ayberk_atik_amper

Türkiye’de Paratoner Üzerine Bir Devrim – Aktif Paratoner Standartı TS 13709 Yayında

Aktif Paratonerler konusunda ilk Türk Standartı olma özelliği taşıyan TS 13709, sektöre çok daha kaliteli ürün kazandırılmasını sağlayacak. 1968 yılından beri paratoner üretimi gerçekleştiren Amper ile standardın avantajlarını ve özelliklerini konuştuk.

1968 yılında kurulan Amper, yılların verdiği tecrübe ile gelişen teknolojiyi harmanlayarak, doğrudan doğruya müşteri ihtiyaçlarına yönelik ürünler geliştiren ve bu anlamda araştırma-geliştirme faaliyetlerine de gereken önemi fazlasıyla veren bir ekol durumunda.

Aktif Paratonerler konusunda TSE tarafından ilk kez bir standart yayınlandığını söyleyen Amper Kurumsal İletişim Uzmanı Ayberk Atik, bu sayede sektörde kaliteli ürünlerin yer alacağını belirtiyor.

Yıldırımdan Korunma ve Topraklama alanı için yeni bir Paratoner Standardı geldi. Bu standartın getireceği yenilik ve avantajlardan bahsedebilir misiniz?

Bugüne kadar Türkiye’de olmayan Paratoner Standartı, 2016 yılı itibariyle sektöre kazandırıldı. TS 13709 Standartı, Aktif Paratonerler için özel olarak hazırlandı. Üretimin ve dizaynın belli bir standarta bağlanmış olmasının, kaliteli ürün ve üreticiyi de beraberinde getireceğine inanıyoruz.

Amper’in bugüne kadar üretimini yaptığı Paratonerlerin, ilgili standarta yakın olduğunu söyleyebilir miyiz?

Amper olarak Türkiye’de Paratonerlerle ilgili bu güne kadar herhangi bir standart olmayışı nedeniyle, yurt dışındaki standart ve normları göz önünde bulunduruyorduk. Bu standartlardan ilk ve en önemlisi hiç şüphesiz Fransız NFC 17-102 standartıdır.

Şu anki Türk Standartının ise henüz çok yeni olması sebebiyle, ürünlerimizin uygunluk testlerini henüz neticelendiremedik. Ancak ilgili süreç devam ediyor ve mümkün olan en kısa süre içerisinde ürünlerimizin TSE belgelendirme işlemlerini tamamlamayı hedefliyoruz

Yıldırımdan Korunma ve Topraklama alanında haksız rekabet durumu var mı?  Sektörün daha iyi olması için neler yapılmalıdır?

Öncelikle Yıldırımdan Korunma ve Topraklama konusuna Türkiye’de halen tam olarak gereken önemin verilmediğini söyleyebiliriz. Ciddi anlamda profesyonel olarak bu konuya önem veren birkaç firma bulunuyor ve Amper olarak biz de bu firmaların başını çekmekteyiz.

Diğer üreticileri değerlendirdiğimizde, ürün ve hizmetlerinin belirli bir sisteme bağlı olup olmadığını bilemiyoruz. Bu açıdan bakıldığında sektörün durumu çok iç açıcı değil. Biz kalitemizden taviz vermeden yıllardır bu işi yapıyoruz. Yılların verdiği tecrübeyle belli bir çıtanın üzerinde ürün ve hizmet sunuyoruz.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ürünler nasıl değişiyor? Hangi ihtiyaçlara cevap veriliyor?

Yıllar önce Paratonerler ilk ortaya çıktığı dönemlerde “radyoaktif paratonerler” revaçtaydı. İçerisinde radyoaktif bir madde bulunan bu paratonerlerin, insan sağlığına zararlı oldukları gerekçesiyle TAEK (Türkiye Atom Enerji Kurumu) tarafından 2000’li yıllarda üretimine son verildi.

