frer-analog-olcu-aletleri (1)

Novsen’in Türkiye pazarına sunduğu uluslararası markalarından biri olan Frer, transdüserlerden kaçak akım koruma ürünlerine kadar birçok ürün grubunda profesyonel kaliteyi tüketiciyle buluşturuyor. Geniş bir ürün gamına sahip olan FRER, Analog Ölçü Aletleri grubunda eksiksiz ve üstün özelliklere sahip ürünleriyle göz dolduruyor.

Analog Ölçü Aletleri

Endüstride birçok teçhizat elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Bu cihazlara ait elektriksel verilerin ölçülmesi ise büyük önem taşımaktadır. Elektrikle çalışan cihazların çalışma şekli ve bunu sürdürebilir olmaları kadar oluşabilecek arızaların ve önüne geçilebilecek problemlerin tespiti de bir o kadar önemlidir.

İşte tam bu noktada Frer analog ölçü aletleri kolay kullanım ve kaliteyi bir arada sunuyor. Frer analog ölçü aletleri ile gerilim, akım, direnç, güç, frekans değeri gibi ölçüm sonuçlarına basit, doğru ve tekniğe uygun bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Frer’in oldukça geniş ürün gamı sayesinde her ihtiyaç ve uygulamanıza göre analog ölçü aletleri bulabilirisiniz.

Frer analog ölçü aletlerinde ölçme işlemi; sayacının üzerinde bulunan ibrenin, derecelendirilmiş skala üzerinden hareketleri ile yapılıyor.

Dijital ölçü aletlerinden farklı olarak analog ölçü aletleri, sadece ölçülen değeri değil, alt ve üst sınır değerlerini de gösteriyor.  Bu şekilde hangi aralıkta ölçüm yapıldığı gözleniyor. Analog ölçü aletlerinin ölçüm aralığı küçültülerek daha hassas ölçüm yapılması mümkündür.

Her ortama uygun olan bu analog ölçü aletlerini konut, atölye, işletme, laboratuvar, fabrika gibi yerlerde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Frer analog ölçü aletlerinde 90◦ ve 240◦ kadranlı olacak şekilde 2 seçenek sunuluyor. İhtiyacınıza uygun skala değerinde seçtiğiniz analog ölçü aletlerinin ölçüleri sırasıyla 48x48mm, 72x72mm, 96x96mm ve 144x144mm’dir. Pano kapağına veya raya montaj yapılabilen ölçü aletlerini yakından inceleyelim.

 1. AC Ampermetreler

Direkt girişli veya akım trafosu girişli olarak üretilen AC analog ampermetreler ihtiyaca göre 1A – 10000A arası skalaya sahip. Akım trafosu girişli ampermetrelerde akım trafosu sekonderine göre giriş değeri 1A veya 5A olarak seçilebiliyor.

ac-ampermetreler

Ayrıca AC ampermetrelerde, bimetalik ampermetre ve demand ampermetre de 5A – 10000A arası skalalı olarak bulunuyor. Akım trafosu girişli ampermetreler skalasız olarak sipariş edilip, sonradan ölçü kartı eklenerek çok daha uygun fiyata ulaşılmış oluyor. Her ihtiyaca uygun çözüm sunmaya çalışan Frer, özel skala değerlerinde de üretim yapabiliyor.

 1. AC Voltmetreler

AC voltmetreler, direkt girişli veya gerilim trafosu girişli olarak üretiliyor. Gerilim trafosu girişli voltmetrelerde gerilim trafosunun sekonderine göre voltmetre girişi 100V veya 110V olarak değişiyor. Frer, 40V – 1200V skala değerine sahip olan analog voltmetrelerin dışında siparişe yönelik farklı skala değerlerinde de üretim yapabiliyor.

