bafra-lighting-satis-ve-pazarlama-muduru-serdar-ozgur-temel-ile-roportaj (1)

BCÇ Elektronik’in aydınlatma ürünleri pazarında önde gelen markası Bafra Lighting, 2018 yılında faaliyetlerine başlamıştı. Üretim ve pazarlama alanlarında yürüttüğü başarılı çalışmalar sonucunda hem yurt içi pazarına hem de 20’yi aşkın ülkeye aydınlatma ürünleri üreten Bafra Lighting, iş ortaklarına ve son tüketicilere en iyi kaliteyi uygun fiyatlarla sunmayı hedefliyor.

Son zamanlarda aydınlatma sektöründe ataklar gerçekleştiren Bafra Lighting’in Satış ve Pazarlama Müdürü Serdar Özgür Temel ile markanın pazarlama çalışmaları ve bu alandaki gelecek planları üzerine konuştuk.

Öncelikle Serdar Özgür Temel’i tanıyalım..

1990 yılında İstanbul’da doğan Serdar Özgür Temel aslen Mardinlidir. Elektrik sektörüne 2011 yılında adım atmış, anahtar-priz grubunda üretim ve kalite-kontrol tecrübelerinden sonra, görev yaptığı firma aydınlatma üretimi alanına yatırımlar yapınca, bu sektörde de yoğun tecrübe kazanmıştır.

bafra-lighting-bcc-elektronik-turkiye-ihracat-kisminda-da-ciddi-basarilara-imza-atti (1)

Devam eden yıllarda pazarlama ve satış departmanlarında görevler üstlenerek Türkiye genelinde tanıtım, pazarlama ve satış aksiyonları gerçekleştiren Temel; 2018 yılında “Satış ve Pazarlama Müdürü” olmuş ve aynı dönemde görev alan meslektaşları arasında “En Genç Kurumsal Satış ve Pazarlama Müdürü” unvanını elde etmeyi başarmıştır.

Distribütör ve bayilerine durmaksızın hizmet vermekten büyük mutluluk duyan Temel; çalışmalarını, 2022 Kasım ayı itibariyle ayrıldığı anahtar-priz ve aydınlatma firmasının ardından katıldığı Bafra Lighting / BCÇ Elektronik bünyesinde aynı heyecanla sürdürmektedir.

Bafra Lighting’in şirket yapılanması, yönetim kadrosu ve ekibiyle ilgili bilgi alabilir miyiz?

Son zamanlarda büyük bir ivme yakalayan Bafra Lighting olarak, Firma Sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yıldız ve Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Muharrem Yıldız ile birlikte doğru ürün ve doğru hizmet anlayışını ilke edindik.

bafra-ligthing-tesis-yonetim-zirvesinde-yilin-en-iyi-cikis-yapan-aydinlatma-urunleri-odulunu-almisti (1)

Bu vizyonda sektörde hizmeti ve verdiği güven ile adından söz ettiren yeni ekip arkadaşlarımız ile görüşmelere başladık. İlk etapta Güneydoğu, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde bölge yöneticileri istihdam ettik.

Bafra Lighting mevcut müşteri kadrosuna 35 yeni distribütör ekleyerek bu firmaların satış ve pazarlama faaliyetlerini yürüten arkadaşlarımız ile taban çalışmalarına başladık. Mevcut alt yapısı ile pazara güven aşılayan Bafra Lighting gelecek dönemlerde de güncellediği ürün gamı ve izleyeceği aksiyon planları ile adından sıkça söz ettirmeye devam edecektir.

Özellikle üretimini gerçekleştirdiğiniz ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

13.000m2 alana kurulu tesisimizde, modern teknoloji ve otomasyona dayalı parkurlar, dünya standartlarında üretimler yapıyoruz. Bafra Lighting ürün yelpazesinde; hareket sensör sistemleri, sensörlü tavan armatürleri, LED paneller, slim projektörler, LED ampuller, bant armatürler, şerit LED’ler, LED ray spotlar, slim trafolar, bahçe armatürleri, LED’li çıkış yönlendirme levhaları, masa lambaları, ankastre aydınlatma çeşitleri ve aspiratörler bulunmaktadır.

Bahsini ettiğim ürünlerin dışında mimari bakış açısına sahip birçok ürün grubunu da ekleyerek kataloğumuzu konsept projelere de hitap eden ve aydınlatma alanında birçok talebe cevap verir hale getirdik.

Dinamik ve yenilikçi anlayışımız ile sektöre yön veren firmalar arasında olan Bafra Lighting kısa ve uzun vadeli planları ile adından daha çok söz ettireceğine emin olabilirsiniz.”

