togg-gemlik-bursa-fabrikasinda-bes-a-acil-aydinlatma-urunleri-kullanildi

Türkiye’nin yerli ve milli ilk elektrikli otomobilinin üretiminin yapıldığı, Gemlik’te bulunan 1.2 milyon metrekare alan üzerinde kurulu olan TOGG üretim fabrikasında, acil aydınlatma ürünlerinde Beş A markası tercih edildi. 2022 yılında seri üretime geçen TOGG, Türk otomotiv sektörü için yeni bir dönemin başlangıcı olarak konumlandırılması sebebiyle Türkiye’nin en önemli projeleri arasında gösteriliyor.

İlk etapta, 4.323 kişiye istihdam sağlayacak fabrikada, yılda 175 bin araç üretim kapasitesi bulunuyor. Gelecek 10 yılda ise 5 farklı modelden toplam 1 milyon adet otomobil üretimi planlanıyor. 2023 yıl sonuna kadar 28 bin aracın sahiplerine teslim edilmesinin beklendiği TOGG, üretim tesisinin teknolojik ve büyük prosesli yapısıyla oldukça dikkat çekiyor.

Togg Fabrikasında DALI Uyumlu Beş A Ürünleri

Bu büyük proje için fabrikada, 5.000 adete yakın DALI uyumlu acil aydınlatma armatürü kullanıldı. Dijital Adreslenebilir  Aydınlatma Arayüzü (Digital Addressable Lighting Interface) aydınlatma endüstrisindeki lider üreticiler tarafından geliştirilmiş açık bir iletişim protokolü olup, uluslararası IEC 62386 teknik standardında tanımlanmıştır.

bes-a-elektronik-tunam-acil-yonlendirme-armaturu

Başlangıçta kontrol edilebilir aydınlatma balastları için geliştirilen DALI protokolü, günümüzde çok çeşitli akıllı normal aydınlatma ile beraber acil aydınlatma ürünlerinin teknolojik gerekliliklerini de kapsıyor. DALI protokolü; sistem tasarımcıları, kurulum firmaları ve son kullanıcı için esneklik ve kolaylık sağlıyor.

dali-yerli-uretim-logo

DALI aynı zamanda, acil aydınlatma ürünlerinin Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ve TS/EN/IEC 50172 Standardı’na uygun takibi için güvenilir ve kararlı bir iletişim platformu sağlıyor. DALI organizasyonunun aktif bir üyesi olan Beş A, DALI uyumlu acil aydınlatma ürünlerini kendi bünyesindeki Türk mühendislerle tasarlıyor, üretiyor ve testlerini gerçekleştiriyor.

Acil aydınlatma elektroniği sektöründe, uzun yıllardır Türkiye’de tasarım ve üretim yapan sektörün öncü firmalarından Beş A Elektronik, uzman kadrosuyla hızlı, verimli ve yüksek kapasiteli üretim ile müşterilerine yurt içi ve yurt dışı pazarlarda güvenilir çözümler sunmaya devam ediyor.

bes-a-elektronik-wellco-tetra-acil-aydinlatma-armaturu

Teknolojiyi yakından takip ederek ürünlerine entegre eden Beş A; ileri düzeyde ürün test ekipman, cihaz ve donanıma sahip, sertifikalandırılmış laboratuvarlarında uluslararası standartlara uygun olarak üretim yapıyor.

bes-a-elektronik-rina-acil-aydinlatma-armaturu

Ürün yelpazesini kendi yazılımını geliştirdiği otomasyon sistemine uyumlu akıllı ürünlerle genişleten Beş A, en büyük ve özel projelerin ilk tercihleri arasındaki konumunu sürdürüyor.

togg-gemlik-bursa-fabrikasi

Beş A Elektronik, tüketici talepleri doğrultusunda, ürünlerini sertifikalandırdığı BSI, TUV, TSE gibi uluslararası standart kuruluşlarının katkılarıyla kendini sürekli geliştirmeye devam ediyor. Türkiye’nin önde gelen projelerinin yanı sıra ağırlıklı olarak Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri olmak üzere yurt dışına da ihracat yaparak sürdürülebilir gelişim ilkesi ile müşterilerine destek ve hizmet vermeye devam ediyor.