Bu sayımızda, Dünyanın en iyi markalarını Türkiye Elektrik sektörüyle buluşturan Novsen Elektrik’in;  akım trafosu imalatında 40 yıllık tecrübesiyle uluslarası pazarda adından sıkça söz ettiren FRER markalı ürünlerini incelemeye aldık.

Her yıl portföyüne eklediği yeni gövde seçenekleri ile tüm pano tipleri için bara tasarımına çözüm sunabilen FRER, bu alanda kendini kanıtlamış, en önemli markaların başında geliyor.

Ölçüm aletleri veya koruma cihazları ile kullanıma uygun olan FRER Akım ve Gerilim trafoları, 0,72kV standart çalışma voltajı ve 50-60 Hz frekans aralığına sahip. Akım trafolarının primer standart akımları 1A ve 8000A arasında, sekonder akımları ise 1A veya 5A’dir.

*Aşırı gerilim ve aşırı ısınma meydana gelebileceğinden akım trafoları sekonder açıkken çalışmamalıdır.

Isı sınıfı E olarak imal edilen akım trafoları, istenildiğinde özel ihtiyaçlara uygun olacak şekilde daha yüksek ısı sınıflarında da temin edilebiliyor.

Kablolama ve sabitleme aksesuarlarını da içeren tek bir pakette sunulan Frer akım trafoları bara üzerine, ana kablo üzerine, ray üzerine veya ayaklarından sabitleyerek sac üzerine monte edilebiliyor.

Ölçü Akım Trafoları

frer-olcu-akim-trafosu

Çok geniş bir akım trafosu ürün gamına sahip olan Frer’in 40A’ den 8000A’ e kadar uygulamalarınız için 1.000 farklı ürün seçeneği mevcut. Geniş amperaj seçeneğinin yanı sıra boyut olarak da geniş bir yelpazeye sahip olması sayesinde, ürün tercihinde de optimum seçim sunabiliyor.

-25° + 50°C çalışma sıcaklığına sahip ürün termoplastik malzemeden (UL 94-V0) üretilmiş. IEC/EN 61869-1, IEC/EN 61869-2. normalarına uygun, Cl.0,5-Cl.1 doğruluk sınıfı ve IP20 koruma sınıfı özelliğine sahip trafonun çalışma frekansı ise 50 – 60 Hz arasında.

Ayrılabilir Akım Trafoları

frer-ayrilabilir-akim-trafosu

Frer ayrılabilir akım trafoları mevcut kurulu sistemlerde, kablo sökümü yapılmadan sonradan eklenecek ölçü aletler ile birlikte kullanım amacı ile imal edilmiş. Menteşe sistemiyle donatılan ürün sayesinde montaj ve demontaj oldukça kolay.

Ürün gövde malzemesi, ateşe dayanıklı, kendi kendine sönebilen özellikte (UL94-V0) imal edilen ürün Cl 0,5 ölçüm hassasiyetine sahip. 100/5’den 5000/5A’e kadar geniş ölçüm aralığı ve 4 farklı gövde seçeneği ile müşteriye sunuluyor.

 

Yüksek Hassasiyet Akım Trafoları hassas ölçüm gerektiren uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmış. Cl.0,2 – Cl.0,5S – Cl.02S ölçüm hassasiyetine sahip. Frer TAC.. serisi 5A – 2500A arasındaki uygulamalar için oldukça başarılı ve uygun bir seçenek. Frer TAT.. serisi ise 400A – 8000A arasındaki uygulamalarda kullanılabilir. 

Yüksek Hassasiyet Akım Trafoları

yuksek-hassasiyet-akim-trafosu

Koruma Akım Trafoları

frer-koruma-akim-trafolari

Koruma akım trafoları, aşırı akım şartlarında bile en hassas ölçümleri yapabilmek üzere geliştirilmiş. Bu sayede, rölelerin çok yüksek akım koşullarında bile arıza akımlarını doğru bir şekilde ölçmesini sağlıyor. Koruma için kullanılan akım trafoları arıza sırasında oluşan aşırı akımı ölçüm cihazına aktarmak için kullanıyor.

Koruma akım trafoları yüksek saturasyona sahip, genellikle silikon çelikten üretiliyor. Koruma akım trafoları genellikle Cl.3 veya özel durumlar için Cl.1 olarak üretiliyor. Sınıfı 1 olanlar 5P, sınıfı 3 olanlar 10P ile gösteriliyor.

Frer koruma akım trafoları TAC.. serisi 5A – 2000A aralığında Cl.5P, TAT.. serisi ise 400A – 8000A aralığında Cl.5P hassasiyetindeler. Ayrıca kullanım alanına göre Cl.5P5 ve Cl.5P10, Cl.5P15, Cl.5P20 hassasiyetine sahip ürünler de bulunuyor.

UL Sertifikalı Akım Trafoları

ul-sertifikali-akim-trafolari-2

Frer UL sertifikalı akım trafoları Amerika pazarında geçerliliği olan akım trafolarıdır. 800A – 5000A aralığında Cl.5P10, 0,5 – 5P10, 0,5, 5P10 (5P5), 0,5 – 5P10 hassiyetindeki ürünler bu kategoride yer alıyor.