novsenden-alandan-zamandan-ve-maliyetten-tasarruf-ettiren-roleler-frer-combi-6-z

Frer markasının Türkiye pazarındaki distribütörü olan Novsen, elektrik malzemeleri pazarına son derece yenilikçi ve özelleştirilmiş çözümler sunmaya devam ediyor. Bu çözümlerden biri olan Frer Çok Kanallı Kaçak Akım Rölesi Combi 6 kullanıcısına alan ve kurulum süresi açısından ciddi bir tasarruf sunuyor.

6 Toroid Birden Tek  Kaçak Akım Rölesinde!

Frer Combi 6 çok kanallı kaçak akım koruma röleleri, 6 adede kadar farklı toroidlerin tek bir cihazda toplanmasını sağlıyor. Sadece 3 DIN modül boyutundaki tek bir röle ile 6 röle performansı sunuyor.

Bu sayede birden fazla röle kullanmaya gerek kalmadan kullanılan Combi 6, maliyetten ve alandan tasarruf sağlıyor. Kurulum kolaylığı sayesinde zamandan da tasarruf sağlayan bu röle A/F ve B Tipi toroidler ile kullanılabiliyor.

A ve F tipi uygulamalar için 30mA-30A ayar aralığını sunan Combi 6 kaçak akım röleleri B tipi uygulamalar için 30mA-1,5A ve 300mA-15A ayar sahası sunuyor.

Frer Çok Kanallı Kaçak Akım Rölesi Combi 6’yı İnceleyelim

Combi 6’yı tek bir ürünle 6 farklı hatta kadar izleme ve koruma imkanı tanıyan yeni nesil kaçak akım rölesi olarak tanımlayabiliriz. A tipi-F tipi ve B tipi röle olarak kullanılabiliyor. Kanal sayısına bağlı olarak aynı anda birçok elektrik hattının kontrolünü sağlamasının yanı sıra Combi 6’nın başka avantajları da var.

novsen-frer-combi-6-z

Çıkartılabilir klemensler sayesinde daha kolay bağlantı aşamaları sağlayan Combi 6, programlama açısından da yeni nesil bir konfor sunuyor. Dijital ekranı sayesinde kolayca izleme ve ayar yapılabiliyor.

Anında ayarlama yapabilmek için üzerinde bulunan 4 buton, her bir kanal için özelleştirilmiş 20’den fazla ayarlanabilir parametre ve kopyala-yapıştır fonksiyonu sayesinde hızlı ayarlama yapabilme imkanı sunan Combi 6, kullanıcı dostu olduğu kadar elektrik sistemlerinin güvenliğini de arttırıyor.

Çok Kanallı Kaçak Akım Rölesi Combi 6’nın üzerinde bulunan “Channel” butonu sayesinde 6 farklı kanalın ayarları kolaylıkla gözlemlenebiliyor ve ayarlanabiliyor, kanallar arası geçiş yapılabiliyor. Combi 6’nın diğer özellikleri arasında gerçek zamanlı saat üzerinden çalışan RTC işlevi ve her kanal için tarih, saat bilgileri ile birlikte son 5 açtırma olay kaydı takibi fırsatı var.

Test/Reset tuşları ile uzaktan denetleme yapabilen Combi 6,RS485 Modbus haberleşme ile mevcut Scada sistemilerine uyum sağlıyor. 3 farklı filtre modu (3rd, dır ve AF(Antifibrilasyon) bulunan çok kanallı kaçak akım röleleri, kullanım amacına göre profesyonel çözüm sunuyor. Rölelerin fonksiyonları arasında ölçme, alarm ve trip-açma aktiviteleri bulunuyor.

frer-combi-6-ekranlari-2

Combi 6’nın Bağlantıları

Combi 6’nın X52UL6 versiyonu yalnız A ve F tipi uygulamalar için satışa sunuluyor. A ve F tipi röle olarak kullanılan bu versiyon 6 adede kadar toroidlerin bağlanmasına olanak sağlıyor. Aynı boyut veya farklı boyut fark etmeksizin birden fazla toroid ile kullanım kolaylığı sunan bu röle A veya F tipi rölelerin gerekli olduğu sistemlerde kullanılıyor.

Yüksek frekanslarda oluşan harmonik kaynaklı kaçakları filtreleyebilmek için cihazda 3 farklı filtre modu bulunuyor, bu sayede gereksiz açmaları önlerken, aynı zamanda hayati korumayı da garanti ediyor.

frer-combi-6-tdc-2

Combi 6’nın X52UB6 versiyonu yalnızca B tipi uygulamalar için kullanılıyor. 6 adede kadar, boyut fark etmeksizin Frer B tipi sensörün bağlanması ile röle çalışıyor.

Tek bir B tipi röle ile 6 adet B tipi röle yerine geçen bu versiyon, 1kHz üstü karışık frekans devrelerinde ve B tipi röle kullanımının zorunlu olduğu yerlerde kullanılmak için satışa sunuluyor. 3 farklı filtre modu bulunması sayesinde, kullanım amacına göre koruma ve izleme yapıyor.

frer-combi-6-tdb-2

Combi 6’nın X52UX6 versiyonu karışık A-F ve B tipi uygulamalar için satışa sunuluyor. Bu versiyon, aynı anda hem A-F tipi hem de B tipi röle olarak çalışıyor. Karışık yüklere sahip sistemlerde oldukça büyük kolaylık sunuyor.

3 farklı filtre moduna sahip bu röle F tipi veya B tipinin zorunlu olduğu yerlerde kullanılıyor. Sistemde sonradan belirlenen bir yük varsa, yük F tipi standardında ise uygun boyutlu herhangi bir toroid, B tipi standardında ise Frer B tipi sensör ile bağlantısı yapılıp kullanılıyor. Bu sayede ayrıca bir röle satın almaya gerek kalmıyor. Karışık tip toroid ve sensör bağlantısı seçenekleri aşağıdaki gibi sıralanıyor:

1 adet B tipi girişi – 5 adet A-F tipi girişi

2 adet B tipi girişi – 4 adet A-F tipi girişi

3 adet B tipi girişi – 3 adet A-F tipi girişi

4 adet B tipi girişi – 2 adet A-F tipi girişi

5 adet B tipi girişi – 1 adet A-F tipi girişi

Maliyetten, yerden ve zamandan tasarruf sağlamasıyla ön plana çıkan ve Novsen tarafından elektrik sektörüne kazandırılan Çok Kanallı Kaçak Akım Rölesi Combi 6; Dünya ile birlikte gelişen, değişen ve yeni çözümlere ihtiyaç duyan elektrik sistemlerine önemli avantajlar kazandırıyor.