gnc-genco-electro-kurucusu-genco-uysal-ile-soylesi-1

2023 yılında kurulan ve gücünü kurucularının tecrübelerle dolu kariyer geçmişinden ve sektörde kazandığı güvenden alan GNC Genco Electro; hizmet verdiği elektrik sektöründeki aydınlatma, avize, solar kablo, enerji ve zayıf akım kablosu, kablo kanalı, boru, spiralli boru, rakor, trafo, kablolu makara, anahtar-priz, grup priz, sigorta kutusu, röle, ölçüm aletleri, pano, alçak ve orta gerilim devre kesiciler vb. ürünleri yerli ve milli olan tedarikçilerden alıp dünyanın 140 ülkesine tedarik etmeyi hedefliyor.

İş ortaklarının başta elektrik sektörü olmak üzere diğer sektörlerde de toptan, perakende ve proje gereksinimlerine hızlı ve güvenilir çözümler sunmak amacıyla kurulan GNC Genco Electro, aynı zamanda sektörün lider üreticilerine ihracat alanında danışmanlık hizmeti vererek bu kapsamda mevcut ve yeni müşterilerin yönetilmesi, hedef pazarların araştırılması, yeni müşteriler bulma ve yeni pazarlar yaratma fuar organizasyonlarında temsil ve fuar sonrası ziyaretçilerle iletişim kurma desteği, ihracat operasyon süreçlerinde destek, pazar taleplerine göre ürün geliştirilmesi konularında da destek hizmeti sağlıyor.

gnc-genco-electronun-kurdugu-sistem-elektrik-sektorunde-bir-ilk-olacak-1

Aynı zamanda önümüzdeki 5 yıl içerisinde geleneksel ihracatı geçmesi ön görülen e-ihracat alanında da İngiltere ve Dubai’ de kurulan şubeleri ile e-ihracat sektöründe de Türkiye’nin öncü firmalarından biri olmayı hedefleyen GNC Genco Electro kurucusu Genco Uysal ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Genco Bey, heyecan verici hedeflerle kurduğunuz ve adeta yurt dışındaki etkinliğinizi ve tecrübelerinizi taçlandırdığınız firmanız GNC Genco Electro’yu tanıyabilir miyiz?

Bildiğiniz üzere 20 yıldır 140 farklı ülkeye müşteri ve saha ziyaretleri yaptım. Her yıl yaklaşık 90 seyahat gerçekleştirerek müşterilerle ve pazarlarla organik bir network ağı geliştirdim.

Bizim farkımız her zaman gidilmeyen en ücra pazarlara gidip müşterilerle sıcak temasta bulunmaktı. Tabi bu yıllar içerisinde müşterilerin ve sektördeki saygıdeğer üreticilerimizin güvenini ve saygısını kazanmamıza vesile oldu.

Seyahatlerim sırasında üreticilerimiz ve müşterilerimiz arasında şeffaf ve güvene dayalı bir mecranın eksikliğini çokça gözlemledim. Bunun üzerine bize duyulan güven ve gösterilen samimi destekle sektördeki lider üwreticilerimizle bir işbirliği kurarak hem danışmanlık hem de çok uluslu ihracat satış ve pazarlama firması kurarak tecrübemizi ve değerli iş ortaklarımızın kalite odaklı üretim gücünü  birleştirmek istedik.

gnc-genco-electro-pazar-payini-140-ulkeye-cikarmayi-hedefliyor-1

Bu anlamda danışmanlık hizmeti kapsamında yeni pazarlarda müşteri bulma, yeni satış pazarları yaratma, mevcut müşteri yönetimi, fuarlarda temsil desteği, fuar sonrası müşterilerle iletişim desteği, saha ziyaretleri ve analizleri, e-ticaret kanalıyla satış desteği, ihracat operasyon desteği ve iş geliştirme gibi bir çok konuda hizmet sunuyoruz.

Ayrıca bazı ülkelere üreticilerimizin mevcut satışını artırmak amacıyla kendi markamız olan GNC markasıyla da ürün tedariğinde bulunuyoruz. Dubai, Fransa, Almanya, Kosova ve Senegal’de açtığımız yerel ofislerimizle Orta Doğu, Avrupa, Balkanlar, Asya ve Afrika’da güçlü tedarik ve lojistik ağı kurmayı hedefledik.

Bunun yanı sıra İngiltere ve Dubai merkezli şirketlerimizi önümüzdeki 5 yıl içerisinde perakende ticaretin %50’sinden fazlasını kapsaması düşünülen e-ihracat alanında özelleştirerek kurduk. Bu mecralarda işbirliği yaptığımız üreticilerimizin ürünlerini hem tanıtmayı hem de satışını artırmayı amaçlıyoruz.

Hem sektörde hem de Dünya’nın çeşitli ülkelerinde uzun yıllara dayanan tecrübeniz ve bağlantılarınız var. Bu bağlantılardan ve tecrübeden aldığı güç ile GNC Genco Electro hangi pazarlara hakim?

Ocak 2023’te kurulmuş bir firma olarak ihracatlarımız ağırlıklı olarak Lübnan, Suriye, Surinam, Romanya, Fas, Lübnan, Afganistan, Libya, Yemen, Türkmenistan, Kamerun Kolombiya, İngiltere,  Bulgaristan, Gine, Senegal, Fransa, Belçika, Almanya, Kosova, Kuveyt, Avustralya ülkelerine yapılmaktadır.

Bu anlamda son zamanlarda ivme kazanan Rusya, Ukrayna, Suudi Arabistan gibi pazarlara hızlı bir giriş yaparak lider üreticilerimizi temsil ediyoruz. Dünya çapında 20 yıldır yaklaşık 12 bin kontağa sahip bir network ağı geliştirdik.

