2mkablo-serdarbaykal-roportaj

2m Kablo Satış Pazarlama Müdürü Serdar BAYKAL 15.04.1975 İstanbul doğumlu ve bekar. Çalışma hayatına bakış açısını tarif ederken ‘’ Benim eşim, işimdir ’’ diyor. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. İş hayatına Cankurtaran Holding Ekosan A.Ş.’de görev alarak başlamış.

Buradaki 8 yıllık tecrübeden sonra, 2004 – 2007 yıllarında 3 yıl sektörün önde gelen bir toptancı firmasında Satış Müdürü olarak görev almış. Son 5 yıldır da 2M Kablo’da sektörün sevilen isimlerinden olarak başarı ile Satış Müdürü görevini devam ettiriyor.

Nurşah Sunay: Serdar bey, 2m Kablo’nun çalışmalarında ve projelerinde ‘’farklı olmak’’ temalı bir politika güttüğünü düşünüyoruz, yanılıyor muyum?

Serdar Baykal: Haklısınız, ama önce neyi farklı yapıyoruz ona bakalım. Biliyorsunuz, sektörümüz her şeyin uzun zaman aynı kaldığı bir sektör.

Aynı projeler, aynı firmalar, aynı ürünler. . her şeyin aynı olduğu bir sektörde ortaya çıkan, firmaların fiyat bazlı rekabetinden kaynaklı kar elde edebilmek için standart dışı imalatla bir yere gelebilme çabası.

Bunun sonu yok. Yıllardır sektör bize bunu öğretti. Ucuz mal satmak bir şey ifade etmiyor. Biz 2m Kablo ile hep ucuz mal satma çabasından ziyade, uygun fiyatlı ama fark yaratacak ürünle beraber müşterilerimize birçok faydayı da sunabileceğimiz satış politikası üzerine kenetlendik.

Donanım önemli ve sizi bir adım öne çıkartan faktör. Bunun içinde pazarlama çalışmaları çok önemli. Satış tarafında pazarlamayı çok önemsiyorum.

Müşterinin yanına gittiğimde beni önde tutacak uygulama, aslında pazarlamanın yaptığı faaliyetlerdir. Satışta firmaya güven, markaya güven, satış danışmanına güven ve nihayetinde satın almacının kendisine olan güveni çok önemli.

Müşterinin bizim şahsımızdan önce markamıza ve firmamıza güvenmesi lazım. Pazarlamayla bunu oluşturmaya çalışıyoruz. Bu tesadüf değil tabii ki. Doğru ürün, ilkeler, prensipler, ürüne ve markanıza inanan çalışanlarınız olmalı.

Ben her zaman insan faktörünün ürün kalitesi kadar etkili olduğuna inandım. Personeliniz sizi rezil de edebilir vezir de edebilir.

Toplam kalite yönetiminden yola çıkarak, ürettiğimiz ürünün hammadde tedarik ettiğimiz tedarikçimizden, üretim aşamaları, üretildikten sonraki müşteriyle buluşacağı zamana kadar ki süreçler, satış danışmanı arkadaşlarımızın genel duruşu, ürünün sevkiyatına giden şoförümüzün genel kalitesi, ürünümüzü pazara sunan bayilerimizin sektördeki genel kalite algısı, ambalajı, faturası pazarlama alanı altında yaptığı her türlü faaliyetler, promosyonlar biz bunların hepsinin aynı ve belli bir kalite çizgisinde olması gerektiğine inanıyor ve uyguluyoruz.

Satıştan gelen, sahayı, piyasayı, müşterilerinin algısını bilen bir ekip olarak biz hep bu prensipteyiz. Biz müşterimiz gibi düşünmeye çalışıyoruz ve beklentilerini iyi analiz ettiğimiz, bilgimiz, tecrübemiz doğrultusunda pazar neyi istiyor diye düşünüp o doğrultuda ilerliyoruz.

Tek taraflı kazanç olan ilişkiler uzun ömürlü olmaz iki taraf kazanmalı ve memnun olmalı ki bu ilişki uzun yıllar devam edebilsin. Bunun için de ilkeler, prensipler sizi siz yapan değerleriniz ve ne pahasına olursa olsun bunlardan ödün vermeden faaliyetlerinizi yürütmeniz son derece önemli.

Nurşah Sunay: 2m Kablo’nun sizi etkilediğinizi söylediğiniz hikayesini okurlarımızla paylaşır mısınız?

Serdar Baykal: Elbette, okuyucuların da fayda sağlayabileceği nitelikte anlatmaya çalışayım.

