yeni-medya-nedir-makale-gorseli

Teknolojik gelişim baş döndürücü bir hızla hayatımızın hemen hemen her alanını etkiliyor. Medyanın buna kayıtsız kalmasını elbette düşünemezdik.Yazılı ve görsel basın her geçen gün başka bir mecraya doğru ilerliyor. “Yeni medya” olarak nitelenen bu mecrada geleneksel araçların bir bir önemsizleştiğini ve gözden kaybolduğuna tanıklık ediyoruz.

yeni-medya-nedir

Geçmiş yüzyıla damgasını vuran geleneksel medya araçları ya dönüşmek zorunda kalıyor ya da tarih sahnesinden siliniyor. Hayret verici bir gelişme olsa da aslında teknolojiyi takip edenler için bu durum bir sürpriz değil. Gelişim hayatımızın her alanına yayılıyor, teknoloji bize başka bir dünya getiriyor.

Bu trene yetişmekte zorlanan medya araçları da okurlarının ilgisini kaçınılmaz olarak kaybediyor. Çünkü artık okurların ilgileri hızlı biçimde değişiyor. Eskiden bir oturuşta bir dergi bitiren insanların yerini artık daha ilgi çekici içeriklere yönelen, yazılı değil görsel materyallere odaklananlar alıyor.

Belki de aynı insanlar, birkaç yıl arayla böyle bir değişim geçiriyor. İçinde bulunduğumuz çağ, yazının yerine görselin ve videoların ağırlık kazandığı bir medya ortamını getiriyor.

Günümüzde artık gazete ve dergi gibi medya araçlarının yerini bloglar, podcast serileri, mobil uygulamalar, online seminerler ve rss beslemeleri alıyor.

İnsanlar artık kağıt baskılı gazeteler almak yerine bunların internet sitelerinden haberleri takip ediyor. Günlük gazete günde bir kez basıldığı için gün içindeki aktüel gelişmeleri yakalayamıyor.

Oysa internet sitelerinde son dakika haberlerine kadar tüm gelişmeleri anlık olarak takip etmek mümkün. Benzer bir durum dergiler için de geçerli.

Ayda bir ya da üç ayda bir basılan dergiler, o süre içinde matbu olarak yeni yayın yapmıyor. Ancak internet sitelerinde bu süre içinde de ekstra içerik konulabiliyor.

Biz de Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dergisi’nin Google tarafından Haberler/News sekmesinde endekslenen portalı aracılığıyla ay içinde çok sayıda farklı içerik paylaşıyoruz. Bunların bir kısmı gelecek sayıya da giriyor.

Zamanın ruhu bize gösteriyor ki; medya kökten değişme yoluna giriyor. Artık git gide daha az insan matbu basın –yayına ilgi gösteriyor. Okuyucular ilgi duydukları konuları akıllı telefonlarından, tabletlerinden ya da bilgisayarlarından daha kolay biçimde takip edebiliyor.

Online gazete ve dijital dijital dergi platformlarına olan ilgi de her geçen gün artıyor. Adım adım gelen yeni medya bize bir mesaj veriyor. Çağa ayak uydurmak ve o şartlara hazırlanmak büyük önem arz ediyor.

Aksi takdirde kısa bir süre sonra bu yeni medya koşulları günümüzde aktif olan yüzlerce basın – yayın organını anlamsızlaştıracak. Bununla beraber şunu da göz ardı etmemek gerek. Bahsi geçen süreç kağıdın bir anda ortadan kaybolması anlamına gelmeyecek.

dijital-donusum

Bu süreç on, yirmi, belki de otuz yıl sürecek. Süreç boyunca geleneksel medyanın kademeli olarak online bir formata dönüştüğünü göreceğiz. Bu dönüşümü görüyor ve üzerimize düşen sorumlulukları yerine getiriyoruz.

Okurlarımızla birlikte, yılların birikimiyle hareket eden Sektörüm Elektrik Dergisi ailesi olarak yeni medyaya en etkin şekilde hazırlık yapıyoruz.

101. sayısıyla okurlarına ulaşan Sektörüm Aydınlatma Dergisi, geleneksel medyada olduğu gibi yeni medya dünyasında da alanında öncü konumunu sürdürecek.

Bu bağlamda, büyük bir özveri ve titizlikle hazırladığımız matbu dergimizin online formatını hazırlıyor, web sitemiz üzerinden matbu dergi içeriklerine ek olarak günlük haber akışı sağlıyoruz.

Böylece okurlarımız ve dostlarımızın Sektörüm Dergisi ile her gün bağ kurmasını sağlıyoruz.
Sanırım yazımın finalinde, bizi sektörün en güçlü dijital alt yapısına sahip yayın organı konumuna getiren dijital medya ekibimize bir kez daha teşekkür etmeliyim..

Gelecek ay
görüşmek dileğiyle..

Nurşah SUNAY
1983 İstanbul doğumlu olan Nurşah Sunay aslen Of’ludur ? Elektrik Aydınlatma sektöründe reklam satışı, marka danışmanlığı, sektörel fuar hizmetlerine kadar olan tüm Satış-Pazarlama birikimini, 2010 yılında kurduğu Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dijital Dergisi’ne taşıyarak sektöre önemli katkı sunan bir medya organı oluşturmuştur. Farklı disiplinlerde bilgi edinmeyi kişisel ilgi alanı olarak benimsemiş; Ekonomi alanında Sermaye Piyasası ve Menkul Kıymetler Borsası, Dinler Tarihi alanında İlahiyat ve Gazetecilik alanında Yeni Medya lisans ve ön lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Evli ve 4 çocuk annesi olan Nurşah Sunay, tüm mesleki faaliyetlerini, Sektörüm Dergisi’nin Dijital Medya Direktörlüğünü de üstlenen eşi Serdar Sunay ile birlikte yönetmektedir.