Bu network ağının ihtiyaç duyduğu tüm elektrik malzemelerini iş birliği yaptığımız Türk üreticilerimizden tedarik etmeyi ve bu ağı 140 ülkeye çıkarmayı planlıyoruz.

Almanya ofisimizi Avrupa pazarlarında özellikle İsviçre, Hollanda, Belçika gibi, Dubai ofisimizi körfez ülkeleri için, Senegal ofisimizi Afrika bölgesi için, Fransa ve Kosova ofislerimizi ise Avrupa ve Balkan ülkeleri için bir üs haline getirmeyi planladık. Fransa ve Kosova’daki depolarımızda stok organizasyonu kurarak bu bölgelerden gelen küçük büyük tüm taleplere hızlı dönüş yapmayı amaçladık.

GNC Genco Electro’nun yakın ve uzak gelecekte amaçları, hedefleri neler?

Firmamızın yakın hedefleri arasında ulusal ve uluslararası fuar ve pazarlarda firmamızın kurumsal kimliği ile paralel tanıtım faaliyetlerini artırmak, mevcut pazarlarda satışlarımızı artırarak ihracat yapılan ülke sayımızı 50’ye çıkarmak var.

8-10 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleşecek olacak  Antalya ElectoLighting Fuarı’nda da kendi markamızla iş ortaklarımızı temsil ederek katılım gösteriyoruz. Dünya çapında yaklaşık 400 iş insanına kapalı olarak gerçekleştirilecek olan bu özel etkinlikte biz de markalarımızı sunacağız.

Uzun vadeli hedeflerimiz arasında ihracatımızı 140 ülkeye yaymak, e-ihracat faaliyetlerimizi Hollanda ve Suudi Arabistan pazarlarında da etkinleştirmek, ofis ağımızı Rusya ve Singapur bölgelerine de genişleterek CIS ve Uzak doğu pazarlarına daha fazla hakim olmak bulunuyor.

Ayrıca Rusya ve Dubai’de depo açarak bölgelerdeki hakimiyetimizi artırmayı da planlıyoruz. Bunlara ek olarak danışmanlık hizmeti verdiğimiz değerli üreticilerimize ek olarak yeni ürün gamlarında yeni üreticileri portföyümüze katmak ve bu danışmanlık hizmet ağını yurtdışı ofislerimizde de kurmayı hedefliyoruz.

Kısa sürede birçok fabrikanın temsilcisi olacağınız şimdiden belli. Şu an hangi firmaların temsilciliğini yürütüyorsunuz ve onlara ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Şu an da hepsi de sektörde bilinen lider ve güçlü üreticiler olan Far Elektrik, Nak Kablo, Erka Kablo, Bafra Aydınlatma, ACK Aydınlatma, RBR Aydınlatma, Alvina Avize, Etien Pano, KRK Elektrik, Reksan Elektrik, Bylion (Emfanorm) Elektrik firmaları yer alıyor.

Danışmanlık verdiğimiz bu firmaların ürünlerine odaklanıyor, pazar analizlerimizi buna göre yönlendiriyoruz. Hepsi de birbirinden değerli üreticilerimiz fabrikalarının kapılarını bize samimi bir şekilde açıyor, biz de bu şekilde müşterilerimize tanıtırken kendi fabrikamızdan farksız olarak onları temsil ediyoruz.

Danışmanlık konsepti ihracat alanında çok geniş bir anlama sahip. Her markanın bu anlamdaki ihtiyacı da farklılık gösterebiliyor. Firmaların iç dinamiklerine de odaklanarak onları nasıl desteklersek daha da güçlü kılabiliriz diye düşünerek hizmetimizin yönünü belirliyoruz.

Bu hizmet kapsamında zaten üretimi çok güçlü olan bu firmalarımıza mevcut ve yeni müşteri bulma ve yeni pazarlar yaratma, fuar temsil desteği, fuar sonrası iletişim desteğim, saha ziyaretleri desteği, pazar analizleri desteği vb. gibi ihtiyaçları olan gerekli noktalarda hizmet veriyor güçlerine güç katmayı hedefliyoruz.

Eklemek istediğiniz başka bir konu var mıdır?

GNC Genco Electro olarak kurduğumuz bu sistem Elektrik sektöründe bir ilk niteliğinde. Biz kurumsal kimliğimizle kendi firmamızın çatısı altında güçlü üreticilerimizi temsil ediyoruz. Fuarlara kendi firmamız çatısı altında katılarak müşterilere güven ve istikrarlı bir firma imajı çiziyoruz.

Danışmanlık verdiğimiz üreticilerimizin satışlarında sadece satış öncesi değil aynı zamanda satış sonrası desteği de biz sağlıyoruz. Böylelikle müşteriler birden fazla ürün çeşidinde satın alma yaptığında tek muhatabı biz oluyoruz.

Bu anlamda lojistikten finansa satış sonrası destekten üretim desteğine kadar tüm sorularında biz destek oluyoruz. 6 farklı ülkedeki bulunan ofislerimizdeki ekiplerimiz çok uluslu, alanında tecrübeli ve bilgi sahibi çalışma arkadaşlarımızdan oluşuyor.

Müşteriye hizmet sunarken, bizim de iş ortaklarımızdan aldığımız hizmetin kalitesi önemli bir rol oynuyor. Bu anlamda bu geniş ailenin birbirini samimi ve güven bağıyla desteklemesi müşterilere karşı bizi çok daha güçlü bir konuma getiriyor.

Bu da müşteri nezdinde istikrarlı ve güvenilir bir satış iletişimi imajı çiziyor. ‘Güven Sağlıyoruz’ (We Supply Trust) sloganımızda da belirttiğimiz gibi gücümüzü ve farkımızı güven odaklı hizmetimizle ortaya koyuyoruz.