yeni-medya-ve-reklam

Dünyanın her köşesinde olduğu gibi ülkemizde de teknoloji değişimi medya sektörünü doğrudan ve geri döndürülemez biçimde etkilemeye devam ediyor.

Farklı alanlarda medya araçlarının yapısı değişirken alışageldiğimiz kalıplardan da git gide uzaklaşıyoruz. Dijitalleşen medyada gerek medya mensupları gerekse okurların beklentileri gün geçtikçe farklılaşıyor.

Yeni medya” olarak adlandırabileceğimiz bu süreçte medya içerikleri dijital dünyanın gereklerine göre yeniden şekilleniyor. Yeni medya üzerine ABD’de yapılan bir araştırma  bulgularına göre, dijital medyada okurların ortalama dikkat süresi 6 saniyeyi aşmıyor. Yani okurun dikkatini çekip mesajınızı iletmek için yalnızca 6 saniyeniz var!

Okurun kısalan dikkati reklam araçlarında da karşı konulmaz bir değişim dalgasına sebep oluyor. Geleneksel medyada gördüğümüz matbu reklamın yerini artık web sitelerinde veya video paylaşım portallarındaki “viral içerikler” alıyor.

Web sitelerinde “pop-up” diye tabir edilen, web sitesine girişinizde içerikten önce sizi karşılayan reklam baloncuklarının sayısı gittikçe artıyor. Artık reklam kültürünün bütünüyle “pop-up” haline geldiğini söyleyebiliriz.

Sektörüm Dergisi olarak, gerek matbu gerekse online yayıncılıktapop-up” kültürünün yerine sektörün ihtiyaçlarına yönelik bir reklam stratejisi izliyoruz.

Dokunulabilir medyanın ipini henüz çekemeyiz. En azından hologram teknolojisinin reelleşmesine kadar diyelim.

Matbu dergi reklam alanı en az 20-30 cm, hazırlanan ürün tanıtımı görselleri-tasarımlarıda bu çapta diyelim.

Bu ebatta hazırlanan bir reklamı 5-8 cm mobil ekranda verseniz ne ürünleriniz gözükür nede tanıtımınız anlaşılır. Mobil veya dijital için farklı çalışmalar gerekir.

Bu açıdan, reklam anlayışımızda iki tarafın da talepleri doğrultusunda, dijital dünyanın gereklerini göz önüne alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Ekibimiz, matbu dergicilikte olduğu gibi dijitalleşen yeni medya dünyasında da kendine has çizgisini geliştirerek devam ettirecek. Bu bağlamda, birlikte çalışmaktan gurur duyduğumuz sektörün öncü firmaları ile ihtiyaç odaklı ve kullanıcı dostu dijital reklam stratejimizi geliştiriyoruz.

Büyük gayret ve titizlikle hazırladığımız matbu dergimizin online formatını düzenli biçimde okurlarımıza ulaştırırken resmi web sitemizde matbu dergi içeriklerine ek olarak günlük haber akışına yer veriyoruz. Böylece yeni medyada sektörün karakterine ve taleplerine yönelik proaktif bir medya inşasına devam ediyoruz.