2M Kablo 1993 yılında, 70m2 bir yerde, Mehmet Dereli ve Mahmut Keleşoğlu beraberliğinde kurulmuş, yalnızca bir çalışanla sadece Koaksiyel kablo üreterek ticari hayatına başlamış bir şirket.

2M Kablo ismi de buradan geliyor. Firma sahibimizin elektrik mühendisi olması ve üretimden gelmesi 2M Kablo’nun başarısında önemli bir faktördür.

Bugün geldiğimiz noktada ise 20.yılımızı kutlarken 23.100 m2 li açık kapalı üretim alanı olan, 160 çalışanıyla kadrosunun yüzde 35’i beyaz yakalı ve üretiminin %40 dan fazlasını Avrupa ülkelerine ihraç eden bir firmayız.

Yaklaşık 3600 kalem imalatımız söz konusu. İhraç ettiğimiz ülkelerin refah düzeyi ihracatımızın ciromuz içerisindeki payı ve yıllara göre artan oranı önemli .

Sertifikasyon anlamında da yeterliliği sağlamış ve uluslararası arenadaki faaliyetler de ilkelerimizi ön planda tutarak ilerledik ve bugünlere de bu şekilde ulaştık.

Bizim görevimiz ulaştığımız noktayı korumak ve yukarıya taşımak. Bu hikaye beni şahsım adına perçinliyor. Satışta da başarı inanmaktan geçiyor. İnanmazsanız başarılı olamazsınız.

Bu inancımız sayesinde müşterimize enerjimizi veriyoruz. Bu anlamda ailemizin ferdi diye nitelendirdiğimiz gerçekten iyi günde, kötü günde denildiği gibi her anlamda bir arada olduğumuz müşterilerimiz var. Hedefimiz ticaretimizi müşterilerimizle uzun ömürlü kılmak.

Nurşah Sunay: Peki, 2M Kablo’nun İlk’leri, En’leri ve önemli başarılarını anlatmanızı istesem başlıklarınız neler olurdu?

Serdar Baykal: Bu anlamda İhracat başarımız önemli. 2008 yılında İTO tarafından En Başarılı İhracatçı Ödülümüz ve 2011 yılında da İhracat Onur Ödülümüz var.

Türkiye de ilk kez Yangına dayanıklı koaksiyel kabloyu imal eden firmayız. Ayrıca ilk fiziksel köpürtmeli koaksiyel kabloyu üreten de 2m Kablo’dur.

Türkiye’de Yangına dayanıklı kablolarda hem İngiliz LPCB, hem de Alman VDE sertifikasına sahip ilk ve tek firmadır 2M Kablo.

Avrupa’ya ihracat yaparken gerekli olan LPCB sertifikası hakkında bilgi verir misiniz?

Avrupa’ya ürününüzü pazarlarken TSE veya diğer belgeleriniz tek başına yeterli olamayabiliyor. Her ülkenin kendi belirlediği standartlar ve bunu sağlayan sertifikalar var.

İngiltere pazarında ve bu sertifikanın kabul gördüğü diğer pazarlarda var olabilmeniz için LPCB den sertifikanız olmalı. Her ülkenin kendisine göre bir yangın yönetmeliği ve bu yönetmelik kapsamında üreticilerin sağlaması gereken belli yeterlilikler söz konusu.

LPCB kapsamında konuyu incelersek hammaddeyi tedarik ettiğimiz kanaldan başlayıp, tedarikçinizin ve hammaddenin taşıması gereken özelliklerle başlıyor bu firmaları kuruluşa ibraz ediyorsunuz.

LPCB den bağımsız hammadde sağladığınız firmayı değiştirmeniz bile söz konusu olamıyor artık. Hammaddenin firmaya giriş sürecinden başlayıp ürün haline dönüşüp pazarda müşteriyle buluştuğu ana kadar ki bütün süreci gözetim altında tutan bir sertifikadır.

Müşteri talepleri çok ön plandadır. Müşterinin neyi talep ettiğini ve müşteriye neyi sunduğumuzu gözlem altına alır. Teklife dönüşmeden önceki müşteri talebinden başlayarak incelenir müşteri ne talep etmiş, biz ne teklif etmişiz, teklif onaylandıktan sonra siparişe ne diye geçmiş ve nihayetinde sevk edilen kablo ne imiş.

Müşteriye yanlış bir ürün sunarak müşteriyi yanlış yönlendirmemek adına yapılmıştır. Üreticinin insiyatifine bırakılan hiçbir boşluk söz konusu değil. Yılda 2 kez kendi tesisimizde LPCB tarafından denetleniriz.

