winpoint-kisisel-ses-sistemi

Gittikçe popülerlik kazanan akıllı ev cihazları korona salgını sonrası hijyen önlemleriyle yeniden gündemde. Türkiye’de de gittikçe yaygınlık kazanan akıllı ev teknolojileri sunduğu kolaylıklarla kullanıcıların büyük beğenisini kazanıyor.

SecuritySales portalında yayınlanan haberde, akıllı ev cihazlarını çalıştırmak için ses kontrolü kullanımının mümkün olduğu, bunun da elle teması keserek salgın riskini azaltacağı aktarılıyor.

akilli-ev-nedir-akilli-ev-sistemleri-nelerdir

Elle Temas Ortadan Kalkıyor

Teknoloji araştırma firması ABI Research‘e göre, salgın sonrası evden çalışmanın artacağı vurgulanıyor. Böyle bir ortamda, koronavirüsü en aza indirmeye yönelik tavsiyelerle birlikte milyonlarca tüketici için akıllı ev ses kontrolünün faydaları da gündeme geliyor.

Ses Kontrollü Akıllı Ev Cihazlarına Talep Artıyor

Geçen yıl, dünya çapında 141 milyon ses kontrollü akıllı ev cihazı üretildi.  2020’nin ilk çeyreğinde Çin pazarının etkilenmesine rağmen, pandemi sırasında ses kontrolünün değeri arttığı için bu cihazların da daha çok talep görmesi bekleniyor. 2019’da %30’a yakın artış gösteren sektörün önümüzdeki aylarda da bu büyüme trendini sürdürmesi ön görülüyor.

Dokunmaya Gerek Kalmayacak

ABI Research araştırma direktörü Jonathan Collins’e göre daha akıllı bir ev daha güvenli bir ev olabilir.

Evde koronavirüs koruması ile ilgili öneriler arasında kilit nokta, evdeki ortak alanlarda günlük yüksek temas yüzeylerini temizlemek ve dezenfekte etmek olduğunu belirten uzman şöyle devam ediyor: Ses zaten akıllı ev alanına önemli ölçüde girdi.

Ses kontrolü akıllı telefonlardan TV uzaktan kumandalarına, ışık anahtarlarına, termostatlara, kapı kollarına kadar yayılıyor. Bu, evde yaygın olarak dokunulan yüzeylerden kaçınmak demek.  Ses, çevrimiçi alışveriş ve bilgi toplama için de kullanılabilir.”

Collins, benzer şekilde akıllı kapı zilleri , video kameraları ile yüz yüze etkileşime veya maruz kalmaya gerek kalmadan teslimatların güvenli bir şekilde alınmasının sağlanabileceğini aktarıyor: “Bu tür teslimat imkanları  zaten evde karantinaya alınanlar veya evde kalmayı gönüllü tercih eden kişiler için özellikle değerli.”

*Kaynak: Security Sales