Yakın geçmişte Tesis Yönetim Zirvesi’nde “Yılın En İyi Çıkış Yapan Aydınlatma Ürünleri Markası” ödülü aldınız. Bununla beraber bütün yıl son derece yoğun bir gündeminiz oldu. Özetle geçtiğimiz yıldan bahsedelim mi?

Öncelikle bizi bu ödüle layık gören başta kıymetli T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Murat Kurum ve Türkiye Kentsel Tesis Yönetimi Derneği (TRKTYD) Başkanı Sn. Suat Sandalcı’ ya teşekkürü bir borç biliriz.

Bafra Lighting – BCÇ Elektronik Türkiye pazarındaki hakimiyeti kadar ihracat kanadında da ciddi başarılara imza atmıştır. Şu anda aktif olarak 20 ülkeye ihracatımız devam ederken, aynı zamanda Balkan Ülkeleri’nde yoğun talebi karşılamak ve Avrupa’daki müşterilerimize daha sağlıklı hizmet verebilmek adına geçtiğimiz yıl Kosova’da 10.000 m2 üretim tesisi kurduk ve bu tesis kısa zamanda İstanbul Beylikdüzü’nde bulunan mevcut fabrikamız ile yarışır hale geldi.

İç pazarda olduğu gibi dış pazarda da Türk bayrağını dalgalandırmamız gerektiği kanaatindeyiz. “Daima İleri” politikamız ile edindiğimiz başarıları sektörde gururla duyurmaya devam edeceğiz.”

Bafra Lighting olarak önümüzdeki dönemde yürüteceğiniz pazarlama çalışmalarının hedefleri ne olacak? Kısa vadeli yatırım planlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Bafra Lighting her zaman olduğu gibi önümüzdeki yıl da pazarda öncü rol üstlenmeye devam edecektir. Mevcut ürün ve yönetim politikalarımızın dışında, pazarın bize kattığı güncel bilgiler doğrultusunda yenilik ve fikirlere değer veren bir firma olmaya devam edeceğiz.

Yakın zamanda çeşitli kampanya ve bayi toplantıları şeklinde iş ortaklarımız ile yapacağımız istişareler doğrultusunda en verimli, en pratik, en ekonomik ürünlerle ilklere imza atmaya devam edeceğiz.

Birçok ilin mimarlar ve elektrikçiler odaları ile şimdiden çalışmalar yürütmeye başladık, bu çalışmanın sonucunda da büyük sürprizlere imza atacağız.

Otomasyon ile desteklediğimiz yaklaşık 500 kişilik üretim kadromuza gün geçtikçe daha çok çalışan istihdam ederek yeni ürün gruplarımızda proses dengemizi bozmadan modern teknolojide, yeni makine parkurları ve devam eden birçok yatırımlarda bulunmaya devam edeceğiz.”

Aydınlatma sektöründe yaşanan sorunlara ilişkin tespit ve çözüm önerileriniz nelerdir? Eklemek istediğiniz başka konular var mı?

13 yıldır sektörümüze hizmet vermeye devam eden biri olarak üzülerek belirtiyorum ki rekabetten kaynaklı düşük kalitedeki ürünler hat safhada.

TSE ve benzer kalite normlarında hareket eden firmaların belirli bir fiyat skalasının altına düşemeyeceği kanaatindeyim. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu yöndeki denetimlerini sıklaştırmalı ve belirlenen belge standartların altındaki üretimin önüne geçilmelidir.

Türkiye’ de milyonlarca lira yatırım yapmış ve istihdam sağlayan birbirinden değerli sanayici ve iş insanlarının bu yatırımları maalesef ki merdiven altı üretimler ile rekabet etme pozisyonuna gelmiştir.

Sektör temsilcilerinin de katılım sağladığı çeşitli toplantı ve seminerler ile tüketici toplum daha çok bilinçlendirilmeli, üretici ve tüketiciyi kaliteli ürünlere yönlendiren teşvikler daha çok yapılmalıdır.

Bafra Lighting olarak sensör gözü, sensörlü ürün grubu ve panel LED grupları başta olmak üzere tüm ürün yelpazemize TSE standartları uygunluğu için çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız.

Yeni makine ve laboratuvar yatırımlarımız ile bundan sonraki ürün gruplarımızda da TSE standartlarını kapsayacak şekilde adımlar atacağız.”

Serdar Bey, değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Değerli sorularınız için başta Genel Yayın Yönetmeni Nurşah Sunay ‘a ve tüm Sektörüm Dergisi ailesine teşekkür eder, başarılar dilerim.