Ayrıca bizden bağımsız sertifikalı ürünü sattığımız bir projede de ürünü ibraz ettiğimiz şekilde üretip üretmediğimizi, standartları karşılayıp karşılamadığımızı kontrol etmek için denetlerler. Uygunsuz durum tespit edildiğinde sadece sertifika iptali değil ticari itibarınızı yok edecek her türlü propagandayı yaparlar.

Bir yıl web sayfalarının ana girişinde tüm dünyaya afişe etmek gibi. Zaman zaman bu gibi durumları yaşayan firmalara şahit oluyoruz. Geçmişte yerli bir imalatçımızda maalesef benzer bir durumu yaşamıştı.

Biraz da yangına dayanıklı kablolarla ilgili nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda satın almacılarımızı bilgilendirelim..

Dünya standartlarında esasında altı kalın çizgilerle çizilmiş standartlarda FE180 kablo dediğimiz kablonun yangın esnasında 180 dakika boyunca veri iletebilme özelliğini koruması demektir.

Bu üründe sadece 180 dakika dayanması değil, yangın esnasında zehirli gaz çıkartmaması, çıkarttığı dumanın görüş mesafesini daraltıcı şekilde siyah duman değil %96 ya kadar görüş mesafesini sağlayabilecek beyaz duman çıkartması önemlidir.

Mesela Polat Tower’da kullanılan kablolar bizim kablolarımızdır. Yangına dayanıklı kablolarda darbeye karşı dayanıklılığı da önemlidir.

Yıkım esnasında binanın yıkılmasıyla kablonun işlevinde sıkıntı olmaması, yangın söndürme sistemi devreye girince püskürtmeden kaynaklı kablonun etkilenmemesi, kabloların kablo odalarında demet şeklinde enerji kabloları ve diğer kablolarla bir arada olması durumunda, diğer kablolardan etkilenmesini görmek amaçlı demet testini geçmesi yine önemlidir.

2M Kablo laboratuvar konusunda bu testlerin hepsini yapabilecek kapasitededir. Bence karar vericilerin bunlara özen göstermesi gerekir.

Tek başına TSE bu testlerin hiçbirisini karşılamaz. Ürettiğimiz ve pazara sunduğumuz kablolarımızda belki sadece Koaksiyel kablo grubunda ekrana gelen görüntü kablo kalitesini test etmenizi anında sağlayabilir ama diğer kabloların tamamı Yangına dayanıklı kablo grubuda dahil tesisatın altında kalan ve maalesef risk gerçekleşmedikçe kablonun kalitesini test edemeyeceğiniz bir yapıdadır.

Yangın çıkmadan bir facia yaşanmadan kablonuzun gerçekten kaliteli kablomu, olması gereken özellikleri taşıyormu bunu anlamanız çok güç.

Devletin bunu şansa bırakmayacak şekilde yangın yönetmeliği ile net altını çizdiği bir durum ve satın almacının yeterince bilgisi yoksa iş tamamen üreticinin vicdanına kalmıştır. Konu vicdana bırakılacak kadar hafif bir konu değil.

Az önce bahsi geçen LPCB sertifikası ürünün bu test kontrollerinin yanı sıra, gelen taleplere uygun ürün verip vermediğimizi bile sorguluyor.

Aslında tamamıyla kullanıcıyı koruyan bir yapı işi kesinlikle şansa bırakmıyor. Hammadde tedarik ettiğimiz kanalı bildiriyoruz inceleniyor uygunluğu tespit edildikten sonra onlardan bağımsız değiştiremiyoruz.

Dolayısıyla uluslararası sertifikayı sorgulamak burada ön plana çıkartıyor. Satın almacı uluslararası sertifikası olan bir firmayı tercih ettiğinde şunu iyi bilmeli ki o sertifika zaten tüketicinin bütün çıkarlarını koruyacak niteliktedir.

2M Kablo hem İngiliz LPCB hem de Alman VDE sertifikalarına sahip Türkiye’de ki tek firmadır. Ürettiğimiz üründe üretimden kaynaklı bir sorun olduğunda oluşan hasar her ne ise 20 milyon euroya kadar da sigortalayan tek firmayız.

Bu bizim Ürün Sorumluluk Sigortası adı altında sektöre sunduğumuz bir güvencedir. Benim markamı projesinde kullanan aracılar için güvenle forse edebilecekleri bir güvencedir.

