Tekpan 1976 yılında dönemin elektrik montaj ihtiyacına yanıt vermek amacı ile İzmir’de kurulan bir elektromontaj firmasıdır.

Öncelikli uygulamalarını enerji dağıtım ve kompanzasyon panoları oluşturmuştur. Çalışma hayatı süresince kendi pano ve kabin ihtiyaçlarını gidermek amacı ile boş pano ve kabin üretmekle başlamış, kendi projelerinde kullanıma almıştır.

Zaman içerisinde aynı sektördeki diğer firmalarında dikkatini çeken panolar yurtiçinde büyük ilgi görmüş, elektromontajın yanı sıra pano ve kabin üretimi de artmıştır.

Ancak gelen yoğun talep üzerine iki ayrı iş olan faaliyetlerini ayırmak ve pano üretimine gereken hassasiyeti göstermek, odaklanmak, belirli uluslar arası standartlara ulaşmak, bu detayları ürünlerine üretim sistemine yansıtabilmek hedefi ile “Tekpan endüstriyel pano ve kabin” fabrikasını İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesinde başlangıçta 8.000 m2 alana inşa etmiştir.

Uzun yıllar pano montaj tecrübesini beraberinde bu fabrikaya taşıyarak çalışmalarına başlamıştır. Yıllarca pano ve saha montajında sıkıntıları, ihtiyaçları birebir yaşamış olmanında oluşturduğu birikimi, ürün ve aksesuarlarına yansıtarak şuan ki çözümlerine, mevcut ürün yelpazesine ulaşmıştır.

Bu zaman zarfında konusunda yetkin bir kadro ve dünya standartlarını oluşturduğu teknolojik üretim hattı ile buluşturmuştur. Ürün gelişimi ve yeni teknolojileri kullanmayı adeta hobi edinen bir ar-ge departmanı ile birlikte “Her yıl yeni bir çözüm” sloganı ile değişim ve gelişimini sürekli hale getirmektedir.

Yurtiçi pazarlama ağında, beraberliklerinden büyük bir güç paylaştığı partnerleri ile hizmet vermeye devam etmekteyken, yönünü yurtdışı piyasalara da çevirerek Tekpan markasını söz konusu uluslararası pazarlarda da haklı bir yere taşımaktadır.