Akıllı şehirlerToplumun güvenliğini tehlikeye atacak olay ya da kişileri önceden tespit eden yapay zeka ürünleriyle güvenli şehir teknolojilerinde Türkiye’nin dünyaya teknoloji ihracatı yapan lider şirketi Ekin Teknoloji, yeniliklerde hız kesmiyor.

Şehirlerin daha güvenli olması için bugüne kadar 100’e yakın kentte 500’ün üzerinde kontrol merkezi kuran Ekin Teknoloji, akıllı şehir yönetimine geçiş niteliğinde olan “Dünyanın İlk ve Tek Tamamen Modüler Akıllı Şehir Mobilyası” Ekin Spotter’ı tanıttı.

Güvenli şehir teknolojilerine yön veren Ekin Teknoloji faaliyet odağını genişlettiği Ekin Spotter ile akıllı şehir yönetimine yeni bir soluk getiriyor.

Ekin Spotter bir şehrin akıllı yönetimi için ihtiyaç duyulan;  trafik yönetimi, çevresel analizler ve şehir gözetimi fonksiyonlarıyla çeşitlendirilebilir farklı modüllerini kullanarak akıllı şehirlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Şehirlerde ihlal ve suç oranlarının takibini hızlandıracak yeni ürün, kayıp kişilerin bulunmasına da yardımcı olacak.

Şehrin Ölçümlenebilir Her Verisini Tek Bir Çatı Altında Topluyor

Trafik ve şehir yönetiminde dünyadaki gelişmeler, talep ve beklentiler doğrultusunda Türk mühendisler tarafından geliştirilen Ekin Spotter, akıllı şehir yönetiminde yeni bir dönem başlatacak.

Modüler yapısıyla bir şehrin ölçümlenebilir her verisini tek bir çatı altında toplama özelliğine sahip Ekin Spotter, ince ve estetik tasarımıyla şehirlerin dokusuna uyum sağlayacak.

Sahip olduğu teknolojilerle akıllı şehir ihtiyaçlarının tümüne yanıt verebilecek Ekin Spotter, caddelerden ara sokaklara, metrodan AVM’lere, havalimanlarından kamu binalarına, stadyumlardan sınır kapılarına kadar insan yoğunluğunun bulunduğu her noktada kullanılabilecek.

Dünyanın ilk modüler yapıdaki akıllı şehir sistemi unvanına sahip olan Ekin Spotter, 4K çözünürlüğündeki kamerası ile kırmızı ışık ihlali, hız ihlali, plaka tespiti yapabildiği gibi, park yeri yönetimi alanında da kullanılabiliyor.

Akıllı şehir ışıklandırması olarak da kullanılabilen ürün, etrafında hareket eden tüm unsurları 7 gün 24 saat kayıt altına alıp, trafik yoğunluk haritasının çıkarılmasında etkin rol oynuyor. Olası trafik kazalarında yüksek çözünürlüklü kamerası ile kaza tespit işlemlerini saniyelere indiren Ekin Spotter, çevresel ölçümlemelerle şehirlerin daha bilinçli yönetilmesine imkan sağlayacak.

Akıllı Şehirlerde Kayıp ve Şüphelileri Takibe Alıyor

Ekin Teknoloji’nin geliştirdiği yüz tanıma modülünü de içeren ürün, bulunduğu ortamda şüpheli bir kişi yüz taramasına takıldığında, otomatik olarak güvenlik güçlerini harekete geçiriyor. Böylece şüpheli veya zanlılar, yüz tanıma sistemi ile daha çabuk tespit edilebiliyor.

Kayıt altına aldığı kişinin hangi yaş aralığında olduğunu tahmin edebilen yüz tanıma sistemi, kullanıldığı ülkelerde önemli başarılara imza attı.

Bakü Metrosu’nda kullanılan yüz tanıma sistemi ile uzun zamandır aranan kayıp çocuklar ve emniyet teşkilatı tarafından aranan şahıslar tespit edilirken, vagonlarda gerçekleşen hırsızlık olayları da ortadan kalktı.