 Hep Avrupa’dan bahsediyoruz, 2m Kablo Ortadoğu’da nasıl?

Ortadoğuda da varız ama Avrupa bu noktada işi kafamıza vura vura öğreten ülkeler. İhracat kanadında Avrupa standartları neyse, Avrupa kendi insanına nasıl sahip çıkıyorsa, ülke standartlarıyla olması gerekenin altını kalın çizgilerle çiziyorsa, biz Avrupa’ya onların istediği şartlarda ve onların istediği standartlarda yakalamak ve asla ödün vermeden satmak zorundayız.

Kablonuzda bir sorun çıkarsa bırakın o firmayı bir daha o ülke sınırlarına girmeniz bile pek mümkün olamıyor.

Bizim için 1 kişi de 100 kişide önemlidir. Ben Avrupa’ya nasıl yaklaşıyorsam iki katı fedakarlık yaparak kendi ülkeme de olması gereken standardı anlatmak, uygulamak ve oturtmak zorundayım prensibini ekip olarak benimsemiş durumdayız.

Kablo ve İletkenciler Derneği’ne üyeyiz. Firma sahibimiz Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı. ‘’Güvenli Kablo Harekatı’’ adı altında da bu faaliyetlerimizi yönlendiriyoruz.

Bıkmadan usanmadan işte kaybetsek bazen müşteri de kaybetsek olması gerekeni ortaya koyuyor ve asla ödün vermeden ilerliyoruz. Fiyatlardan dolayı çok iş kaybettiğimiz zaman oldu ama konumuza hakim olduğumuzu düşünüyorum.

2 M Kablo Bayi sayınız nedir?

Türkiye’de sözleşmeli 38 noktayla sözleşme kapsamında karşılıklı taahhütlerle çalışıyoruz. Türkiye genelinde bu rakam önemli. Ankara, İzmir, Antalya, Adana ve Bursa’da bölge müdürlüklerimiz var.

İstanbul merkezde de şuan da bulunduğumuz 800m2 Perpa ofiste faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Burada sadece satış ve pazarlama departmanımız var.

Hem proje bazlı hem de bayi bazlı faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Ayrıca 2005 yılından beri Moskova da bir satış ofisi ve depo ile faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Rusya da bir çok önemli proje de 2M Kablo kullanılmıştır.

Peki bayilerle proje firmalarını yüzdelersek oran nasıl?

Satışlarımızın neredeyse %70’i bayi üzerinden sürdürülüyor. Geri kalan kısmı ihraç kayıtlı satışlar Ve Türkiye’nin önde gelen müteahhit firmalarıdır.

Bayi satışlarımızın da büyük bir kısmı proje bazlı. Hem marka bilinirliği hem de ulaşılabilirlik bizim için önemli. Bunu bayilerimiz kanalıyla sağlamayı prensip edinmiş bir firmayız.

Biz üreticiyiz ve müşterilerimizin rakibi değiliz dolayısıyla faaliyetlerimizde müşterilerimizin önünü açacak ve güven duymalarını sağlayacak şekilde yürütmek önemli.

Kablo Sektöründe Genel pazarın yüzde kaçını 2M Kablo alıyor?

Kablo sektöründe onu söylememiz maalesef biraz güç. Böyle bir araştırma yok. Biz zaten pazar payını kendimize hedef olarak seçmedik.

Sahanın şu kadarına sahip olmalıyız gibi bir yaklaşımdan öte olmamız gereken yerlerde olacağız. Bu bizim kendi hedefimiz.

Sektörün önde gelen, uluslararası birçok firmanın ana bayiliğini yapan özel firmalarla çalışıyoruz. Ülke kalite algısı ve refah düzeyi yükseldikçe Pazar payımız da otomatikman artacaktır.

Dileğimiz yangın ve sonucunda zehirlenerek ölümler gibi kötü tecrübeler yaşanmadan yani risk gerçekleşmeden toplumda algının oturması ve devletin bu konuda kalıcı çözümler üretmesi.

2013 ile ilgili 20.yılınız olduğundan bahsettik. O zaman bu yıl 2M Kablo’yu piyasalarda çok duyacağız diyebilir miyiz?

Tüm çalışanlarımız ve iş ortaklarımızla birlikte 20.yılımızı kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Öncelikle bizlerin sahada kendimizi ifade etmemize vesile olan siz değerli basın mensubu dostlarımız daha sonrada gerek tedarikçilerimiz gerekse de 20 yıldır bizimle kader birliği yapmış, bizlere inanmış dostlarımız, iş ortalarımızla birlikte 2013 senesinde hep birlikte kutlamalar yapacağız.

