258.000 m²’lik alanı ve 3 farklı tipte 6+1 ve 7+1 Villa seçenekleriyle 144 adet villayı bünyesinde barındıran Gül İnşaat’ın yapmış olduğu “4 Mevsim İstanbul” Hadımköy projesinin tercihi KNX Makel Smarthome ürünleri oldu.

10 yılı aşkın süredir, başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak kullanılan ve Dünya’nın en yaygın haberleşme protokollerinden biri olan KNX Akıllı Ev ve Bina Otomasyonu Protokolü üzerine ürünler geliştiren Makel Elektrik,Türkiye’nin gözde projelerinde ilk tercih olmaya devam ediyor.

Son yıllarda öne çıkan Akıllı Ev&Bina Sistemleri ve Otomasyonu ile ilgili merak edilenleri Makel Elektrik Bina Otomasyon Sistemleri Türkiye Satış Müdürü Nurullah Kalay’ dan dinledik:

“KNX; uluslararası yaygınlığı ve güvenirliği olan ev ve bina otomasyonu sisteminin haberleşme protokolünü global olarak standartlaştıran bir organizasyondur. KNX Protokolü ise; Dünya çapında 500’ün üzerinde imalatçı partneri olan, binlerce onaylanmış malzeme grubu bulunan, onlarca yıldır çalışan malzemeleri ile birlikte kullanıcılara bu alanda benzersiz bir Akıllı Ev ve Bina Otomasyonu deneyimi sunan standartlar listesidir.

Bu standartlarda ürün geliştiren tüm firmaların ürünleri KNX forumunun denetimi altında bulunur. Dolayısıyla KNX protokolüyle altyapısı hazırlanan bir projede, tek bir üretici ve markaya bağımlı kalmaksızın, bu protokolü destekleyen birçok farklı markadan ürün grupları bir arada rahatlıkla kullanılabilir.”

Makel Elektrik; 2012’den bu yana birçok konut ve otel projesine imza attı. Bu alanda öne çıkan markaların başında gelen Makel Elektrik olarak, KNX Protokolü ile Akıllı Ev Çözümleri’nin yanı sıra çözüm sağladıkları en önemli başlıklardan birinin de, enerji tasarruf kartlarının kullanılamadığı otellerde Yeni Nesil Sensörlü Otel Odası Otomasyonu Çözümleri olduğunu söyleyen Kalay, şöyle devam ediyor:

“Otel odalarında enerji tasarrufu, uzun yıllardır oda girişlerine koyulan enerji tasarruf kartları ile yapılmaya çalışıldı. Bu kartlar, daha önceleri oda içindeki mekanik butonlu kart yuvalarına koyuluyordu. Daha sonra bu teknoloji RF kartlara döndü. Fakat bu teknoloji de, oda içinde istenilen enerji tasarrufunu sağlayamadı. Müşteriler ilave olarak aldıkları kartlarla, odada sürekli enerji sarfiyatına devam ettiler.

Sensörlü otel odası kavramını duyan her otel yatırımcısı genellikle bu sistemden çekinir. Bunun çekincenin nedeni odadaki sistemin; banyo, yatak başları, koridor vb. yerlere yerleştirilen sensörlerin müşteriyi görünce çalışacağı, görmeyince sistemi kapatacağı ve dolayısıyla birçok müşteriden şikayeti alacakları endişesidir. Bu çözümsüzlük içinde, otellerde enerji tasarrufu konusunu müşterinin konforunu bozmadan otomatize etmek çok önemli bir başlık haline geldi.”

Otellerde Müşteri Konforunu Bozmadan Enerji Tasarrufu Sağlamak Mümkün

Makel Elektrik tarafından gerçekleştirilen senaryolar ile odada sadece sensörün durumuna bakılmıyor. Oda kapısının ne zaman açıldığından, check-in/check-out durumlarına kadar birçok farklı durumun değerlendirilmesi neticesinde, odada herhangi biri yokken de belirlenen süre sonunda odanın aydınlatmaları kapatılabileceğini ya da iklimlendirme sisteminin istenilen değerlere çekilebileceğini söyleyen Kalay, sözlerini şöyle tamamladı:

“Makel KNX Smarthome ürünlerinin sağladığı bu senaryo ile odada biri varken odanın enerjisinin kapanma ihtimali olmadığı gibi, oda boşken sistemin gereksiz yere aktif olma ihtimalide ortadan kaldırılıyor.

Standart bir odadaki enerji sarfiyatının ortalama 1,5-3 kwh arasında olduğu düşünülürse, yatırımcı yatırım bedelini elektrik tasarrufuyla _her sene ortalama 6 ay çalışsa dahi ortalama 1,5-2 yıl içinde_ tamamen çıkarıyor.

Bu süre konfigürasyona ve otelin büyüklüğüne göre çok artmıyor lakin özellikle enerji maliyetlerinin her geçen gün artması sebeiyle 1 yılın altına da düşebiliyor. Bu kapsamdaki senaryolar ile Türkiye’de Makel KNX Smarthome ürünleri ile yıllardır çalışan birçok 5 yıldızlı marka otel projesine imza attık.

Makel Smarthome Ürünleri Tersane İstanbul Projesinde de Kullanılacak

Türkiye’nin en değerli projelerinden biri olan, eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul’da Makel Smarthome ürünleri kullanılacak. KNX projeleri içinde en geniş kapsamlı proje olan Tersane İstanbul’da yine Makel imzası olacak.

İçerisinde; 4 uluslararası otel, 660 rezidans, 2 müze, 280 yat kapasiteli 2 marina,1 AVM, 270 dükkan bulunan bu büyük projeyi yapacak olmaları sebebiyle duydukları mutluluğu dile getiren Kalay; projede Makel Smarthome KNX Aydınlatma ve Sensörlü Otel Otomasyonu ürünlerinin kullanılacağını, ilk otelinse yaklaşık 700 odadan oluşacağını belirtti (Rixos İstanbul).

Dünyada enerji krizinin olduğu böyle bir dönemde kurulan bu ve benzeri sistemlerin önemi her geçen gün daha da artıyor. Bu teknolojik sahada, Makel Elektrik’in uzmanlık kazanımı ve KNX sektöründeki yeniliklere öncü olan çözümler geliştiren inovasyon gücü, Türkiye’nin bir değeri olarak, sektöre önemli bir motivasyon örneği teşkil ediyor.