aydınlatma otomasyonu makale ahmet soylu
aydınlatma otomasyonu makale ahmet soylu

Aydınlatma Otomasyonu, akıllı binaların temel bileşenidir. Ana mantığında tasarruf etmek yatan bu sistemlerde, teknoloji ve konfor miks edilmiştir

Aydınlatma otomasyonunda, doğru seçilmiş armatür ve otomasyon sistemiyle, evlerde; konfor + enerji tasarrufu, işletmelerdeyse; tasarruf + konfor şeklinde öncelik belirlemek doğru olacaktır.

aydinlatma-otomasyonu (3)

Etkin bir aydınlatma kontrol sistemi, önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlar. Çeşitli kontrol metotları ile size esnek ve her ortama uygun, enerjinin gereksiz kullanımını önleyen çözümler sunar.

Günümüzün en popüler konularından “Yeşil Bina”ların temel taşlarından biri olarak, aydınlatma otomasyonunu gösterebiliriz. Yapılan araştırmalara göre; ofislerdeki elektrik sarfiyatının %20’sini, aydınlatma sistemleri tarafından harcanan enerji oluşturmaktadır.

Verimli LED armatürler ve aydınlatma kontrolü ile sunulan aydınlatma çözümleri sayesinde %75’e varan enerji tasarrufu sağlanabilmektedir.

Bir aydınlatma sistemi size bir alanı herhangi bir atmosfere uyarlayabilecek dönüşüm gücünü verir.

Hemen hemen akla gelebilecek tüm alanlar geliştirilebilir; oteller, mağazalar, galeriler, stadyumlar, müzeler, balo ve konferans salonları, hastaneler, AVM’ler, okullar, kütüphaneler, kamu binaları, ticari binalar, iş merkezleri, konutlar gibi..

Aydınlatma otomasyon sistemlerinin en güzel tarafı da sonuçları net ölçülebilmekte ve kesin sonuçlar elde edilebilir olmasıdır.

Özellikle yeni inşa edilen binalarda mimari projeyi çizen, yeni ve teknolojik aydınlatma armatür bilgisine ve otomasyonda en son sistemlere hakim tasarımcılar, bina sahip veya kullanıcılarına büyük hizmet sağlamış olacaktır.

İşletmelerin aydınlatma otomasyon sistemlerini tercihinde;Enerji Tasarrufu, Konfor, Yerel ve merkezi yönetimlerin enerji verimliliğine yönelik yasal yönlendirmeleri (Enerji Verimliliği Kanunu), Yeşil bina imajının olumlu etkisi ve diğer etmenler rol almaktadır.

Basit bir anlatım ile; Aydınlatma Otomasyonu bileşenlerini 4 başlıkta sıralayabiliriz:

  1. Otomasyonu Kontrol eden Cihazlar, sistemin beyni.
  2. Otomasyonun uygulandığı alanda kullanılan algılayıcılar/kullanıcı ara yüzleri
  3. Otomasyon ile kontrol edilen armatürler,
  4. Tüm bu sitemleri takip, kontrol ve ölçümleme süreçleri yöneten bilgisayar üzerinden merkezi izleme programı.

aydinlatma-otomasyonu (4)

Binalara yönelik aydınlatma otomasyonun genel uygulama şekline bakacak olursak:

Kapalı mekan ve koridorlarda harekete bağlı olarak aktif olan ve sadece gün ışığı seviyesi yetersiz olduğunda aydınlatmaları devreye alan hareket dedektörleri (Switch sensörler) kullanılabilir.

Açık ofislerde, gün ışığına duyarlı sensörler kullanılarak, gün ışığının yeterli olduğu anlarda armatürler dimlenerek veya kapatılarak gereksiz yere enerji tüketimi önlenir.

Aynı zamanda yaygın dimleme teknikleri (DALI, 1-10V, LE, TE, vb.) kullanılarak çalışanların konfor düzeyi ve yaptıkları işlere özel olarak; farklı ortamlar için farklı aydınlanma seviyeleri belirlenebilir.

aydinlatma-otomasyonu

Otopark, yangın merdiveni ve hizmet alanlarında; dış ortam koşullarına uygun hareket dedektörleri kullanılarak, hareket algılandığı anda, önceden belirlenen bölgelerdeki aydınlatmaların devreye girmesi sağlanabilir.

Özellikle otopark uygulamalarında, güvenlik açısından, hareket olmadığı anlarda dahi aydınlatmanın belirli bir düzeyde (örneğin %10) tutulması ve araç geçişi olduğunda %100 seviyesine çıkması sağlanabilir.

Enerji kaynaklarının git gide azaldığı ve her alanda verimliliğinin ön plana çıktığı günümüz dünyasında, binalarımızı doğru ürün ve çözümler ile daha “akıllı”, daha “verimli” ve daha “konforlu” hale getirmek kritik bir noktadır.

Doğru markaların ürünlerinin tercih edilmesiyle; Aydınlatma Armatürleri, Kontrol Sistemleri ve Bina Yönetim Uygulamaları sayesinde, doğru ve kaliteli aydınlatma sağlanırken; binanızdaki diğer mekanik/ elektriksel sistemleri tek bir merkezden yönetebilir, izleyebilir, enerji tasarrufu sağlayabilir ve daha eğlenceli bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

Mimari aydınlatma kontrolü konusundaki Dynalite çözümler, başka bir tamamlayıcı unsura gerek bırakmayacak düzeydedir.

Basit bir preset görüntüden, karmaşık entegrasyonlara kadar dünyanın önde gelen başta otel grupları gibi bir çok alanda ilk tercihi olan uluslararası markalar ve sistemleri  ülkemizde mevcuttur.

Gelecek sayıda görüşmek dileğiyle…