saglik-sktorunde-gelecegin-aydinlatmasi

Uluslararası bir ortaklık, hastalıkların daha iyi anlaşılması ve tedavisi için minimal invaziv bir yaklaşım olarak vücuda küçük kablosuz ışık kaynaklarını yerleştirmek için yeni bir cihaz platformu oluşturdu.

Bu, birçok birey için zaten hayat değiştiren çözümler sağlayan koklear implantlar, kalp pilleri ve beyin stimülatörleri gibi insan hücrelerinin elektriksel uyarılabilirliğine dayalı daha hantal cihazların implantasyonunun yerini alabilir.

İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi ve Almanya’daki Köln Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından sunulan yeni yaklaşım, organik ışık yayan diyotların (OLED’ler) akustik antenler üzerindeki entegrasyonuna dayanıyor.

saglik-sektoru-aydinlatmasinda-devrim-yaratacak-bulus

Modern akıllı telefonlarda yaygın olarak bulunan OLED’ler, hemen hemen her yüzeyde birikebilen ince organik malzeme katmanlarından oluşur. Çalışmayı yöneten Profesör Malte Gather;

” Bu özelliği OLED’leri doğrudan akustik antene biriktirmek için kullandık, böylece her iki platformun benzersiz özelliklerini tek, son derece kompakt bir cihazda birleştirdik “ dedi.

Yeni cihazlar, bu frekanstaki elektromanyetik alanlar su tarafından yalnızca zayıf bir şekilde emildiğinden, denizaltı iletişiminde kullanılanlara benzer şekilde sub-megahertz frekanslarında çalışır.

Bununla birlikte, radyolarda ve akıllı telefonlarda kullanılan klasik antenler, bu frekansta çok daha küçük ayak izi olan tıbbi bir implantta kullanılmak için çok büyük olacaktır.Doktorasının bir parçası olarak yeni cihazları geliştiren Julian Butscher:

“Klasik bir antenin aksine, düşük frekanslı bir elektromanyetik alandan enerji toplarken bile bir akustik anten çok küçük olabilir.” dedi.

Kablosuz ışık yayan cihaz, elektriksel stimülasyona umut verici bir alternatif olarak ortaya çıkan optik stimülasyonu hedefler, çünkü daha hücre seçici olabilir ve hatta genetik modifikasyon yoluyla bireysel hücrelerin uyarılmasını sağlayabilir.

Bu tür teknikler, örneğin başka türlü tedavi edilemeyen bir göz hastalığının tedavisinde erken klinik çalışmalarda umut verici sonuçlar göstermiştir. Ortaya çıkan birçok uygulama için, birden fazla bölge bağımsız olarak uyarılmalıdır ve bu nedenle modern beyin uyarıcıları genellikle çok sayıda elektrot içerir.

Bilim adamları, farklı akustik antenlerin çalışma frekansını boyutlarını biraz değiştirerek farklı değerlere ayarlayarak, küçük ampullerinin birçoğunu bağımsız olarak çalıştırabilir ve her birini ayrı ayrı açıp kapatabilirler.

Örneğin zayıflatıcı nörolojik bozuklukları tedavi etmek için vücudun farklı bölgelerinde birden fazla uyarıcının bireysel olarak adreslenmesi için gelecekteki potansiyeli taşır.

Bilim adamları, yeni cihaz platformlarıyla artık minimum cihaz boyutunu, düşük çalışma frekansını ve optik stimülasyonu birleştirerek “ideal uyarıcıyı” geliştirmeye bir adım daha yaklaşıyor.

Kaynak; labmate-online