Pazarlama faaliyetlerimize de bu anlamda önem vereceğiz. Yeni ürünlerimiz var. Enerji kablosu yatırımlarımızı tamamladık, sertifika süreçlerimiz bitti, makinalarımız geldi. Muhtemelen ocak ayı sonunda da Enerji Kablosunu üretebilir konuma geleceğiz.

Satış süreci 2013 yılı ile beraber mi başlayacak?

SB: Evet Gerek tesis müsaitliği, gerek beyaz yaka kadrosunun etkinliği ve yetkinliği ve zayıf akımdaki yıllara dayalı tecrübesi artık bizi enerji kablosu üretebilir konuma getirdi. Üretelim de satarız mantığıyla değil, yine ilk önce sertifikasyonlarını ve gereken şartları sağlamaya çalışıyor ve yerine getiriyoruz.

Ön inceleme ve piyasa araştırması yapma şansınız oldu mu, tepkiler nasıl?

Bayilerimiz heyecanla bekliyor. Bizde satış stratejilerimizi bu doğrultuda kuracağız. Bellibir bütçesel yatırımla bu sürece girdik. Yönetim Kurulu Başkanımızın bu konudaki heyecanı, biz çalışanları da dinamik tutmaya sebebiyet veriyor.

Kendisi üretimden geldiği için bu konularda çok heyecanlı. Tesis ve ekip müsait olduktan sonra Enerji kablosu üretmek çok büyük bir yatırım gerektirmedi.

Bizim misyonumuz Alçak gerilim kabloları üretmek. Aynı zamanda özellikli spesial kablo grupları bizi cezbediyor. Standart enerji kablosu üretmek bizim konumuz aynı zamanda hedefimiz değil hiçbir zaman da olmayacak.

Mevcut ürün gamımızın yanında müşterilerimize bu gruptanda kablolar sunabilecek olmamız bizim için mutluluk verici.

2M Kablo’nun en güçlü yanlarından biri de Ar-ge noktasındaki faaliyetleridir. Ar-ge de çalışan mühendis arkadaşlarımız, aylık ortalama 60 yeni ürünle faaliyetlerini yürütüyorlar. Ar-ge ve kalite kontrol departmanları, 2M Kablo’da etkin ve ön planda olan bir bölüm.

Kalite kontrol, fabrikamızda bağımsız bir yönetimdir. Direk genel müdüre bağlıdır. Bu da çok önemli bir gücümüzdür.

Bizim nasıl aylık ciro hedefimizi yakalama gibi bir hedefimiz varsa Kalite kontrol bölümünün hedefi de aylık hatalı üretimi tespit etmek ve hatalı üretilen ürünleri müşteriyle buluşturmamak. Bunu yaptıkça hedeflerine ulaşmış oluyorlar. Çok önemli bir çizgi.

Sanırım henüz bünyenizde bakır eritme tesisiniz yok..

Yok ama fizibilite çalışmalarımız devam ediyor.

 Serdar bey, Sektörüm Dergisi’ne yönelik öneri, yorum varsa eleştirilerinizi alabilir miyiz?

SB: Söyleşi boyunca 2M Kablo’nun ilkelerinden prensiplerinden bahsettik.

Bizim şirket sloganımızın ‘’Neyi taahhüt ediyorsak onu üretiyoruz’’ olduğunu söyledik. Yapamayacağımız hiçbir şeyi tahhüt etmez, tahhütlerimizide ne pahasına olursa olsun yerine getiririz.

Biz her zaman, bu prensipleri bizim gibi ilke edinen, aynı dili konuşabildiğimiz firma ve kuruluşlarla bir arada olmaya çalıştık ve buluştuk.

Müşteri boyutunda değil sadece tedarikçiden tutunda, pazarlama faaliyetlerimiz yürüttüğüm matbadan, hizmet aldığım firmalara kadar.

Ben Sektörüm Dergisi’ni de, aynı dili konuşabildiğimiz bir basın organı olarak görüyorum. Sizinle ilk tanıştığım günden beri tüm ekibin bilgili, sektörün nabzını iyi tutabilen, sektörün neden hoşlanıp, neden hoşlanmadığını iyi bilen, sektörün içinden yetişmiş, müşterisi gibi düşünebilen, müşterisi gibi hareket edebilen insanlar tarafından oluşturulan bir dergi olduğu için benim hoşuma gidiyor.

Bizim 2m kablo olarak bu yayını tercih etmemiz ve yaptığımız çalışmalarda buluşuyor olmamız bir tesadüf değil.

