teknoline-inovatif-urun-ve-cozumleri-ile-pazarinda-fark-yaratiyor-1

Teknoline; Dünya’da bir ilk olarak ürettiği FTTH Fiber Optik Multi-Switch ile fiber optik üzerinde uydu TV sinyallerinin dağıtımına, yepyeni bir soluk getiriyor.

Gelişmiş teknoloji içeren zorlu bir alanda faaliyet göstermesine rağmen üstün başarıları ile pazarında fark yaratan ve geliştirdiği inovatif ürün ve çözümlerle, sektöre hedef belirleyerek ivme kazandıran Teknoline, IPTV ve bulut destekli teknolojiler üzerine sürdürdüğü Ar-Ge çalışmalarıyla, 2022 yılını Interkom ve Akıllı Ev Otomasyonu ürünlerinde pazar payını büyüterek kapatma hedefine yürüyor.

fiber-optik-multi-swich

2006 yılından bu yana; dağıtım sistemleri, iletişim ve güvenlik uygulamaları alanlarına yönelik olarak ürettiği; Uydu (SMATV), Kablo TV (CATV), Terrestrial Anten (MATV), Kamera (CCTV), Interkom (görüntülü – görüntüsüz diafon sistemleri) ve Fiber Optik ürünleriyle çeşitli çözüm ve hizmetler sunan Teknoline, %100 yerli ve ileri teknoloji kullanarak yaptığı tasarım, üretim ve uygulamaları Türkiye başta olmak üzere tam 25 ülkede büyük projelerin güvenle kullandığı önemli bir marka olarak sektörde parlamaya devam ediyor.

interkom-akilli-ev-otomasyonu-gorsel

Ekim sayımızda sizi; birçok Avrupalı firmanın da OEM tedarikçisi konumunda bulunan değerli Türk markası Teknoline Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Yukarıkozan ile geliştirdikleri sistemler ve yürüttükleri Ar-Ge çalışmaları üzerine yaptığımız söyleşimizle baş başa bırakıyoruz.

Bizi, Teknoline’ın kuruluş hikayesinden başlayarak hangi konu üzerine çözümler aradığı hakkında bilgilendirir misiniz?

Teknoline, 1992 yılından bu yana faaliyet gösteren Tekniksat Grup girişimi olarak, uydu TV dağıtım ürünlerindeki ithal ürünlere alternatif yerli teknoloji üretmek amacıyla 2006 yılında kuruldu. Girişim öncesi, piyasadaki global markaların ürün ve hizmetlerinin analizlerini yapmış ve sektördeki boşlukları, müşterilerin beklentilerini tespit etmiştik.

Yapmış olduğumuz araştırmalar ve tüm bu değerlendirmeler sonrası, hem ihtiyaçlara uygun biçimde yüksek performanslı olarak geliştirilmiş, hem de maliyet avantajı sağlayacak ürün ve hizmetleri hedefleyen bir politika benimsedik.

interkom-akilli-ev-otomasyonu-cihazlari

Bu doğrultuda ilk yerli ve milli multi-switchi ve binalardaki uydu dağıtım santralini üreterek millileştirme hamlemize başladık.

Daha sonraki yıllarda, yine piyasa ve pazar ihtiyaçları analizlerimizden elde ettiğimiz veriler doğrultusunda, Dünya’nın ilk fiber optik multi-switch ürününü pazara kazandırdık.

İnovasyona odaklanıp, yeni teknolojileri takip ederek, bu teknolojileri sektöre kazandırmak hem Türkiye’de hem de global pazarda, Teknoline’ı öncü firmalarından biri haline getirdi.

Bu durumun bir sonucu olarak; merkezi uydu sistemleri Headend, görüntülü IP interkom, akıllı ev otomasyon sistemleri alanlarında ürün gamımız oldukça genişledi.

Sizce ürün ve hizmetleriyle, Teknoline kendi pazarınızda nasıl bir konuma sahip?

Kurulduğumuz günden bu yana, yerli üretimin ve teknolojik gelişimin öneminin farkındalığını taşıyarak, bu ideali şirket felsefemiz olarak benimsedik. Yaptığımız yatırımlar ve Ar-Ge çalışmalarının bir sonucu olarak, bugün sektördeki ithal ürün ihtiyacını azaltmış olmak Teknoline için oldukça gurur verici ve aynı zamanda bir motivasyon kaynağı.

 Teknoline bugüne kadar, eksikleri iyi analiz edip, ihtiyaçları doğru belirleyerek, en performanslı ve stabil ürünleri üretmek hedefiyle yüzlerce ürüne imza attı.

