akilli-ev-mekan-aydinlatma

Bir odanın iç tasarımını oluştururken veya bir odanın düzenini değiştirmeyi düşündüğünüzde, önemli bir faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir: ışık. Aydınlatma, bir odanın parlaklığından çok daha fazlasını etkiler, renklerin oluşma şeklini ve hatta odanın algılanan boyutunu dahi etkiler.

Hem doğal hem de insan yapımı aydınlatma, bir odadaki alanın algılanma biçimini etkiler. Odanız karanlıksa, tam bir doğal ışık spektrumu getirmenin yollarını bulmanız gerekir.

Unutmayın, oda yeterli ışığa sahip değilse, sıkışık ve soğuk hissedecektir. Işık, odanızdaki rengin kullanımını da etkiler. Odalarınızdaki ışığı kullanma şekliniz sayesinde odadaki
renkleri değiştirmeniz mümkün hale gelebilir.

akilli-aydinlatma-isik-kontrolu-gorseli

Bir evdeki aydınlatma, odanın algılanan boyutunu değiştirebildiği gibi odanın genel havasını da değiştirir. Yerleşim ve tip iç tasarımın önemli öğeleridir ve renk seçimleri, oda büyüklüğü, doğal ışık kullanılabilirliği ve mobilya seçimi ile önemli bir işleve sahiptirler.

Doğru aydınlatma sağlandığında bir araya gelen öğeler, bir odayı işlevsellik ve stilin kusursuz bir kombinasyonuna dönüştürebilirler.

Aydınlatma Otomasyonu, ruh halini etkilemek, mimariyi vurgulamak, sanat eserlerini aydınlatmak ve icra edilen bir eylemi etkileyici hale getirmek için aydınlatma seviyelerinde
otomatik değişiklikler oluşturma disiplinidir.

Otomatik aydınlatmayı güneşin doğuşu veya batışına benzetebiliriz. Gün ışığı yavaş yavaş ve görünüşte belli belirsiz bir şekilde manzara boyunca hareket eder.

Bu esnada duyularımız hassaslaşır ve dünyayı yeni bir bakış açısıyla görmeye başlarız. Mimarlar ve aydınlatma tasarımcıları, ışığın gücünün ve mimariyi tanımlamasının, vurgulamasının ve dönüştürme yeteneğinin uzun zamandır farkındadırlar.

Işığı eşzamanlı olarak incelik ve karmaşıklık uyandıracak şekilde değiştirmek, ciddi bir ışık anlayışı gerektirir.

Aslında otomasyon yeni bir fikir değildir. İlk olarak Nikola Tesla, 1898’de gemilerin ve araçların uzaktan kumanda edilebileceği fikrini ortaya atmıştır.

Bütün bir ofisi otomatikleştirmek her iş için pratik olmayabilir, ancak günümüz teknolojisi sayesinde bu artık mümkün.

İster gezegeni kurtarmayı arzulayın ister sadece enerji faturalarından tasarruf etmeyi hedefleyin, otomasyon her iki durumda da enerji ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Işıklarınız için varsayılan ayarları sadece yüzde 100’den yüzde 90’a ayarlayarak çevre ve cüzdanınız üzerindeki etkisini azaltabilirsiniz.

Ofiste muhtemelen aradaki farkı algılamayacaksınız bile. Ancak her yıl 850 kilo karbondioksiti azaltmak için yeterli enerjiden tasarruf edersiniz. Bu da bir ay boyunca araba kullanmamanın eşdeğeri.

akilli-ev-mekan-aydinlatma

 

Aydınlatma Kontrolleri

Aydınlatma kontrolleri terimi genellikle bir alandaki aydınlatmanın tek başına kontrolünü belirtmek için kullanılır. Bu, sabit ışık gruplarını bağımsız olarak kontrol etmek için kablo bağlantısı yapılmış olan doluluk sensörlerini, zaman kilitlerini ve fotoselleri içerebilir.