Yapay Zeka İle Şehir ve Trafik Gözetimi

Akıllı şehir gözetiminde yerel yönetimler ile emniyet güçlerinin iş süreçlerini hızlandıracak en güncel yazılım ve donanım ürünlerinin entegre edildiği Ekin Spotter, yoğunluk analizi için de kullanılabiliyor.

Yapay zeka ile geliştirilen Ekin Spotter, park, ortalama hız yönetimi, yanlış yol, yanlış şerit, nesne takibi, kaza, sabit fren algılama fonskiyonlarının tamamını tek bir kontrol merkezinde topluyor.

Ürün ile karayollarında güvenlik önlemlerinin geliştirilmesi; binlerce trafik kazalarının önlenmesi hedefleniyor.

Akıllı Şehirlerde Çevresel Analizlerle Farkındalık Artacak

Dünya nüfusunun yüzde 90’ı her gün hava kirliliğine maruz kalıyor. Yetkililerin bu problemin ciddiyetinin farkına varmaya başlamasıyla birlikte, bu sorunu çözebilecek ve düzenli olarak hava kalitesini ölçümleyerek takip edebilecek sınırlı sayıda teknoloji bulunuyor.

Bununla birlikte 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 66’sının metropollere göç etmesi öngörülüyor.

Bu da var olan hava kirliliği ve trafik sıkışıklığının yoğunlaşarak artacağı anlamına geliyor.

Ekin Spotter’ın şehirlerin sakinlerine daha kaliteli bir yasam sunması hedeflenerek geliştirilen çevresel analiz fonksiyonlarıyla, şehir yönetimleri çevresel sorunların çözümü için ihtiyaç duydukları veriye kolayca ulaşabilecek.

Karbon salınımı, sıcaklık ve nem ölçümlemesi yapabilen Ekin Spotter, şehirlerin ve vatandaşların çevresel farkındalıklarının artmasına katkıda bulunacak.

“Güvenli Şehir Teknolojileri Lideri”

Ekin Teknoloji, kurulduğu 1998 yılından bugüne alanında öncü ürünleriyle Güvenli Şehir ‘Safe City’ teknolojilerine yön veriyor.  İstanbul merkez olmak üzere, Stuttgart, Abu Dabi, Ankara, Bakü, Dubai, New York’ta bulunan ofisleri ile Ekin, daha güvenli ve huzurlu şehirler için çalışıyor.

2004 NATO Zirvesi ve 2006 yılında Almanya FIFA Dünya Kupası’nın güvenlik teknolojilerini başarıyla geliştiren Ekin Teknoloji, bugüne kadar 500’den fazla Şehir Güvenlik Komuta Kontrol merkezi kurarak, uluslararası alanda kendini ispatladı ve alanında dünyanın öncelikli tercih edilen şirketi oldu.

Sektörde 20’inci yılını kutlayan Ekin Teknoloji, dünyanın en prestijli yarışmalarında öncü ürünleri ile önemli ödülleri Türkiye’ye kazandırdı.

Ekin Patrol ve Ekin Bike Patrol ile ‘Stevie Awards Best New Product-Bronze’ ödülünün sahibi olan şirket, 2014 yılında Dünya Teknoloji Ödüllerinde (WTN) de Google Glass, Linkedin gibi devlerin yanında yer alarak 5 finalistten biri oldu.

CES 2017’de ‘CES Innovation Awards Honoree’ seçilen Ekin Teknoloji, German Design Awards’ta ‘Excellent Product Design’ kategorisinde ‘2017 Jüri Özel Ödülü’nü, İtalyan tasarım yarışması A Design Awards’ta ise üst üste 2 yıl ödül kazandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, Ekonomi Bakanlığı’nın katkıları ile gerçekleştirilen “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasında “Bilişim Hizmetleri’nde Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan Ekin Teknoloji, 2018 yılında Ekin Box Spotter ile tasarım dünyasının Oscar’ı olarak gösterilen Uluslararası Red Dot Tasarım ödülüne layık görüldü.