Amper olarak, en az 10 yıldır piyasada bulunan bu radyoaktif ürünleri topluyor ve yerine Aktif Paratoner ürünleri sunuyoruz.

Aktif Paratonerlerin Radyoaktif Paratonerlerden temel farkı; içerdikleri ve yıldırım yakalama işlevini yerine getirebilmelerini sağlayan mekanizmanın radyoaktif olmaması, hiçbir şekilde insan ya da çevre sağlığı açısından risk taşımamasıdır.

İlerleyen teknolojiye paralel olarak günümüzde artık kumandalı aktif paratonerler de yerini almıştır ki, bu paratonerlerin işlevini yerine getirip getirmediklerini, uzaktan (100 metreye varan mesafelerden) test etme imkanına sahibiz.

Söz konusu teknolojiyi dünyada ilk olarak kullanan “Franklin France” markası olmuştur. Biz Amper olarak, Franklin France’nin Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız. 2015 yılında düzenlediğimiz seminer kapsamında bu bahsetmiş olduğumuz (uzaktan test edilebilen) ürünleri de piyasaya tanıtmış olduk.

Amper ürünlerini İkitelli’de yer alan fabrikada üretiyordu. Ürün kapasitesini artırmak adına fabrika yatırımı yapmayı planlıyor musunuz?

Üretim yerimiz İstanbul’un İkitelli OSB bölgesinde yer alıyor. Dış Yıldırımlık ve Topraklama ürünlerimizin çoğu burada üretiliyor. Ürün gamımız zenginleştikçe daha geniş bir alana ihtiyaç duyduğumuzdan, 2016’nın son çeyreği ile birlikte fabrikamızı İstanbul’un Beylikdüzü bölgesinde, daha geniş bir alan üzerine taşımayı planlıyoruz. Amacımız yeni makinalar alarak üretim kapasitemizi daha da artırmaktır.

Yurt içi ve yurt dışı pazarını değerlendirebilir misiniz? Hangi pazarlarda faaliyet gösteriyorsunuz?

Amper markası hem yurt içi hem de yurt dışı pazarını yakından takip ediyor ve ihtiyaçları doğru analiz ediyor.

Dünyadaki teknolojik gelişmelerle sektörün ihtiyaçlarını birleştirerek özel çözümler üretiyoruz. İhracat konusunda da çalışmalarımıza ağırlık veriyoruz. Türki Cumhuriyetler ve Arap ülkelerinde aktif rol oynuyoruz.

2016 yılında tüketicilere sunduğunuz yeni ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?

2016 yılında ön plana çıkan ürünlerimiz arasında “İzoleli Yıldırımdan Korunma İletkeni” yer alıyor.

Bu ürün, yıldırım düştüğü anda standart olarak sistemlerde bulunan çıplak bakır iletkenin etrafında oluşan elektromanyetik etkiyi azaltan, bu sayede iniş iletkeninin yakınlarındaki elektrik-elektronik sistem ve ekipmanlara zarar gelmesini engelleyen bir üründür.

Hem yuvarlak hem de yassı olmak üzere 2 farklı tipi bulunuyor. Her ikisi de yıldırımdan korunma tesisatlarında kullanılıyor.

Yıldırımdan Korunma Sistemleri kategorisindeki bir diğer ürünümüz “Dijital Yıldırım Sayacı”dır. Öne çıkan özellikleri arasında Işıklı led ekrana ve sıfırlanabilme fonksiyonuna sahip olması yer alıyor.

Özellikle sıfırlanabilme özelliği, cihazın sınırsız kez test edilebilmesine imkan sağlıyor ki, bu da müşterilerin belirli bir zaman sonra sayaçtaki değeri okuduklarında yanılgıya düşmelerinin ve gerekli-gereksiz sistemi check etmelerinin önüne geçiyor.

Ürünümüz, müşteriler açısından hem sistem elemanlarının kontrolü hem de genel olarak sistemin ömrünü uzatmak için oldukça faydalı ve ekonomik bir çözüm olarak duruyor.