Ayarlama, her cihazın konumunda manuel olarak yapılır. Aydınlatma kontrol sistemi terimi ise aydınlatma kontrolü ile ilgili akıllı ağ bağlantılı cihaz sistemlerini ifade eder.

Bu cihazlar röleler, doluluk sensörleri, fotoseller, ışık kontrol anahtarları veya dokunmatik ekranlar ve diğer bina sistemlerinden (yangın alarmı veya HVAC gibi) gelen sinyalleri içerebilir.

ic-mekan-aydinlatma-ev-otomasyonu-gorseli

Sistemin ayarlanması hem cihaz lokasyonlarında hem de merkezi bilgisayar lokasyonlarında yazılım programları veya diğer arayüz cihazları üzerinden yapılabilir.

Bir aydınlatma kontrol sisteminin bağımsız aydınlatma kontrolleri veya geleneksel manuel anahtarlamaya göre en büyük avantajı, ayrı ayrı ışıkları veya ışık gruplarını tek bir kullanıcı ara yüz cihazından kontrol etme imkanı sağlamasıdır.

Sadece bir cihaz kullanılarak çoklu ışık kaynaklarını kontrol etme yeteneği, karmaşık aydınlatma sahnelerinin oluşturulmasına imkân tanır. Bir odada, her biri odadaki farklı
etkinlikler için oluşturulmuş birden fazla bölüme sahip olabilir.

Aydınlatma kontrol sistemlerinin önemli bir avantajı da enerji tüketiminin azaltılmasıdır. Kullanımda olmadıklarında ışıkların kısılması ve kapatılması lamba ömrünü artırır.

Kablosuz aydınlatma kontrol sistemleri, düşük kurulum maliyetleri ve anahtarların ve sensörlerin yerleştirilebileceği yerler konusunda esneklik sağlamak da dahil olmak üzere ilave faydalar sağlarlar.

İşletmelerde Aydınlatma Otomasyonu ve Kontrolü

Potansiyel müşterilerinizin bir konferans salonunda oturduğunu ve herkesin endişeli bir bekleyiş içinde olduğunu düşünün. Işıkları kapatmak için yürürken bir düğmeye basarsınız.

Gölgeler azalır, ışıklar kararır, müzik başlar ve sunum başlar. İster slayt gösterisi grafiklerini ister en son ürününüzün yüksek çözünürlüklü bir videosunu görüntülemekte olsun, tek bir düğmeye basarak dev bir düz ekranda ya da bir projeksiyon ekranında yapacağınız böyle bir sunum etkileyici olacaktır.

Sunumunuz bittikten sonra gölgeler yükselir, ışıklar parlar ve müzik kaybolur. Bunu tek bir düğmeye basarak daha önce programlanmış bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken bir düğmeye basmak. Böylece konferans odasındaki herkesi etkilemeniz mümkün olacaktır. Gelişmiş sistemler yalnızca içeride bir kişinin varlığını algılamakla kalmaz.

akilli-isyerlerinde-aydinlatma-otomasyonu

Aynı zamanda, o kişinin kim olduğunu algılar ve o kişiye özel aydınlatma, sıcaklık, müzik düzeyleri veya projektör ekranlarını belirleyebilir. Bunu yaparken günün saatini veya hangi gün olduğunu da dikkate alabilir. Böylece, müşterilerinize unutamayacakları bir deneyim sunabilirsiniz.

Otomasyon, işletme verimliliğini ve güvenliği artırarak rekabet avantajı sağlar. Büyük veya küçük hemen hemen her işletme için uygun seçenekler sunar.

Akıllı Evlerde Aydınlatma Otomasyonu ve Kontrolü

Akıllı ev kavramı otomasyon teknolojilerinin evlerde kullanımı ve evdeki birçok sistemin bilgisayar kontrollü hale gelmesi anlamına geliyor.

