Akıllı Şehir Nedir, Örnekleri ve Teknolojileri Nelerdir?

“Akıllı Şehir“ ‘Smart City’ Nedir?

“Akıllı şehir“, varlıkları ve kaynakları verimli bir şekilde yönetmek için kullanılan bilgileri sağlamak amacıyla çeşitli türde elektronik veri toplama sensörleri kullanan bir kentsel alandır.

Yeni akıllı şehir projeleri, en akıllı olmak için yarışan şehirler ve dünya çapında akıllı şehirlere milyarlarca dolarlık yatırım yapan devletler ile ilgili günlük manşetlerde yer bulan küresel “AKILLI ŞEHİR |“modasına rağmen sık sık “Akıllı şehir de neyin nesi?”, “Akıllı Şehir Nedir ?” diyoruz.

Bir şehri akıllı kılan şeyler | için geniş bir tanım yelpazesi vardır.

akilli-sehir-nedir-konulu-infografik

Şemada gösterildiği gibi “akıllı” olarak kabul edilen bir şehre“ katkıda bulunabilecek pek çok potansiyel faktör vardır ve aşağıdaki liste kapsamlı değildir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan AKILLI ŞEHİRLER konulu pdf ilginizi çekebilir..

 

akilli-sehirler-nasil-calisir

Kısa bir çevrimiçi araştırma yaparsanız “akıllı şehir”ekosistemi hakkında aralarında ufak tefek farklar olan birçok benzer diyagram bulacaksınız.

Akıllı Şehrin Evrensel bir tanımı yok

“Akıllı Şehir Nedir“ kavramsallaştırılması, şehrin gelişim düzeyine, değişim ve reform yapmaya ne kadar istekli olduğuna, şehir sakinlerinin kaynak ve arzularına bağlı olarak şehirden şehre ve ülkeden ülkeye değişir.”

akilli-sehir-barcelona-gorseli

Altı önemli ve bir büyük akıllı şehir hedefi

  1. Akıllı otopark, akıllı sağlık hizmetleri, akıllı tarım, akıllı ulaşım, akıllı devlet, akıllı enerji ya da benzerlerini konuşmak yerine aşağıdaki hedeflerden birine veya daha fazlasına ulaşmak için akıllı şehir girişimlerinin nasıl başlatıldığına bakılabilir:
  2. Akıllı Şehirlerde Hizmetlerin verimliliği – kamu kaynaklarının kullanımını optimize etmek ve yüksek düzeyde vatandaş hizmeti sağlamak.
  3. Akıllı Şehirlerde Sürdürülebilirlik – çevresel etkiye büyük önem vererek şehri büyütmek ve geliştirmek.
  4. Akıllı Şehirlerde Hareket kabiliyeti – vatandaşlar, çalışanlar ve turistlerin şehirde yürüyerek, bisikletle, araçla veya toplu taşımayla (ulaşım araçlarından bağımsız olarak) hareket etmelerini kolaylaştırmak.
  5. Akıllı Şehirlerde Emniyet ve güvenlik – gündelik yaşamda ve özel etkinliklerde kamu güvenliğini arttırmanın yanı sıra acil durumlar ve felaketlere karşı en iyi şekilde hazırlanmak.
  6. Akıllı Şehirlerde Ekonomik büyüme – işletmeleri, yatırımcıları, vatandaşları ve turistleri çekmek.
  7. Akıllı Şehirlerde Şehir itibarı – şehrin imajını ve itibarını sürekli olarak iyileştirmek.

Ana hedefleri ne olursa olsun başarılı akıllı şehir projeleri, şehirlerin genel yaşam kalitesini veya akıllı şehir kavramlarından “Yaşanabilirlik” düzeyini iyileştirmek konusunda nihai hedeflerine yaklaştıracaktır.

akilli-sehir-amsterdam

Akıllı bir şehrin teknolojik temel taşları

Akıllı şehir projeleri aynı zamanda IoT sensörleri, bağlantı altyapısı ve veriler olmak üzere üç yaygın teknolojik temel taşını paylaşır. Sensörler, ağ altyapısına bağlı olup bilgi sağlayan herhangi bir cihaz tarafından temsil edilir.

Bağlantı altyapısı ise sabit veya kablosuz ağlar tarafından sağlanır ve veriler, gerçek zamanlı ve geçmiş verilerin depolanmasını, analizini ve sunumunu temsil eder.

Bu üç temel taşın birbirine bağlanmasıyla daha yaşanabilir şehirler oluşturmanın yeni ve daha etkili yolları için güçlü bir platform sunulmaktadır.

Bu durum, aşağıdaki akıllı şehir uygulama alanlarında kendini göstermektedir:

Akıllı atık yönetimi.

Çöp konteynerleri, çöp toplama firmasının konteynerlerin doluluk seviyesini bilmesini sağlayan sensörlerle donatılmıştır.

Çöp toplama güzergahları fiili ihtiyaçlara göre otomatik olarak optimize edilir.

Akıllı otopark çözümleri ile sensörler boş olan park yerlerini takip eder.

Otoparklardaki boş yerler, yollardaki dijital levhalar ya da mobil uygulamalarla en iyi otopark seçeneğini kolayca bulabilmeleri ve bunlara ulaşabilmeleri için sürücülere sunulur.

Akıllı bina otomasyon sistemleri, ısıtma ve havalandırmayı otomatik olarak binanın doluluk seviyesine göre uyarlar ve odada kimse yokken ışıkların söndürülmesini sağlar.

Akıllı kamu emniyeti ve güvenlik çözümleri, çeşitli sensörler ve bağlı kameralar kanunların uygulanmasını ve diğer anında müdahale elemanlarının olaylara ve acil durumlara etkili bir şekilde tepki vermelerini ve çare bulmalarını sağlar.

Her şey yaşanabilirlik için

Bu uygulama alanlarının her biri yukarıda listelenen altı önemli akıllı şehir hedefinden birkaçına yöneliktir ve sensörler, bağlantı altyapıları ve verilerin çeşitli kombinasyonlarına dayanır.

Bundan sonra herhangi bir akıllı şehir projesinden bahsedildiğinde projenin altı önemli akıllı şehir hedefinden hangisine yönelik olduğunu ve şehrin genel yaşam kalitesini ya da yaşanabilirliğini geliştirmek için sensörleri, bağlantı altyapısını ve verileri nasıl kullandığını kendinize sormanız faydalı olabilir.

Bunu yaparsanız akıllı bir şehrin gerçekte ne olduğu konusunda bir cevap almaya çok daha yakın olacaksınız.