Bir diğer üretimimiz olan “Power Led’li Uçak İkaz Lambası”, klasik tipteki ikaz lambalarından farklı teknolojiyle donatılmış olup, minimum çevre koşulları altında maksimum ışık dağılımı yapacak şekilde tasarlanmıştır. Enerji Beslemeli ve Solar Panelli olmak üzere temelde iki farklı modeli bulunur. Her ikisinde de ortak bulunan soğutucu özelliği, ürünün ısınmamasını; sağlam materyalden oluşan gövdesi ise uzun bir kullanım ömrünü garantiliyor.

Elektronik Pota Çakmağı”, bu yıla damgasını vuran ürünlerimiz arasında yer almakta. Geleneksel termokaynak ateşleme sisteminin kaza riskini bütünüyle ortadan kaldıran ürünümüz, İSG Yasası ve Uluslararası Normlar esas alınarak tasarlanmıştır. Üzerindeki on/off ve ateşleme tuşu sayesinde kolay bir kullanıma sahiptir. Amper Elektrik Sosyal sayfalarında ürüne ait uygulama videomuz mevcuttur.

Yeni dönem hedefleriniz nelerdir? Ürünlerle birlikte yüzde kaç oranında büyümeyi öngörüyorsunuz?

Amper elbette yeni dönemde yatırımlarına ve dolayısıyla büyümeye devam ediyor/edecek. İhtiyaçlar değiştikçe ve teknoloji ilerledikçe biz de durmuyor, piyasa talepleri doğrultusunda hareket ediyoruz.

Ancak söz konusu hedef ve büyüme planlarımızı etkileyen unsurlar sadece değişen ihtiyaçlar ve teknolojideki gelişmeler olmayıp, mevcut ülke ekonomisi ve uluslararası ilişkiler gibi dinamiklere de bağlı olduğundan; bu büyüme ve oranları rakamlarla sınırlamayı doğru bulmuyoruz.

Bununla beraber, yeni dönemde çıtamızı yüksek tutup, müşteri portföyümüzü genişletmeyi ve ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunabilmeyi hedefliyoruz.

Ayberk Atik – Amper Kurumsal İletişim Uzmanı

Lightning Protection & Grounding – An Interview

“A Revolution in Turkey in Lightning Conductors – Active Lightning Conductor Standard TS 13709 is Issued”

A first in Turkey for the Active Lightning Conductors, TS 13709, will contribute to the availability of better quality products in the industry. We have discussed the advantages of this Standard with Amper, a company manufacturing lightning conductors since 1968.

Established in 1968, Amper combines its experience and advanced technology to design products suitable for customer needs and performs R&D practices placing remarkable importance on the latter.  Noting that the first Standard has been issued by TSE on the Active Lightning Conductors, Ayberk Atik, Corporate Communications Specialist, said  that better quality products will be available in the industry from now on.

A new Lightning Conductor Standard has been issued for the Lightning Protection and Grounding sector. Can you please explain the innovations and advantages this standard will bring?

Having been lacking until this day, Lightning Conductor Standard is now in effect as of 2016. The TS 13709 Standard has been designed especially for Active Lightning Conductors. We believe that bounding the production and design with a standard will bring quality products and quality manufacturers.

Can you say that the lightning conductors manufactured by Amper are offering properties similar to those stated in the relevant standard?

As there was no standard for the lightning conductors in Turkey so far, we have been taking note of the standards and norms available internationally. Among these standards the French NFC 17-102 Standard is without doubt the most prominent. However, as the current Turkish Standard is very new, we were unable to complete the conformity tests of our products yet. The process is ongoing and we are aiming to certify our products with TSE as soon as possible.

Is unfair competition an issue for the Lightning Protection and Grounding sector?  What may be done to improve the industry?

First of all, we can say that the Lightning Protection and Grounding field is still not being fully accentuated. We have a few companies placing importance on this field professionally and as Amper, we are the leading firm among them.