Bundan sonra da sektörün ileri seviyelere gelmesini sağlayabileceğimiz her fikrimizi, her cümlemizi derginiz sayesinde pazarla buluşturacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sektörüm Dergisi’ne bu anlamda inanıyoruz ve güveniyoruz..

‘’We Produce What We Promise..’’

2m Cable Sales and Marketing Manager Serdar BAYKAL was born on 15.04.1975 in İstanbul and he is single. When he describes his perspective on his career he says “My wife is my job”. He is a graduate of Marmara University Business Administration Faculty. He started his career at Cankurtaran Holding INC. After the 8-year experience there, he worked as a Sales Manager in a well-known whole sale company of the sector for 3 years between 2004-2007. For the last 5 years, he has been carrying out the duty of Sales Manager as loved identity of the sector at 2M Cable.

We believe that Mr. Serdar has policy based on “being different” in the works and projects of 2M Cable, are we wrong?

You are right. But first, we should take a look at what it is that we do differently. As you know, our sector is one those, where everything stays the same for a long time. The same projects, same companies, same products.. in a sector where everything is the same, emerges the effort of coming to particular positions by out-of-standard production so as to profit from the price based competition of the firms.

This isn’t taking us anywhere. For years, the sector has taught us this way. Selling cheap products does not mean anything. We as 2m Cable, we have united on a sales policy that can offer many advantages to our customers with products, which can create differences, at reasonable prices instead of trying to sell the cheapest product all the time. Hardware is important and it is the factor that can push you one step ahead.

And for this, activities of marketing are crucial. I care really much about marketing for sales. The applications that can highlight me, when I go to a customer are in fact the activities of marketing. In sales, trusting the firm, brand, the sale representative and finally the self-confidence of the buyer are of great importance.

The customers are supposed to trust in our brand and company before us in person. We are trying to achieve this with marketing. This is no coincidence for sure. You need to have the right products, principles, ideals and employees that believe in the product and the brand. I have always believed that the human factor is as effective as the product quality.

You staff can both make or break you. In accordance with the total quality management, we believe and implement that all of the following are at a specific quality; the product we produce, our raw material supplier, production phases, the process from the production to delivery, the general figure of the sales representative, the general quality of the driver that delivers the product, the general sense of quality of our dealers that market our products, the packing, the bills, all the activities under the topic of marketing and the promotions.

As a team, with a history of sales, that knows the market and the customers’ perception, we always follow these principles. We try to think like our clients, and think about what the market wants in parallel to our knowledge, experience and the analyses we make on the expectations; and we take steps accordingly.

Relationships with one sided gains do not last long, both sides should gain and be satisfied so that the relationship will last for long years. And for this, it is extremely important that you carry out you operations without sacrificing ideals, principles and the values that define you, at all costs.

Would you like to share the story of 2m Cable that you said has touched you?

Sure, let me try to tell it in a way that our readers can also take advantage. 2M Cable was founded by Mehmet Dereli and Mahmut Keleşoğlu with just one employee in a 70m2 place in 1993. In those times it used to manufacture only coaxial Cables. The name, 2M Cable, originates from this.

The fact that our company owner is an electrical engineer and originates from production is an important factor in the success of 2M Cable. Today at this point, when we are celebrating our 20th anniversary, it has become a company that has 23.100m2 outdoor and indoor production area and 160 employees, 35% of who are white collar workers.

It exports more than 40% of its production to European countries. We have nearly 3600 units of manufacturing. The welfare rates of the countries that we export to and the share of our export in our budget and annually growing rate of our export are remarkable.

Having achieved adequacy in certification, we have grown in the operations in the international arena and come to this day by prioritizing our principles.

Our missions are to preserve and uplift this position we have achieved. Personally, this story encourages me. The success in sales depends on believing.

You can’t be successful if you don’t believe. Thanks to our belief, we give our energy to our clients. In this sense, we have clients that we consider as part of our family, and that we are together in every way on good and bad days. Our aim is to make our relationship with our clients last long.

What would your headlines be, if I wanted you to talk about the important successes, Firsts and Bests of 2M Cable?

In this sense, our success in export is significant. We have of Most Success Exporter Award in 2008 and Export Honour Award in 2011, both given by İTO (İstanbul Chamber of Commerce). We were the first company to manufacture Fire resistant coaxial cables in Turkey.

Plus, the first company to produce physical foam coaxial cable was 2m Cable. We are the first and only firm that has English LPCB and German VDE certificates in fire resistant cables in Turkey.

