akilli-otoparklarda-yonlendirme-sistemleri

Otopark yönlendirme sistemleri, araç sürücülerinin otoparkta zaman kaybetmelerini önleyen bir teknolojidir.

Otopark yönlendirme sistemi” içinde yer alan indikatörler boş park yerlerini LED displayler ise kapasiteyi gösterir. Böylece sürücüler otoparkta kolaylıkla park işlemini gerçekleştirebilir.

Akilli-Otopark-Sistemleri-2

Günümüzde teknolojinin hiç olmadığı kadar gelişmesinden dolayı insanlar günlük ihtiyaçlarını teknolojinin imkanları sayesinde oturduğu yerden birkaç tuş ile halletmektedir. Günümüz çağında durum böyle seyrettiğinden dolayı ülkeler kendi şehirlerini daha modern, bir o kadar da teknolojik yapmak için yılda büyük yatırımlar yapmaktadırlar.

Teknoloji insanların hayatlarına girdiğinden beri insanlar işlerini teknolojinin imkanları sayesinde rahatlıkla yerine getirebiliyor.

Teknolojinin hiç olmadığı kadar gelişmesinden dolayı ülkeler kendi şehirlerinde yeni tür teknolojik uygulamalar getirerek sosyal alanlarda, mağazalarda ve marketlerde ve en önemlisi otoparklarda yeni teknolojik düzenlemeler getirmektedir. O teknolojilerden biri de otopark yönlendirme sistemleridir.

Akıllı Otoparklar İçin Otopark Yönlendirme Sistemleri

Akıllı şehir konseptinin bir uzantısı olarak hızla yaygınlaşan akıllı otoparklar sürücülere büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu sayede küçük çaplı trafiklerin önüne geçilir ve sürücü konforu arttırılır.

Akıllı otopark yönlendirme sistemleri ile otoparkların içerisinde bulunan park yerlerinin doluluk oranlarını dijital ekranlar sayesinde insanların hizmetine sunmaktadır.

İnsanların konforu öncelenerek hazırlanan bu sistemde, boş park yerleri park yerinin üzerinde olan sensörlerden yola çıkılarak anlayabilir.

Bu sayede insanlar araçlarını otoparkta trafik oluşturmaksızın zamandan tasarruf ederek park edebileceklerdir.

Otopark Yönlendirme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Akıllı otoparkların çalışma mekanizması gayet kolay, rahat, konforlu ve ekonomiktir. Bu sayede insanlar otoparkın içerisinde park yeri bulmak için saatlerce dolaşmak zorunda kalmayacak, otopark içerisinde oluşabilecek trafiklerin ve aksaklıkların önüne geçilecektir.

  • Otoparkın içerisinde bulunan her park yerinin tepe kısmına ultrasonik park yeri dedektörleri yerleştirilir.
  • Park yerlerinin gerçek zamanlı bilgileri toplanır.
  • Park yeri boşaldığında tepede bulunan LED indikatörler kırmızı renkten yeşil renge döner. Bu şekilde kişi aracı için boş bir park alanın olduğunu anlayıp aracını zamandan tasarruf ederek park edebilir.

Ayrıca, otopark girişlerindeki göstergeler hangi katta ne kadar boş yer olduğunu sürücülere gösterir. Böylece sürücüler hiç boş yer olmayan otopark katlarına girmek zorunda kalmaz.

Otopark Yönlendirme Sistemlerinde Yönlendirme

Otopark yönlendirme sistemi LED displaylerden ve LED indikatörlerden oluşur. Araç park bölgesine kadar LED display ile yönlendirilir, park bölgesine geldiğinde ise boş yer yeşil LED indikatör ile gösterilir.

Bunlar, akıllı otopark sistemlerinin en önemli parçasıdır. Bu parça sayesinde sürücüler araçları için boş park yerinin olup olmadığını uzaktan anlayabileceklerdir.

LED indikatörler 2 renkten oluşmaktadır. Bunlardan yeşil olanı park yerinin boş olduğunu, kırmızı olanı ise park yerinin dolu olduğu anlamına gelmektedir.

led-indikator-1

Bu sayede kişi aracı için bulacağı park alanını kısa süre içerisinde belirleyip aracını park edebilir. LED indikatörleri 360 derecelik görüş açısına sahiptir.

Ayrıca -40 derece sıcaklıktan 80 derece sıcaklığa kadar bozulmadan doğru bilgiyi aktarır. Otopark yönlendirme sistemi uygulamaları 40 mA akımda olup 0.2 gücüne sahiptir.

Çıkardığı rengin görünme mesafesi 100 metre civarındadır. Bu uzunluk da normal büyüklükte akıllı otopark için bir uçtan diğer uca görme mesafesine denk gelmektedir.

