deopke-ile-optimum-kacak-akim-korumasi

Novsen’in Türkiye temsilciliğini üstlendiği güçlü markası Doepke ile yakından tanışın. Dünya’da ilk kez RCCB üretimi ve satışı yapan Doepke, 1956 yılından bu yana Almanya’nın ve dünyanın önde gelen kaçak akım koruma ve izleme ürünlerine sahip.

1950’li yıllarda artık akım devre kesiciler (RCCB) bilinmezken ve kullanılmazken RCCB üretimi ve satışı yaparak sektöre yön veren Doepke, şu sıralar artık akım izleme ve analiz çalışmalarıyla da yeni bir çağ açıyor.

Doepke, Novsen Elektrik ile uzun bir aradan sonra Türkiye’ye geri dönüyor. Türkiye’de kaçak akım hakkında uzman ekibe ve profesyonel ürünlere sahip olan Novsen, Doepke ile ürün yelpazesini ve kaçak akım koruma çözümlerini genişletiyor.

KISACA RCCB NEDİR?

Artık akım devre kesiciler, 125A’e kadar nominal akımlarda üretilip, diğer kaçak akım röleleri gibi sistemde belirlenen eşik değerin (açtırma akımı) üzerinde bir artık akım oluştuğunda enerjiyi kesmeye yarar.

Kesme işlemini kendi gerçekleştiren RCCB’ler yangına ve dolaylı veya doğrudan temasa karşı koruma yapan devre elemanlarıdır.

a-tipi-artik-akim-devre-kesici

Piyasada kaçak akım rölesi, artık veya kaçak akım devre kesici, kaçak akım koruma şalteri, kaçak akım anahtarı, kaçak akım cihazı vb. olarak tanınır.

A tipi, F tipi, B tipi ve B+ tipi RCCB seçenekleri ile bulunan Doepke’nin RCCB’lerini yakından inceleyelim.

Doepke DFS 2 serisi RCCB’ler, tek fazlı (monofaze) sistemler için iki kutuplu olarak üretiliyor ve sadece iki modül genişliğinde yer kaplıyor.

DFS 4 serisi RCCB’ler dört kutuplu olup trifaze uygulamalar için sadece dört modül genişliğinde yer kaplıyor. Her iki seri de yüksek kısa devre akımlarına karşı dayanıklı olarak üretiliyorlar.

A TİPİ ARTIK AKIM DEVRE KESİCİ
(A TİPİ RCCB)

A tipi artık akım devre kesiciler, temel AC yükler, aydınlatma sistemleri gibi çok karışık yüke sahip olmayan alanlar için kullanıma uygundur ve kaçak akım durumunda ani açma yaparak enerjiyi kesmektedirler.

Ani açtırma zorunluluğu olan alanlarda güvenle kullanılırken, özellikle fırtınalı havalarda ve harmonik kaynaklı kaçaklarda gereksiz açtırma yapabilirler. Doepke bunun önüne geçmek için kısa süre gecikmeli KV tasarımında RCCB üreterek hem A tipi korumasını garanti ediyor hem de gereksiz açtırmaların önüne geçiyor. Bu çözüm gibi, Doepke A tipi RCCB için en uygun çözümü sunmak adına, farklı ortamlarda ve durumlarda kullanılmak üzere 12 farklı versiyon sunuyor. 

 1. Temel AC Uygulamalar
 2. Kısa Süreli Gecikmeli (KV) (Yıldırıma bağışık)
 3. Özel Gerilimler ve Frekanslar
 4. Elektrikli Araç Şarj İstasyonları (EV)
 5. Acil Durum Kapatma Fonksiyonlu (NA)
 6. Seçici (Selective) Özellikli
 7. Tekrar Kapamalı (Keni Kendine Test Yapabilen)
 8. Uzaktan Açtırmalı (FT)
 9. Madencilik Uygulamaları
 10. Raylı Sistemler İçin
 11. Yüksek Sıcaklıklar İçin (HT)
 12. Yardımcı Kontaklı (ASA)

 

F TİPİ ARTIK AKIM DEVRE KESİCİ (F TİPİ RCCB)