ac-voltmetreler

 1. Frekansmetreler

Frer frekansmetreler de 90◦ veya 240◦ olarak, 48x48mm, 72x72mm, 96x96mm ve 144x144mm boyutlarında üretiliyor. 45-55 Hz, 45-65 Hz, 55-65 Hz ve 360-440 Hz ölçüm aralığına sahip frekansmetreler 50V-500V arası geniş gerilim aralığında çalışmaya da uygun.

frekansmetreler

 1. Cosfimetreler

Frer cosfimetreler, güç katsayısını ölçmek için üretilen analog ölçü aletleridir. Tek fazlı veya 3 fazlı – 3 telli ya da 3 fazlı – 4 telli seçenekleri bulunan cosfimetrelerin geniş giriş akım ve gerilim değerleri mevcut. 90◦ ve 240◦ Frer cosfimetrelerin skalası 0.5 – 1 – 0.5 olmakta. Kadran cosfimetreler ise 360◦ olup, 0 – 0.5 – 1 – 0.5 – 0 skalaya sahip.

cosfimetreler

 1. Wattmetre/Varmetreler

Frer wattmetreler devredeki aktif gücü ölçerken varmetreler reaktif gücü ölçmektedir. Wattmetre ve varmetreler tek fazlı ya da 3 fazlı 3 telli, 3 fazlı 4 telli; dengeli veya dengesiz sistemlerde kullanılmaya uygundur. Frer watt/varmetrelerin ihtiyaca göre geniş akım ve gerilim giriş değerleri bulunuyor.

 1. DC Ampermetreler

DC ampermetreler, direkt girişli veya şönt girişli olarak imal ediliyor. Akım büyüklüğüne göre skala cinsi µA, mA veya A olarak seçilebiliyor. Direkt girişli ampermetrelerde skala 50 µA’den 100A’e kadar bulunuyor. Şönt girişli ampermetreler 1A’den 15kA’e kadar geniş bir skalaya sahip. Şönt değerleri ise 60mV, 100mV ve 150mV olacak şekilde üretiliyor. Ayrıca şönt girişli ampermetreler skalasız olarak sipariş edilip, sonradan ölçü kartı eklenerek çok daha uygun fiyata ulaşılıyor.

 1. DC Voltmetreler

Frer ürün yelpazesinde, DC voltmetrelerin direkt girişli ve 100V gerilim bölücü girişli versiyonları mevcut. Direkt girişli voltmetrelerin skalası, mV ve V cinsinden, 25mV ila 600V arası. Gerilim bölücü girişlilerde de ise skala 400/100V ila 5000/100V arası.

dc-voltmetreler

 1. Transdüser Girişli Dc Ölçü Aleti

Transdüser girişli analog ölçü aletleri, uygulamalarınıza yönelik farklı skala seçeneklerine sahip: 0-1mA, 0-10V, 0-20mA, 4-20mA vb.

 1. Takometreler

Analog takometler, rpm cinsinden hızı ölçen cihazlardır. Frer takometreler, istenilen skala değerinde, alternatör veya dinamo girişli olarak imal ediliyorlar.

takometreler

 1. Modüler Analog Ölçü Aletleri

Frer, pano montajlı analog ölçü aletlerini modüler olarak da sunuyor. AC/DC ampermetre ve voltmetreler, cosfimetreler, frekansmetreler, wattmetre/varmetreler yine geniş skala değerleriyle modüler olarak Frer ürün gamında mevcut.

moduler-analog-olcu-aletleri

 1. Dilli Analog Ölçü Aletleri

Dilli analog ölçü aletleri yatay veya dikey olarak 72x24mm, 96x24mm, 96x48mm boyutlarında imal ediliyorlar. Frer, oldukça geniş ölçüm sahasına sahip olan dilli analog ölçü aletlerini hem AC hem DC ampermetre ve voltmetre olarak sunuyor.