When we assess the other manufacturers, we cannot tell if their products and services are developed with a specific system. In this context, the position of the industry is not the best. We have been doing business without compromising on our quality for decades. We are offering better products and services with the experience we have accumulated in years.

How are the products changing with the advanced technology? What kind of needs are being met?

Years ago, when the lightning conductors were first introduced, there was a demand for ‘radioactive lightning conductors’. These products were discontinued as a result of the decision of TAEK (Turkish Atomic Energy Authority ) in 2000s as they involve a radioactive material which may pose a health risk.

As Amper, we have been collecting the radioactive products available in the market and replacing them with Active Lightning Conductors for more than 10 years now. The basic difference of Active Lightning Conductor from Radioactive Conductor is that the mechanism involved in catching the lightning is not radioactive and that it does not pose a health or environmental risk.

With the advancing technology, remote controlled active lightning conductors have been introduced; it is possible to monitor if these conductors are functioning or not, remotely (up to 100 meters). This technology has been first adopted by “Franklin France”. As Amper, we are the distributor of Franklin France in Turkey. As part of the seminar we had held in 2015, we have also launched these products (remote controlled) in Turkey.

Amper has been producing its products in its plant located in Ikitelli. Do you have any investment projects under way in order to improve product quality?

We are based in Organized Industrial Zone in Ikitelli, Istanbul. Most of our external lightning conductor and grounding products are being manufactured at this location. As we needed a larger facility with our expending product range, we are planning to move to a larger manufacturing plant which is to be located in Beylikdüzü, Istanbul by the last quarter of 2016. Our target is to purchase new machinery in order to increase our manufacturing capacity.

Can you please evaluate domestic and international market? Which markets are you operating in?

Amper brand has been tracking both domestic and international markets and is able to analyze the needs accurately. We are offering customized solutions combining the technological developments and the needs of the industry. We are also focusing our efforts on the export. We are playing an active role in Turkic Republics and the Middle East.

Can you please inform us about the new products you have launched in 2016?

Among the products we have introduced in 2016 “Isolated Lightning Protection Conductor” draws attention. This product reduces the electromagnetic effect which builds around copper conductive material as the lightning strikes, thus, it prevents the harm to electrical and electronic systems and equipment around the descent conductor.   It is available in round and flat types. They are both being commonly used in lightning protection installations.

Another product under the Lightning Protection System category is the ‘Digital Lightning Counter’. Among its distinguishing properties are its LED screen and reset functionality. Especially its reset functionality makes it possible to test the device unlimited times which prevents misreading of the counter after a specific period of time and eliminates the need to check the system many times.

Our product offers a very useful and economic solution to prolong the system’s lifecycle while making it possible for our customers to control the system components.

“Power LED Aircraft Warning Light” has been equipped with a different technology when compared to conventional warning lights and designed to deliver the maximum amount of light under minimal environmental conditions.

It is available in two models, namely, energy-fed and equipped with solar panels. The cooler property of both models prevents overheating  while the robust material used for the product prolongs its lifecycle.

‘Electronic Pot Igniter’ is one of the most remarkable products we have introduced this year. This product eliminates accident risk of the conventional thermal welding system and was designed to comply with ISG Law and International Norms. It offers ease of use with the on/off and ignition buttons available. It is possible to see the video of the product on Amper Electricity Social Network Page.

What are your targets for the second half of 2016? What is your estimation for growth with your products?

Amper will continue its investments and therefore its growth in the second half of the year. With the changing needs and advancing technology, we take initiative and give ourselves direction in accordance with the market demands.

However, it was not only changing needs and technological advances which affected our targets and growth plans but it was dynamics such as the economy and international relationship; we do not agree with limiting growth with only numbers. Nevertheless, we aim to set our targets high, to improve our customer portfolio and to contribute even more to the economy.

Ayberk Atik – Amper Corporate Communications Specialist