Akıllı otoparkların içerisinde bulunan alan kontrol üniteleri, kendisine bağlı LED indikatörlerin bilgilerini toparlayıp ana üniteye yalın bir şekilde aktarmaktadır. Ana üniteye bağlı olan cihaz personeller tarafından görülmektedir.

Personeller boş olan yerleri LED yönlendirme panelleri aracılığı ile dijital ekranlarla buluşturarak boş olan park yerlerini göstermektedir. Aynı zamanda otoparklar için dizayn edilmiş bu sisteme bağlı olan bilgisayara bilgileri aktarmaktadır.

Bilgileri alan bilgisayar bu bilgileri veri tabanına kaydetmektedir. Bu şekilde kimin ne zaman çıktığı rahatlıkla görülebilmektedir. Kullanıcılar gösterilen tabelalar sayesinde otoparkta boş olan yerleri rahatlıkla izleyebilir kendine uygun park alanını zamandan tasarruf ederek bulabilir.

Ultrasonik Sensör Nedir?

Otopark yönlendirme sistemeri ultrasonik araç sensörleri, LED indikatörler gibi park yerlerinin dolu -boş olup olmadığı tespit eder ve aldığı bu bilgiyi ünitelere saliseler içerisinde iletir.

Ultrasonik araç sensörü her park yerinin tepe kısmına monte edilir. Monte etmesi ve bilgisayara kurulması gayet kolay bir o kadar elverişli bir cihazdır.

Dış Mekan Yönlendirme Panosu Nedir?

Dış mekan yönlendirme panosu genellikle otoparkın giriş kapısında bulunmaktadır. Dış mekan yönlendirme panosu, ultrasonik araç sensörü ve LED indikatörleri sayesinde otoparkın doluluk bilgisini alır.

Boş olan park yerlerini giriş kapısında göstererek müşterilere rahatlıkla yer bulmasında yardım eder. Hastane, üniversite, AVM, iş merkezi vb. sosyal yaşam alanlarının otoparklarının girişinde yer alarak otopark içerisinde boş olan yerlere yönlendirmekle görevlidir.

Dış mekan yönlendirme panosunun normal şartlarda çalışma voltajı ortalama 24V’tur. Akımı 30 mA olmakla birlikte gücü 0.72W’dır.

Sensörlerin sayısı ise 40-60 pcs arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca dış mekan yönlendirme panosu -40 derece sıcaklığa dayanmakla birlikte 60 derece sıcaklıklarda dahi işlevini sorunsuz sürdürebilmektedir.

Alan Kontrol Ünitesi (Zcu) Nedir?

Alan kontrol ünitesi (ZCU), alan ünitelerinde gelen bilgilerin belli miktarını toplar ve topladığı bu bilgileri merkez kontrol ünitesine taşır.

Aynı zamanda alan kontrol ünitesi akıllı otopark için gerekli olan alan üniteleri sensörlerine bağlanan LED indikatörlerini belli bir hat üzerinden besler.

Alan kontrol ünitesinin çalışma voltajı 24V bununla birlikte bir akıllı otoparkın sensör sayısı 40-64 pcs arasında değişmektedir.

Alan kontrol ünitesinin gücü 0.72W olup normal çalışma sıcaklığı -40 derece düşebilir 80 dereceye kadar çıkabilmektedir.

LED Display Nedir?

Akıllı otoparkın içerisinde bulunan boş park alanlarını merkezi kontrol ünitesine  bağlanmış dijital ekranlar sayesinde insanların hizmetine sunmaktadır.

LED Display sayesinde insanlar, araçları için gerekli park yerini en kısa sürede dijital ekranları takip ederek öğrenebilirler.

LED display akım gücü 30 mA olup gücü ise 0.72W’dır. Ayrıca çalışma voltajı 24V olup sensör sayısı ortalama 40-60 pcs arasında değişiklik göstermektedir.

Otopark Yönlendirme Sisteminde Web Tabanlı Yazılım

Web tabanlı yazılım, ultrosonik araç sensörü ve LED indikatörlerden alınan bilgileri alan kontrol ünitesi aracılığı ile sisteme bağlanmış mobil ya da masaüstü cihazlara aktarır.

Aktarılan bu bilgiler sayesinde otoparkın sürekli olarak doluluk oranını tespit edebilir bu şekilde insanlar personeller aracılığı ile rahatlıkla yönlendirilebilir.

Otopark yönlendirme sistemleri gittikçe popülerlik kazanan akıllı şehir konseptinin önemli bir parçasıdır. Akıllı otoparklar ile akıllı şehir sakinleri daha konforlu ve daha güvenli bir park deneyimi yaşayabilir.

Makale: Sektörüm Dergisi