Can you give us information about the LPCB certificate that is required while exporting to Europe?

When you are marketing your product to Europe, TSE or other certificates alone may not be sufficient. Each country has standards of its own and certificates that guarantee this. In order to maintain our existence in Great Britain and other markets that acknowledge this certificate, you are supposed to have a LPCB certificate.

There is a fire regulation for each country and some requirements within these regulations to be met by the producers in question. If we take the matter into consideration in terms of LPCB, it starts with the channel that you supply for the raw material through and the features that your vendor and raw materials must carry, you submit these companies to the institution.

Even changing your vendor without informing LPCB is out of question. It is a certificate that supervises all the process from the entrance of the raw material to the firm to the time it is presented to the clients upon being transformed into a product.

Customer demands have great priority. It monitors what the clients demand and what we deliver. It studies the process starting from the customer demand before it is converted into an offer, and keeps on examining what the customer demand, what we offer, what the offer is written in the order as, and finally what the delivered cable is. It has been designed as not to mislead the customer by offering an inappropriate product to the customer.

There is no loophole that is in control of the manufacturer. We are inspected by LPCB in our own facility twice a year. They also inspect as to check whether we produce the product we submit and meet the standards in a project with and independent certificate. When an inappropriate situation occurs, they don’t only cancel your certificate they also do every kind of propaganda to destroy your commercial reputation such as declaring this on their homepage for a year. We witness firms undergoing these events from time to time. One of our domestic manufacturers had a similar event in the past.

Let’s give some information to our buyers on what to take into consideration in fire resistant cable..

In the global standard which are strictly underline, FE180 cables means that the cable can maintain its data transmission feature for 180 minutes during a fire. For this product, not only resisting for 180 minutes is important but also it mustn’t emit poisonous gasses, the smoke it emits shouldn’t be black, which can restrict the eye-sight, but it should be white that can provide up to 96% visibility range. The cables used in Polat Tower, for instance, were our cables.

Being impact resistant is also important for fire resistant cables. Other important specifications are, not malfunctioning by the demolishing effect while the building is collapsing, not being affected by the spraying when the fire extinguishing system activates, passing the harness test which aims to demonstrate that the cable is not affected by other cables if they are together in cable rooms with energy cables and other cables in a harness.

2M Cable is capable of conducting all these tests in terms of its laboratory. I think the decision makers should take this into consideration. TSE alone cannot stand for all these tests.

Among the cables that we produce and market, perhaps the image on the screen can enable you to test the cable quality for coaxial cables only; but rest of the cables including the fire resistant cables have a structure that is beneath the installation and the quality of the cable cannot be tested unless any risk situation occurs.

It is very hard understand whether your cable is high quality and carries the required specifications before a fire occurs. If the State does not emphasize this clearly by a fire regulation without any doubt or the buyer lacks knowledge, this is left to the conscience of the manufacturer.

This issue is not as trivial as to be left to the conscience. The LPCB certiciface, previously mentioned, questions the test checks along with even whether we delivered the products according to the demands. Actually it is a structure that completely protects the user; it never leaves the process to chance.

We submit the information of the company that supply our raw materials from, it is inspected and once its compatibility is determined we can’t change it independently without informing them. There questioning the international certificate is highlighted at this point. When the buyer prefers a firm with an international certificate, they should know that the certificate is capable of protecting the benefits of the consumer. 2M Cable is the only company that has got both English LPCB and German VDE certificates.

We are the only company that insure the damage caused by our products for up to 20 million Euros. This is a warranty that we offer to the sector with the name Product Responsibility Insurance. It is an assurance, which the resellers who sell my products, can confidently count on.

We have been speaking about Europe only, How is 2m Cable doing in the Middle East?

We are also present in the Middle East. But Europe hast the countries that forcibly teach us this job . As for the export, we are to sell under the conditions they determine and reach the standards they define and never sacrifice them.

We are to pay attention to what the European standards are, how the Europe is taking care of their own kind and how they strictly underline the requirements with standards. If a trouble occurs with your cable, you don’t have the chance to re-enter to that country, let alone the company. For us a single person or a thousand people are equally important.

We have taken the principle that even if we have to sacrifice twice as much, we have to teach, implement and fix the right standard in Turkey, the same way as we approach Europe. We are a member of Cable and Conductor Manufacturers Association. Our company owner is the vice president of its board of directors. We steer our activities with the name “Secure Cable Movement”

We do what is to be done and carry on without sacrificing our ideals without frustration even though we sometimes lose businesses and customers. There have been many occasions that we lost business opportunities due to the prices but I believe we are competent with what we do.