dilli-analog-olcu-aletleri

 1. Dikdörtgen Analog Ölçü Aletleri

Dikdörtgen ölçü aletlerini 70x60mm – Φ55mm, 90x80mm – Φ70mm boyutlarında geniş skalaya sahip olarak üreten Frer, bu kategoride AC/DC ampermetre ve voltmetre bulunduruyor. Ayrıca Frer, ihtiyaca göre özel skalalı ölçü aleti üreterek de her ihtiyaca çözüm sunmayı hedefliyor.

dikdortgen-analog-olcu-aletleri

 1. Çift Göstergeli Analog Ölçü Aletleri

Frer, farklı çeşitlerde sunduğu ölçü aletlerinin yanı sıra, 96x96mm ve 144x144mm boyutlarında, koaksiyel çift ibreli voltmetre ve frekansmetre ile de ürün çeşitliliğini arttırıyor.

Karşılıklı çift göstergeli olarak da voltmetre ve frekansmetre Frer ürün gamında bulunuyor. Çift göstergeli ölçü aletleri tek bir ölçü aletinde iki farklı kaynağın ölçüm sonucunu gösteriyor. Ayrıca Frer, 2 kaynağın ölçüm farkı yüzdesini gösteren diferansiyel voltmetre ve diferansiyel frekansmetreler ile farklı uygulamalar için çözüm sunuyor.

 1. Senkronoskoplar Ve Senkronizasyon Setleri

Senkronoskoplar, 2 farklı kaynağın senkron olup olmadığını gösteren cihazlardır. Gerilim ve frekans değerlerini karşılaştırarak senkronizasyonu saptar.

Frer senkronoskoplar, LED veya lambalı olarak göstergeye sahiptir. LED senkronoskoplar arasında kontrol senkronoskop da bulunduran Frer, ayrıca senkronizasyon setleri de oluşturuyor. Senkronizasyon setleri çift göstergeli voltmetre, senkronoskop ve çift göstergeli frekansmetreden oluşuyor.

senkronoskoplar-ve-senkronizasyon-setleri

Gerilim ve frekansın senkron olup olmadığı, hangi kaynağın hangi değerde olduğu bu setler ile kolaylıkla gözleniyor. Bu senkronizasyon setlerinin yanı sıra diferansiyel senkronizasyon setleri de Frer’in ürün gamında mevcut. Ayrıca Frer stoklarında bulunan sıfır voltmetresi de 2 farklı kaynağın geriliminin senkron olup olmadığını gösteriyor. Sıfır voltmetresi bunu 2 kaynağın da gerilimi aynıysa sıfırı göstermesiyle yapıyor.

 1. Hat İzolasyonmetreler (Megaohmmetre)

Frer analog megaohmmetreler, izolasyon direncini, büyük dirençleri ölçmek için üretiliyor. Frer ayrıca bu ölçü aletini alarmlı olarak da sunuyor.

hat-izolasyonmetreler-megaohmmetre

 1. Saat Sayacı

Tüm elektriksel büyüklükleri ölçmek için çözüm üreten Frer, tüm boyutlarda analog saat sayacını da AC ve DC girişli olarak ürün yelpazesinde bulunduruyor.

saat-sayaci

 1. Faz Sekans Ölçü Aleti

Frer tarafından 90◦ ve 72x72mm veya 96x96mm boyutlarında üretilen faz sekans ölçü aleti ile üç fazlı sistemlerin faz sırası ve yönü görüntüleniyor. Frer, analog ölçü aletleri için birçok opsiyon da sunuyor. Uygulamanıza yönelik opsiyonlara analog ölçü aletleri ile birlikte sahip olabilirsiniz.

Bunun için sadece ihtiyacınıza uygun opsiyonu (gemiler için özel montaj seçeneği, cl.1 ölçüm hassasiyeti, titreşime dayanıklı versiyon vb.) seçmeniz yeterli.

faz-sekans-olcu-aleti

Ürünlerin detaylarına www.novsen.com ve www.novsen.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Hassas ve güvenli bir şekilde ölçüm yapabilme özelliklerine sahip FRER marka analog ölçü aletlerinden seçebilir, online olarak sipariş oluşturabilirsiniz.