri ve üreticiden bu ürünlerle ilgili belge talep etmesini öneriyoruz.

Şirket müdürü Hüseyin Pektaş; 2011 yılı yurt içi satışlarımız ve yapmış olduğumuz yatırımlar bakımından verimli geçti. Yeni makine parkurumuz ve yeni ürünlerimiz sayesinde üretimimiz diğer yıllara oranla %65 artış gösterdi. Bu yıl içerisinde planlandığı gibi devam ederse yeni ürünümüzle de piyasada söz sahibi olmayı hedefliyoruz.

Kârlılık kablo sektöründe her geçen gün azalmakta Sektörümüzdeki rekabet firmaların kârlarını minimize ederek devam etmeye zorlamaktadır. Genel olarak piyasada ne zaman neyin, emtia fiyatlarını etkileyeceğini bilemiyoruz.

Özellikle bizim gibi en önemli girdisi bakır olan firmaların Londra Metal borsasındaki ani iniş çıkışları iyi analiz etmeye ve satış aşamasına kadar ki süreçte maliyetleri minimuma indirerek sürümden kazanmaya itmiştir. Dolayısıyla artan cirolara rağmen satış karlarında bir düşüş söz konusu olmaktadır.

Pektaş Kablo olarak granül, kablo ve fişli kablo üretimimizle kalite ve insan sağlığını birinci planda tutarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmekteyiz. Ürün yelpazemize kattığımız yeni ürünlerimizle büyümeye devam ediyoruz.

Bu makale sektörüm dergisi 15. sayısında yer almıştır. Yıl:2012

güncelleme:13/05/2019