Akıllı ev kavramı, cep telefonunuzdan, kontrol panelinizden veya bilgisayarınızdan aydınlatma, gölgeler, aletler, HVAC, ses ve video, ortamlar, kameralar ve güvenlik sistemleri, fıskiyeler ve havuzların kontrol edilmesini içerir.

İdeal bir akıllı evde, misafiriniz kapı zilini çaldığında, cep telefonunuz çalar ve kapıda kimin olduğunu telefonunuzda görebilirsiniz.

Günbatımında perdeleriniz açılır ve fıskiyeleriniz yağmurlu günlerde çalışmaz. Yatmadan önce, ışıklar kendiliğinden kapanır ve enerji tasarrufu için sıcaklık düşer.

Sabahları, aileler taze demlenmiş kahve kokusuna uyanırken, yatak odalarının ışıkları yavaş yavaş yanar. Sevdiğiniz müzik parçaları ve çalma listeleriniz evin her yerinde tavan hoparlörleri ve dışardaki rock hoparlörleri sayesinde kendiliğinden çalabilir.

Evinizdeki herhangi bir kapı açıldığında güvenlik sistemleri sizi uyarabilir veya garaj kapısını uzaktan bile kapatabilirsiniz.

Alarm devre dışı bırakıldığında bir e-posta bildirimi alabilir ve böylece çocukların okuldan ne zaman döndüğünü bilirsiniz.Yaşlı veya engelli ebeveynlerinize, onları kurumsal bakıma yerleştirmek yerine evde kalma özgürlüğü verdiğinizi hayal edin. Ev otomasyonu ile tüm bunları yapabilirsiniz.

Aydınlatma Otomasyonunun Yararları

 • Evinizdeki herhangi bir ışık otomatikleştirilebilir ve dış veranda ışıkları ve iç güvenlik ışıkları gibi ışıkları otomatikleştirmek evinizdeki kaza riskini azaltabilir.
 • Otomatik ışık sistemleri, evinize kolaylık ve rahatlık katar.
 • Özel aydınlatma sistemleri ile belirli odaların kullanımını tanımlamak için evinizi “Yaşam Bölgeleri” ne ayırabilirsiniz.
 • Özel ihtiyaçlarınıza göre tamamen sizin öncelik ve ihtiyaçlarınıza göre işlevsel bir aydınlatma sistemi tasarlanabilir.
 • Otomatik aydınlatma evinize zarafet duygusu katar ve bunu uygun fiyatlara yapabilirsiniz.
 • Otomatik aydınlatma sistemiyle enerji maliyetlerinden tasarruf edersiniz.
 • Otomatik aydınlatma kullanmaya başladığınızda, elektrik maliyetlerinde anında yaklaşık %10’luk bir tasarrufun tadını çıkarabilirsiniz.
 • Ayrıca, ampullerinizin ömrü %150 artacaktır.Zira sadece ihtiyaç duyduğunuz miktarda ışık kullanırsanız tasarruf etmeye başlarsınız.
 • Bu sayede önemli tasarruflar sağlayabilir ve evinizi daha çevre dostu bir hale getirebilirsiniz.
 • Aydınlatma sistemlerinin programlanması, değiştirilmesi ve bakımı kolaydır.
 • Ana Kontrolör ve El Kontrol Cihazlarınızı kullanarak evinizin aydınlatması üzerinde tam bir kontrole sahip olabilirsiniz.
 • Işıklarınızı kontrol etmek ve programlamak için akıllı telefonunuzu veya tabletinizi bile kullanabilirsiniz.

Ev otomasyonu uzmanları aydınlatma otomasyonunu pencere işleme motorizasyon sisteminize entegre edebilir veya aydınlatma otomasyonunu bağımsız bir sistem olarak kurabilirler. Akıllı şehir  aydınlatma sistemleri konumuz dikkatinizi çekecektir.

Makale: Sektörüm Elektrik Aydınlatma Güvenlik Sistemleri Dijital Yayın