What is the number of your dealer offices?

We work with 38 contracted spots with mutual commitment within the concept of the contracts. This number is remarkable within Turkey. We have regional offices in Ankara, İzmir, Antalya, Adana and Bursa. At the İstanbul head office, we conduct our business in a 800m2 Perpa office.

Here we only sales and marketing departments. We conduct both our project based and dealer based operations. Additionally we have worked in Moscow with a sales office and a depot since 2005. 2M Cable has been used in many significant projects in Russia.

So, if we compare the ratio of dealer offices with the project companies what would the result be?

Almost 70% of our sales are carried out through dealers. The rest is export sales and pioneering contractor firms of Turkey. Most of our dealer sales are project based as well. Both brand recognition and availability are important for us. We are a firm that has determined it as a principle to achieve this through our dealers. We are manufacturers, not competitors of our clients, therefore it is important for us to conduct our operations in an approach to lead the way for our clients and to make them feel confident.

What is the market share that is taken by 2M Cable?

It is unfortunately hard to tell for the cable sector. There is no such research at present. We did not choose market share as a goal anyway. We will be far beyond the approach like we have to obtain a certain amount of the market.

This is our own goal. We work with pioneering private firms of the sector that carry out the main dealership of many companies. As the country’s sense of quality and level welfare improve our market share will automatically raise. Our wish is that the sense is established in the society and the State can produce permanent solutions for this matter without experiencing harsh results as deaths by fire or fire based poisoning.

We have mentioned that 2013 is your 20th anniversary. Can we say we will hear about 2M Cable very often in the sector?

With all our staff and business partners, we are happy to celebrate our 20th year. We will organize celebrations in 2013 with primarily you people the valuable people who let us express ourselves in the field, our suppliers, and our business partners who have made a pact of fate with us and believed in us for 20 year.

We are also going to place importance in our marketing activities in this sense. We have new product. We have completed our investment for energy cables; the process of certification is finished, our machines have arrived. Probably by the end of January we will be able to produce Energy Cables.

Will the selling process start in 2013?

Yes, the availability of the facilities, the activeness and competitiveness of the white collar staff along with their years of experience in the weak current have enabled us to produce energy cables. We don’t approach this issue with the idea to produce and sell it anyway, but we are trying to provide the necessary certifications and requirements and we are implementing them.

Have had the chance to make a preliminary examination, how are the reactions?

Our dealers are expecting with excitement. We are going to form our sales policies in accordance. We have initiated this process with a specific budget investment. The enthusiasm of president of our board of directors also causes to keep us dynamic.

As he comes from production, he is very eager in these matters. With facilities and teams at hand, manufacturing Energy Cables didn’t require a huge investment. Our mission is to manufacture low-voltage cables. Also the featured special cables attract us.

Manufacturing standard energy cables is not and will not be our issue or aim at any times. It is joyful for us that we can offer cables from this group along with our existing product range to our clients.

One of the strengths of 2M Cable is its operations in R&D. Our engineers working in the R&D department conducts their studies with an average number of 60 new products per month. R&D and quality control departments are efficient and prior departments in 2M Cable. Quality control is an independent management in our factory. It is directly subject to the general manager.

This is another very important strength of us. Just as we have a monthly budget goal to achieve, the goal of quality control department is to detect the defective production and prevent them from being delivered to our clients every month. They reach their goals as they do this. This is a very crucial line.

I guess you still haven’t got a copper melting facility within your body..

We haven’t, but we have on going feasibility studies

Serdar, can we learn your suggestions, comments and criticism, if you have, for Sektörüm Magazine?

All through the interview, we have talked about the principles of 2M Cable. We said our company’ slogan was “We produce what we promise”. We never promise to anything, we can’t do, and we always fulfil our promises at all costs.

We have always tried to meet and be together with firms and institutions that we can speak the same language with and that have taken these as principles like us. Not just for clients, also from the suppliers to the publishers that we do promotion business with and the companies that I receive service from.

I consider Sektörüm Magazine as a press organ that we can speak the same language with. Since the day I met your magazine, I have liked it because the whole team is knowledgeable, they can keep a close eye on the sector, they know what the sector likes or does not like, they have grown in the sector and can think and act like its customers. It is not a coincidence that we as 2m cable preferred this publication and we meet on the studies we do.

We are happy that we will present all our ideas and thoughts, which we think will enable the sector to advance, to the market through your magazine. We believe and trust Sektörüm Magazine in this sense..