alkanlar-elektrik-solar-kablo

2007 yılından bu yana; A.G., O.G., zayıf akım ve fotovoltaik kablo üretimi yapan, elektrik sektörünün köklü markası Alkanlar Elektrik kuruluşu Alkan Kablo, solar kablolarıyla 2023 bahar-yaz döneminin en önemli projelerine damgasını vurdu.

Coğrafi konumu sebebiyle güneş enerjisi ve lokomotifi olan ürün gruplarındaki sanayi hacmi her geçen gün büyüyen Türkiye’de solar ürünlere olan talep de artarak devam ediyor.

Yarım asırlık tecrübesiyle elektrik sektörünün A’dan Z’ye hemen her ürününün üretimi ya da satışını yapan Alkanlar Elektrik, her geçen gün kullanım oranı artan Alkan Kablo markalı solar kablolarıyla, en önemli projelerin tercihi olmaya başararak, birbirinden önemli isimleri referansları arasına eklemeyi başardı.

gunes-panelleri

Alkanlar’ın yoğun bir bahar ve yaz dönemi geçirdiğini, kesintisiz çalıştıklarını ifade eden Satış ve Pazarlama Müdürü Serdar Baykal, solar kablolar ve üstlendikleri projelere ilişkin bilgiler aktardı:

“Bilindiği üzere, güneş enerjisinden istifade edilen bölgelerde kurulu olan ve sayısı her geçen gün artan güneş sistemleri, kuruldukları bölgenin iklim koşullarına bağlı olarak zaman zaman aşırı sıcaklık ya da aşırı soğuk/don tehlikesine maruz kalabiliyor. Bu sistemlerin elektrik enerjisi üretiminin kesintiye uğramaması ve sistemin sağlıklı olarak çalışmasında en önemli unsurlardan biri de solar kablolardır.

Yüksek derecedeki sıcak ve soğuk dayanımı ve uzun ömrüyle öne çıkarak sistemlere entegre edilen solar kablolarda, teknik ve üretim prosesleri bakımından profesyonel bir üretim anlayışına sahip olmak gerekiyor.

gunes-enejisi-santralleri

Alkanlar Elektrik, halihazırda kendini ispatlamış bir marka olmakla beraber, bugün sektörde görece yeni konumdaki solar kablo alanında da aranılan bir marka olmayı başardı. 2023 bahar döneminden itibaren; MSK Çelik, Baykal Makine, Safran Yemek, E.N.A Tekstil, Çevikel Tekstil, Pentech, Papirus Gıda, Ceydak Tekstil, Öztavuk, Burulaş İstasyonu, Melike Döner, Hmk Tekstil, Prestij Plaza, Omsa Otomotiv, Ceydak Kalıp, Muammer Coşkun, Kumru Bebe, Babexi, Lamazi Ahşap gibi Türkiye’nin en önemli markalarına ait projelerin solar kablolarını verdik ve Alkanlar Elektrik referans listesine ekledik.

Çift katmanlı olarak izole edilen ve her türlü dış etmene dayanıklı fotovoltaik kablolar, yüksek verimde ve kayıpsız bir şekilde enerji elde etmek amacıyla tasarlanıyorlar. Fotovoltaik, yani hücresel güneş toplayıcı sistemler çerçevesinde oluşturulmuş bu kablolar, solar sistemler için en önemli bileşenlerinden biridir.

Aşırı sıcak ve soğuk dayanımı olması beklenen solar kablolar, yanmayı geciktirici hammaddeden üretilmeleri sebebiyle yangın çıkma olasılığını da düşüren koruyucu bir görevi de üstlenirler. Yine de olağanüstü sebeplerle bir yangın oluşması halinde de aşırı duman çıkartmayı engelleme özellikleri vardır.

Çalışma esnasında akım gerilimine dirençleri yüksek ve mekanik etkilere karşı dayanıklı Alkan solar kablolar, sadece dayanıklılık konusunda ısıya karşı dirençleriyle avantajlı değil her türlü kopma, yanma, asit, yağ ve kemirgen hayvanlara karşı da dayanıklı olmaları ile de öne çıktığını belirten Baykal, güneş paneli ya da diğer solar sistemlerin alt yapısal ürünü olarak kullanılan fotovoltaik kablo seçiminde şunlara dikkat çekiyor;

Solar sistemlerde, kalitesiz ya da beklenen standartları karışamaya uygun olmayan bir solar kablo tercih edilirse, kullanım esnasında maruz kaldığı akım ve gerilim nedeniyle bir süre sonra aşırı ısınacaktır. Bu ısınmadan dolayı kablonun verimi düşecek, hatta tehlike yaratacaktır. Bu nedenle kullanılan kablo kesitlerine dikkat edilmelidir.

Solar kablolar 4 mm, 6 mm ve 8 mm gibi farklı kesit alanlarına sahiptirler. Kablo seçimi de güneş panel dizilerinden toplam akım miktarına göre yapılır.

Kablo uzunluk ve kesitine göre ne kadar akım taşıyabileceği bulunabilir ki; bu hesap diğer kablolarda olduğu gibi solar kablolar için de geçerlidir. Solar kablolar çift izolasyona sahip olduğundan diğer kablolara göre çok daha kalın ve kesilmesi daha zordur. Bu özelliği ile yüksek sıcaklıktan, oksitlenmeden, aşırı soğuktan korunur ve güneş enerji sisteminin ömrünü uzatırlar.

Kablo seçiminde, kullanılacak yer ve mesafe göz önünde bulundurulması gereken bir etkendir. Uzunluk ve mesafe kablodan alınacak verim için doğru hesaplanmalıdır. Solar kablonun çapı ve kalınlığı da kalitesine etki eden diğer başlıklar arasında sayılabilir. İnce kablolar gerilimi kaldırmayacağı gibi başka olumsuzluklara neden olabilir.