Doepke F tipi artık akım devre kesiciler, A tipinden farklı olarak 10kHz’e kadar ulaşan AC artık akımlara ve titreşimli DC artık akımlara karşı, karışık frekans devrelerinde kullanılmak üzere üretiliyor.

f-tipi-artik-akim-devre-kesici

Tek fazlı dönüştürücülerin, motor yüklerinin olduğu alanlarda oluşan yüksek frekanslı kaçaklarda ve fırtınalı havalarda gereksiz açtırmaların önüne geçerek koruma yapıyor.  Her ortama uygun kaçak akım çözümleri sunan Doepke’nin, F tipi RCCB’leri arasında ağır hizmet çalışma koşullarına uygun, kimyasallara dirençli, korozyona ve zorlu ortam koşullarına dayanıklı özel RCCB’ler de bulunuyor. Ayrıca Doepke F tipi RCCB’lerin 3 farklı versiyonu bulunuyor.

 

 1. Temel Uygulamalar
 2. Ses Sistemleri İçin (Audio)
 3. Elektrikli Araç Şarj İstasyonları İçin (EV)

 

B TİPİ ARTIK AKIM DEVRE KESİCİ (B TİPİ RCCB)

b-tipi-artik-akim-devre-kesici

Doepke B tipi artık akım devre kesiciler, 0 Hz ila 150 kHz frekanslarında AC, DC ve PV sistemlerde, AC/DC kaçakların tamamına karşı koruma yaparlar. AC, A ve F tipini kapsamaktadır.

Endüstriyel sistemlerde, 1kHz üstü karışık frekans devreleri, DC sistemler, elektrikli araç şarj istasyonları, UPS olan yerler ve güneş enerjisi sistemleri (fotovoltaik) vb. uygulamalar için kullanılması gerekmektedir. Doepke bu alanların gerektirdiği ayrıca ortam koşullarına uygun RCCB de üretiyor.

Yüksek frekanslı kaçaklarda ve AC sistemlerde oluşan DC kaçaklarda optimum koruma sunarak doğrudan ve dolaylı temasa karşı hayati korumayı ve yangın korumasını güvenle yapıyor.

Yangın korumasında güvenirliği arttırdığı NK özellikli RCCB’ler ile daha kapsamlı yangın koruması yapabiliyor.  Doepke B tipi RCCB’lerin kendi içinde de 9 farklı versiyonu mevcuttur.

 

 1. Temel Uygulamalar İçin
 2. Seçici (Selective) Özellikli
 3. Şantiye ve Mobil Tesisler İçin
 4. Acil Durum Kapatma Fonksiyonlu (NA)
 5. Özel Gerilimler ve Frekanslar İçin
 6. Uzaktan Açtırmalı RCCB (FT)
 7. Madencilik Uygulamaları İçin
 8. Isı Pompaları İçin (HP)
 9. Fotovoltaik Uygulamalar İçin (PV)

novsen-makale-gorseli

B+ TİPİ ARTIK AKIM DEVRE KESİCİ
(B+ TİPİ RCCB)

b-arti-tipi-artik-akim-devre-kesici

B+ RCCB, Doepke tarafından özel olarak üretilmiş olup AC-DC ve karışık frekanslı artık akımlara karşı koruma sağlar. B tipinin sunduğu özellikleri kapsayarak ayrıca maksimum 420 mA açma eşiği ile 20 kHz’e kadar tüm frekanslardaki artık akımları sorunsuz bir şekilde algılar. B+ karakteristiğine sahip cihazlar bu nedenle daha iyi yangın koruması sağlar, yani nominal frekansın üzerinde frekanslara sahip artık akımlar oluştuğunda bile optimum yangın koruması sunar.  B+ tipi RCCB’ler 2 farklı çeşitte kullanıma sunuluyor:

 1. Temel Uygulamalar
 2. Şantiye ve Mobil Tesisler İçin

Doepke ile kaçak akım çözümlerini kaliteli bir şekilde genişleten Novsen, piyasada çok sık karşılaşılan, her alana A tipi kaçak akım koruma ürünleri konulmasının yeterli koruma yapmadığını hatırlatıyor.

Yük çeşidine göre AC, A, F ve B tipi rölelerden birinin seçilmesi gerektiğini belirten Novsen’den kaçak akım hakkında detaylı bilgi ve eğitim alabilirsiniz.