Toplamda 7 bin 500 m2’lik üretim tesisi, SMT, THT hatları, metal işleme tesisleri ile son teknoloji üretim ve makine parkuruna sahip olan Teknoline, bugün fiber optik uydu sistemleri konusunda pazarı domine edebilen ve piyasaya yön veren bir noktaya ulaştı.

Üretimini yapmakta olduğumuz ürünler global olarak 25’den fazla ülkede büyük toplu konutlar, lüks otel ve rezidanslar, villa projeleri, standartların yüksek olduğu broadcasterlar tarafından güvenle kullanılıyor.

Giderek artan yükselişinizdeki en önemli etkenin Ar-Ge olduğunu görüyoruz, katılır mısınız?

Elbette.. Bir teknoloji firması olarak, bize başarıyı getiren en büyük etken Ar-Ge ve inovasyona olan yatırımlarımız oldu.

Fiber optik dağıtım ürünlerimizle, yalnızca Türkiye’de değil, küresel ölçekte de öncü firmalar arasındayız. Teknoline’nın yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucunda tescillenmiş birçok patentli ürünü var.

Başarıyla tamamlananların yanı sıra, şu anda TÜBİTAK’la birlikte yürüttüğümüz, çalışmaları devam eden iki projemiz var.

Biz, teknolojimizi sürekli güncel tutmakta ve sektör standartlarını belirlemedeki öncü konumumuzu koruma noktasında oldukça kararlıyız.

Teknoline, global markalara mükemmel bir alternatif oluşturarak kullanıcıların yüzünü güldürmüş gibi görünüyor..

Müşterilerimiz memnun ve onlar memnun oldukça biz daha da mutlu oluyor, motive oluyoruz. Üretim hayatına ilk başladığımızda, özellikle Avrupa menşeili markalar Türkiye pazarı ve global pazarın çoğunluğuna hakim durumda idi.

Bugün bu önemli markaların OEM tedarikçisi olarak Teknoline’ı tercih etmesi, bizim teknolojimiz ve bizim çözümlerimize güvenerek bu ürünleri kullanmaları en büyük gurur kaynaklarımızdan.

Bu başarının arkasında, hangi sebeple olursa olsun kaliteden asla taviz vermeyen bir ekibin emeği var. Yaklaşık 400 farklı çeşit ürün ile sektörün en geniş bir ürün bandına sahip markalarından biriyiz.

Bu da, Teknoline’ı, A’dan Z’ye tüm ihtiyaçları karşılayabilecek gücüyle, tercihler arasında daima zirvede tutuyor.

Teknoloji alanındaki ürün ve hizmetler arasında satış ve hizmet sonrası iletişim çok önemli bir yer tutuyor.  Peki Teknoline müşterilerini dinler mi?

En önemsediğimiz konuların başında tam da bu geliyor. Teknoline olarak müşterilerimizin geri dönüş ve bildirimlerini daima önceliyoruz. Bu konuda oldukça açık bir yapımız var. Ürünlerimizin kayda değer bir kısmı bu iletişim ile ortaya çıkmıştır. Bununla beraber alanında uzman Ar-Ge kadromuz ile hızlı aksiyon alıp, spesifik talepleri karşılama noktasındaki doyuruculuğumuz da en çok beğenilen özelliklerimiz arasında.  

Artık 2022’nin son çeyreğine girdik. Teknoline hedefleri doğrultusunda, başarılı bir 2022 geçirdi diyebilir miyiz?

2022 bizim için, özellikle görüntülü interkom ve akıllı ev otomasyon ürünlerimiz ile pazar payımızı büyütmeye odaklandığımız bir yıl olarak başladı. Bu amaçla, 2020 yılından bu yana Ar-Ge ve patent işlemlerini sürdürdüğümüz, Dünya’da ilk olacak bazı ürünler üzerinde çalışmalarımıza devam ettik.

2022’yi, Almanya ANGACOM Fuarı’nda duyurduğumuz, Dünya’da üretilen ilk FTTH fiber optik multi-switch ürünümüz ile fiber optik üzerinde uydu TV sinyallerinin dağıtımına yeni bir soluk getirmeyi başardığımız bir yıl olarak kapatacağız.

Bu ürün gamında Dünya pazarında söz sahibi olma yolunda hızla ilerliyoruz. Başta uydu TV sistemleri olmak üzere, genel olarak zayıf akım sistemleri üzerine, görüntülü diafon, akıllı ev teknolojileri üzerine çalışmalarımızı planladığımız doğrultuda sürdürüyoruz.

Son yıllarda giderek önem kazanmaya başlayan yenilenebilir enerji ile ilgili de, belki daha sonra siz değerli basın mensuplarıyla detaylarını paylaşacağımız çalışmalarımız devam ediyor.

Teknoline; yerli üretim olarak var olma ve bir teknoloji öncüsü olma hedefiyle gelişimini sürdürecek.